Matej Brajnik, vodja gorske policijske enote: »Vse, kar nima vsaj desetih velikih špic, niso prave dereze, ki so potrebne za sredogorje in vzpon v gore.« / Foto: Gorazd Kavčič

Dobra priprava in oprema

Čeprav v dolini prav malo diši po pravi zimi, so v visokogorju razmere že nekaj časa povsem zimske. Ne glede na debelino snežne plasti tam že vladajo okoliščine, ki močno dvigajo stopnjo nevarnosti.

Ne glede na debelino snežne plasti je sneg v gorskem svetu že ustvaril okoliščine, ki močno dvigajo stopnjo nevarnosti. Kjer ga je malo, se srečamo s poledenelimi zaplatami, kjer ga je več, pa ustvarja klože, je različno sprijet, prekriva poti in se na določenih mestih tudi akumulira oziroma nalaga. Grebeni so spihani in poledeneli ali trdi.

Zgornji Brnik – Čeprav v dolini prav malo diši po pravi zimi, so v visokogorju razmere že nekaj časa povsem zimske – od nizkih temperatur, vetra, snega in ledu do kratkega dneva, megle in večinoma zaprtih planinskih koč. V Policiji in Planinski zvezi Slovenije zato pohodnike, ki se nameravajo odpraviti v gore, opozarjajo, naj se predhodno dobro pripravijo in poskrbijo za ustrezno opremo. Seveda pa so v takih razmerah v gorah potrebne tudi zadostne izkušnje in dodatna previdnost, ki do določene mere lahko izravna marsikatero nevarnost. »Ko nas zavajajo pogledi na gore z malo snega in s travnatimi površinami, ki jih vidimo iz doline, se je treba še bolje pripraviti, saj tam že vladajo zimske razmere. Vsaka pomanjkljivost pri naši pripravi nas lahko hitro stane. V preteklosti smo že beležili kar nekaj poškodb in smrtne žrtve tudi ob manjših snežnih padavinah,« je poudaril Matej Brajnik, vodja gorske policijske enote.

Ne glede na debelino snežne plasti je sneg v gorskem svetu že ustvaril okoliščine, ki močno dvigajo stopnjo nevarnosti. Kjer ga je malo, se srečamo s poledenelimi zaplatami, kjer ga je več, pa ustvarja klože, je različno sprijet, prekriva poti in se na določenih mestih tudi akumulira oziroma nalaga. Grebeni so spihani in poledeneli ali trdi. Z vsakim sneženjem se razmere spreminjajo, zato bo nevarnost nesreč in snežnih plazov z vsakim sneženjem in spremembo večja. Izredno nevarna so že v aktualnih razmerah prečenja izpostavljenih pobočij in vrhovi z napihanim snegom zaradi opasti, opozarjajo.

Lani je snežni plaz nesrečo povzročil že v začetku decembra, ko so bile snežne razmere podobne letošnjim, stopnja nevarnosti snežnih plazov pa majhna. Plaz je takrat v Turskem žlebu odnesel dva planinca, ki sta se huje poškodovala. Bolj tragičen je bil lanski januar, ko je življenje v gorah kljub navidezno dobrim razmeram in primerni opremi izgubilo kar šest pohodnikov. »Zobe« je že pokazala tudi letošnja zima; na območju Hruškega vrha so morali v zahtevnih razmerah reševati tuja državljana, ki sta se izgubila. Bila sta obnemogla in podhlajena, eden se je tudi poškodoval. Oba sta bila pomanjkljivo opremljena, oblečena in obuta.

Pred turo preverite razmere, naredite natančen načrt in preverite, ali imate vso opremo, tako osnovno kot posebno tehnično opremo. »Nujna zimska oprema vsakega gornika so dereze, cepin in čelada. Ločiti moramo med derezami in kramžarji. Vse, kar nima vsaj desetih velikih špic, niso prave dereze, ki so potrebne za sredogorje in vzpon v gore. Vse ostalo je primerno le za sprehode v nižinskem svetu. Uporabe prave zimske opreme se moramo tudi predhodno naučiti,« opozarja Brajnik.

Obvezen del tehnične opreme v zimskih razmerah je tudi plazovni trojček, ki ga sestavljajo plazovna žolna, plazovna sonda in plazovna lopata. Nujen del opreme so še zemljevid, čelna svetilka, prva pomoč, telefon s polno baterijo in alufolija za zaščito pred podhladitvijo, med osnovno opremo pa seveda sodijo še dobri pohodni čevlji, kakovostna in rezervna oblačila, rokavice, kapa, gamaše za zaščito pred vdorom snega v čevlje, topli napitki in hrana.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. oktober 2016 / 11:50

Prostovoljci negovali gozd

Prostovoljci bodo 15. oktobra na različnih lokacijah po Sloveniji negovali pred dvema letoma posajene sadike gozdnega drevja in druge mlajše sestoje.

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / torek, 3. oktober 2023 / 21:46

Najzahtevnejša bohinjska gora

Škednjovec (2309 m n. m.) in Ogradi (2087 m n. m.) – Izjemno lep vrh, a njegovi lepoti primerna je tudi tehnična zahtevnost. Ni naključje, da ga je legendarni Tine Mihelič označil za najzahtevnejšo fu...

Kranj / torek, 3. oktober 2023 / 21:42

Ploščad Brioni po obnovi le za pešce

V Kranju nameravajo obnoviti ploščad Brioni in jo nameniti površinam za pešce, parkirati pa tam ne bo več mogoče. Kje bo Mestna občina Kranj našla nadomestne parkirne prostore?

Železniki / torek, 3. oktober 2023 / 16:44

Drugič spremenili proračun

Z rebalansom občinskega proračuna so v Železnikih predvideli tudi nov projekt centralnega prezračevanja z rekuperacijo na Osnovni šoli Železniki.

Šport / torek, 3. oktober 2023 / 16:42

Trata na finale v Poreč

Škofja Loka – Škofjeloška Trata je minuli konec tedna na povratni tekmi četrtfinala evropskega klubskega pokala v balinanju poskrbela za veliko presenečenje, saj je iz nadaljnjega tekmovanja izloči...

Mengeš / torek, 3. oktober 2023 / 15:31

V Mengšu odpovedali dobrodelni koncert

Mengeš – »S težkim srcem vam sporočamo, da je dobrodelni koncert Stopimo skupaj za Mengeš na žalost odpovedan zaradi tehničnih težav,« je zapisano v obvestilu o dogodku, ki so ga v četrtek, 5. okto...