Na okrogli mizi so razpravljali Faila Pašić, Nada Šmid in Albin Keuc. / Foto: Tina Dokl

Izzivi sodobnih migracij

Na okrogli mizi v Kranju so poudarili, da je treba migrante, ki prihajajo k nam iz povsem drugačnih okolij, takoj seznaniti tudi z našimi pravili in z njihovimi dolžnostmi, ne samo s pravicami.

Nada Šmid, ravnateljica SESGŠ Kranj, je med drugim opozorila, da se v Sloveniji v zadnjih dveh letih že srečujemo s težavo, ko je v razredu lahko več priseljenskih otrok kot slovenskih.

Kranj – V prostorih Mestne knjižnice Kranj se je pred dnevi ustavila potujoča razstava Zgodbe pozitivnih sprememb, ki jo je pripravila SLOGA, platforma nevladnih organizacij za razvoj, globalno učenje in humanitarno pomoč. Z njo želijo javnost, predvsem mlade, seznaniti s slovenskim mednarodnim razvojnim sodelovanjem in humanitarno pomočjo. Ob tej priložnosti je potekala tudi okrogla miza o migracijah, ki so ji prisluhnili dijaki Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole (SESGŠ) Kranj.

Faila Pašić iz društva UP Jesenice je opozorila, da danes v Slovenijo prihajajo predvsem migranti iz centralne Afrike, Azije in Bližnjega vzhoda. Po njenih besedah je bistveno razumeti, iz kakšnih kultur prihajajo migranti in kaj so njihove vrednote, ter tudi, kako dojemajo našo kulturo in naše vrednote. »Ljudje, ki prihajajo k nam, Evropo dojemajo kot popolnoma svoboden prostor. Velike premike v glavah je treba narediti, tako pri nas kot pri njih,« je dejala in poudarila, da bi morala država te migrante že takoj ob prihodu v Slovenijo seznaniti z našimi zakoni, pravili in kulturnimi običaji pa tudi z njihovimi odgovornostmi in dolžnostmi do nove države, ne le z njihovimi pravicami.

Nada Šmid, ravnateljica SESGŠ Kranj, je med drugim opozorila, da se v Sloveniji v zadnjih dveh letih že srečujemo s težavo, ko je v razredu lahko več priseljenskih otrok kot slovenskih. Poudarila je, da so se zlasti v Kranju in v nekaterih drugih mestih že začele pojavljati večje zaprte povezane skupnosti priseljencev, ki živijo po svojih pravilih in se ne želijo prilagajati družbi, v katero so prišli, kar povzroča dodaten pritisk na šolski sistem. »Znova smo pri vprašanju, kako preseči nestrpnost, ki se zaradi tega poraja, kako pomagati in otroke priseljencev opolnomočiti, da bodo dosegli tisto, kar si, upamo, tudi želijo. Torej doseči poklic, postati samostojen in pridobiti toliko znanja slovenskega jezika, da so lahko suvereni v nadaljnjem življenju in da tudi vračajo družbi.« Kot je dejala, pri dijakih priseljencih, ki si zadajo cilj pridobiti izobrazbo, stvari sčasoma stečejo, večja težava pa predstavljajo otroci ekonomskih migrantov, ki so v Sloveniji samo prehodno, saj je njihov cilj odhod naprej v Evropo. »Pri teh priseljencih pa težko govorimo o vključevanju in proaktivnosti.«

Albin Keuc z Direktorata za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve pa je pojasnil, da Slovenija s podpiranjem nevladnih organizacij pri izvajanju mednarodnih projektov želi predvsem pomagati revnim državam, da bi se njihovi prebivalci lahko doma izobraževali in bolje živeli, posledično pa jim zaradi ekonomskih težav ne bi bilo treba emigrirati.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 25. november 2008 / 07:00

Jeseničani na četrtem mestu

Minuli hokejski konec tedna se ni končal po okusu železarjev, saj so v ligi EBEL najprej v Ljubljani izgubili proti Olimpiji, nato pa še doma proti Rdečim bikom iz Salzburga.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 23. november 2019 / 15:20

Jeseniški policisti iščejo drzna tatova

Jesenice – Jeseniški policisti poizvedujejo za storilcema drzne tatvine v stanovanjski hiši na Cesti 1. maja v Podmežakli. Neznani moški je v ponedeljek okoli 10. ure z lažjo o gradnji telekomunika...

Zanimivosti / sobota, 23. november 2019 / 15:19

Veseli Janez

Na simpatičnega, vedno nasmejanega Janeza smo naleteli na razgibanem praznovanju v Šenčurju. V sebi združuje vse pozitivne lastnosti slovenskih junakov: pogum Petra Klepca, iznajdljivost Martina Kr...

Nasveti / sobota, 23. november 2019 / 15:18

Kralj kitare

Bilo mu je komaj 66 let. V mehiškem Cancúnu, kjer je pogosto bival, se je s svojima dečkoma igral na plaži, ko je dobil srčni napad. Tudi hitra zdravniška pomoč je bila zaman. Infarkt je bil usoden...

Kronika / sobota, 23. november 2019 / 15:15

Policist in gasilca reševali srno

V zadnjih dneh zelo odmeva zgodba o kranjskem policistu Romanu Andoljšku, ki je v sredo v Kranju s pomočjo kranjskih poklicnih gasilcev rešil srno, zagozdeno v ograjo.

Jesenice / sobota, 23. november 2019 / 15:11

Premik pri gradnji druge cevi Karavank

Jesenice – V sagi o izbiri izvajalca gradnje druge cevi predora Karavanke je bil narejen pomemben premik naprej. Državna revizijska komisija je namreč zavrnila zahtevka za revizijo Gorenjske gradbe...