Jubilejni Slovenski ples v Vrbi
Prazniki upočasnijo naše življenje. Zato je tudi koledar prireditev, ki jih organizirajo slovenske organizacije in društva na Koroškem, več ali manj prazen. Napovedanih je nekaj gledaliških in glasbenih prireditev.
Prva večja prireditev po praznikih bo tradicionalni že 70. Slovenski ples, tradicionalna družabna prireditev z najdaljšo tradicijo, ki združi Slovence in goste iz vseh koroških dolin, pa tudi iz Slovenije. Med udeleženci so vsako leto tudi predstavniki koroške deželne politike. Organizator je Slovenska prosvetna zveza. Že nekaj let jo organizirajo v veliki dvorani Casineuma v Vrbi/Veldnu ob Vrbskem jezeru. Preselitev iz Celovca v Vrbo je bila dobra poteza. Letošnji ples bo v soboto, 6. januarja, ob 20. uri. Za glasbo bodo poskrbeli Modrijani. Tako kot vsako leto bo tudi letos zagotovljena vrhunska kulinarika. Vstopnice so na voljo pri Slovenski prosvetni zvezi v Celovcu, telefon 0043 663 514300-22 in elektronski naslov spz@slo.at.
Ena zadnjih predprazničnih prireditev pa je bila proslavitev 35-letnice delovanja Kmečke izobraževalne skupnosti v dvorani Višje šole za gospodarske poklice v Šentpetru v Rožu. Pobudnika njene ustanovitve sta bila Hanzi Mikl in Štefan Domej. Zavedala sta se, da je treba poskrbeti za izobraževanje slovenskih kmetic in kmetov na Koroškem v slovenščini, in pomagati, da bodo gospodarili na svoji zemlji in tako tudi ohranjali poseljenost podeželja in slovenski jezik. Predsednica Kmečke izobraževalne skupnosti Marinka Mader Tschertou je v jubilejnem govoru poudarila, da skupnost s svojim delom utrjuje tudi samozavest slovenskega kmeta. Svetnik v Koroški kmetijski zbornici Marjan Čik pa je povedal, da je treba najti za ohranitev podeželja nove načine dela, sicer se bo praznilo. Je pa, je dejal, podeželje zrcalo družbe. Proslavitev jubileja Kmečke izobraževalne skupnosti so s svojimi nastopi poživili zbor Višje šole za gospodarske poklice, pevska skupina Mladi Akzent in pianist ter pevec Tonč Feinig, tudi sam gospodar na domači kmetiji v Svečah.