Ideja o manjšem drsališču je po mnenju svetnikov prerasla v predrago ledno dvorano. / Foto: Gorazd Kavčič

Po zavrnitvi proračuna začasno financiranje

Občina Šenčur v leto 2024 vstopa brez potrjenega proračuna, saj s strani svetnikov ni bil deležen zadostne podpore.

Šenčur – Proti predlogu proračuna za leto 2024 je glasovalo devet svetnikov, za jih je bilo sedem. Šenčurski župan Ciril Kozjek je bil nad izidom glasovanja vidno razočaran. Kot je pojasnil, zavrnitev proračuna pomeni začasno financiranje, poleg tega ne bodo mogli izvesti nobenega razpisa. »Hkrati je to dodatno breme za občinsko upravo, ki bo morala ponovno pripraviti proračun za leto 2024, a bistvenih razlik v njem ne bo, saj je že ta vseboval maksimalna možna sredstva za posamezna področja,« se je na voljo svetnikov odzval župan. Dodal je, da bo vnovična prva obravnava potekala predvidoma v februarju. »Sprejeli pa ga zagotovo ne bomo pred marcem, saj mora biti proračun med prvo in drugo obravnavo en mesec v javni razgrnitvi.«

Kozjek se zaveda, da v občinskem svetu trenutno nima zadostne podpore. »Kopja se lomijo pri vsebinah, ki bi občanom prinesle boljše pogoje bivanja.« Napovedal je tudi oblikovanje koalicije, ki doslej v njihovem občinskem svetu ni bila praksa. »Veliko je lobiranja znotraj svetniških skupin. Nekatere očitno nasprotujejo in dvomijo o delu občinske uprave ter župana, kar je slaba popotnica nadaljnjega razvoja občine,« je še poudaril župan.

Mnenja delovnih teles preslišana

Stališča je predstavila sedmerica svetnikov, ki so bili predvsem enotni v prepričanju, da občina pri oblikovanju proračuna ne upošteva mnenj delovnih teles, kar vodi do apatičnega stanja znotraj njih. »Že dvajset let sem svetnik, a še nikoli doslej ni bilo pred drugim branjem dvignjenega toliko prahu,« je opozoril svetnik Simon Kuhar. Spraševal se je, zakaj proračuni vedno težje prestanejo obravnavo na občinskem svetu. »Ker ne dosežemo širšega družbenega konsenza, ki ga proračun mora imeti,« si je odgovoril ob zavedanju, da je občinski svet trenutno razdeljen na dva pola. Ob tem verjame, da bi najširše soglasje lahko dosegli ravno s sodelovanjem z delovnimi telesi.

Proti je glasoval tudi svetnik David Štrajhar, ki se ne strinja z gradnjo novega kulturnega doma s knjižnico na obstoječem mestu Doma krajanov Šenčur. Zanj je bil sicer pred kratkim objavljen javni natečaj. Spomnil je, da je v imenu odbora za javno infrastrukturo in prostorski razvoj večkrat predlagal, da se za kulturni dom poišče nova lokacija, na obstoječi pa se uredi večnamenski trg. »Z županom in občinsko upravo se o tem nikoli nismo usklajevali, ker se odbor očitno obravnava kot nepotreben,« je bil kritičen Štrajhar. Prepričan je, da bi moral biti vsak projekt, zlasti pa tisti z večjo vrednostjo, predstavljen in usklajen s svetniki.

Namesto drsališča ledna dvorana

Več svetnikom dvomi v smotrnost izgradnje ledne dvorane v šenčurskem športnem parku, ki se bo odprla predvidoma januarja. Ideja o manjšem montažnem drsališču je po njihovem mnenju prerasla v predrago ledno dvorano, ki bo občini prinesla zlasti stroške. Zanimalo jih je, kolikšna bo njena končna vrednost, svetnica Slavka Weisseisen pa je še vprašala, kakšni bodo mesečni stroški vzdrževanja. Kot je pojasnil Aleš Puhar z občinske uprave, bo vrednost drsališča za 265 tisoč evrov višja od pogodbene vrednosti in bo na koncu znašala 1.185.000 evrov (vključno z opremo). »Glavni strošek bo električna energija za osvetljevanje in zmrzovanje ledu. Njeno oceno bomo dobili, ko bo drsališče začelo obratovati,« je med drugim pojasnil Puhar.

Več sredstev za podjetnike in šport

Svetnik Valerij Grašič je še pripomnil, da bi določene projekte lahko realizirali z manjšim finančnim vložkom. Predlagal je več sredstev za podjetnike. Svetnik Jože Regina bi si želel več sredstev za letni program športa in za izobraževanje trenerjev, Matej Knific pa temeljitejšo obrazložitev upoštevanih predlogov, ki so jih podali predsedniki krajevnih in vaških skupnosti. »Dobil sem osnovnošolsko obrazložitev brez številk, iz katere si ne znam pojasniti, kaj bodo vaščani v posameznih naseljih dobili,« je dodal. Svetnik Gorazd Ropret pa je še predlagal, da se sredstva za medobčinski inšpektorat, ki so po njegovem previsoka, namenijo za izgradnjo otroških igrišč.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Humor / nedelja, 25. november 2012 / 07:00

Strici le še iz ozadja

V Sloveniji bodo odslej vsi Strici dobili priponko "iz ozadja".

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / četrtek, 30. avgust 2012 / 07:00

Preizkus trdnosti z loputanjem vrat

Pri Fordu so pred začetkom proizvodnje temeljito preverili, kako vzdržljiv bo njihov novi dostavnik Transit Custom. Na preizkusu so sprednja vrata zaloputnili 250.000-krat, drsna bočna vrata 150....

Prosti čas / četrtek, 30. avgust 2012 / 07:00

V zakonu že petinšestdeset let

Častitljivo obletnico svojega zakona sta Otilijo in Marija Pičulin iz Kranja praznovala v Preddvoru.

Prosti čas / četrtek, 30. avgust 2012 / 07:00

Čokolada, bograč in golf

Domačo vas je napolnil otroški smeh, odprto prvenstvo Kranja v golfu na Bledu in Naaaj dan v Predosljah sta se odvijala že šestič, Gorenjci pa so se v Lendavi pomerili v kuhanju bograča.

Prosti čas / četrtek, 30. avgust 2012 / 07:00

Povej, kaj sanjaš

»Zadnjič sem zopet sanjala sanje, ki se mi ponavljajo že kar precej let. Gre pa približno takole: pojavijo se policisti in kriminalisti, ki raziskujejo umor, ki se je zgodil pred precej leti....

Prosti čas / četrtek, 30. avgust 2012 / 07:00

Sanje in njihove sence

Aborigini, avstralski domorodci, pravijo, da sanje prihajajo k človeku, ko pade iz ravnovesja z naravo in izgubi stik s svojo življenjsko energijo. Prepričani so, da je ignoriranje sanj pripomoglo, da...