Usoda pustolovskega parka negotova
Usoda Pustolovskega parka Bled, ki je sredi junija zaprl svoja vrata, ostaja negotova. Občina Bled je z upravljavcem, podjetjem Pustolovski park Bled, prekinila najemno pogodbo. V postopku je lokacijska preveritev, po kateri bi upravljavec lahko pridobil soglasja in dovoljenja, ki jih zahteva zakonodaja.
Bled – Pustolovski park Bled, ki na vrhu Straže vse od leta 2010 bogati turistično ponudbo Bleda, še vedno razburja blejske naravovarstvene organizacije in okoljske aktiviste. Spomladi so v okviru županovega posvetovalnega telesa za okolje ter sveta Krajevne skupnosti Bled predlagali izdelavo strokovne analize stanja parkovnega gozda na območju pustolovskega parka, ki jo je naročila Občina Bled.
Analizo je julija izdelal Robert Brus z ljubljanske biotehnične fakultete, v kateri med drugim navaja, da elementi na progah Pustolovskega parka Bled niso bili nameščeni v skladu z izdanimi zahtevami iz gradbenega dovoljenja in pogoji ZRSVN, ZVKD in ZGS. Po njegovem mnenju so v parku prisotne resne poškodbe dreves, korenin in gozdnih tal, ki povečujejo ranljivost in ogroženost gozdnega sestoja.
Analiza enostranska
Občina Bled je na podlagi analize in ob ugotovljeni razliki med veljavnim gradbenim dovoljenjem ter dejanskim stanjem prekinila najemno pogodbo z upravljavcem, ki mora do 31. decembra odstraniti vse naprave ter prostor vrniti v prejšnje stanje. »Gradbeno dovoljenje ni specifično določalo območja, kjer se park lahko postavi, ampak konkretne mikrolokacije za posamezno drevo. V primeru, ko določeno drevo ni bilo več primerno, so element premaknili na sosednje drevo, s čimer pa je stanje postalo nelegalno. S širjenjem parka se je tako posegalo v parkovni gozd in izven območja, na katerem je to dopuščeno s prostorskimi akti,« je pojasnil blejski župan Anton Mežan
Dodal je, da analiza po mnenju upravljavca prikazuje stanje enostransko. »Zato sem jim predlagal, naj poiščejo strokovnjaka, ki bo študijo preučil in podal protiargumente,« je dejal. Župan se sicer zaveda, da Bled potrebuje dodatne turistične vsebine, ki so razpršene po celotnem območju. »Želim si, da bi se tovrstna dejavnost na Bledu ohranila, a le če bo v skladu z vsemi zahtevanimi pogoji, soglasji in dovoljenji.«
Postopek lokacijske preveritve
Kot je pojasnil direktor podjetja Pustolovski park Bled Andraž Koren, so elemente oziroma proge, ki niso v skladu z gradbenim dovoljenjem, že odstranili. Poudaril je, da poteka postopek lokacijske preveritve, in če bodo pridobili vsa potrebna dovoljena in soglasja, bo pustolovski park na Straži obstal. V nasprotnem primeru ga bodo morali dokončno zapreti. Občino Bled bodo zato zaprosili za podaljšanje roka za odstranitev naprav do zaključka lokacijske preveritve. »Kajti nesmiselno bi bilo, da bi jih zdaj odstranili, če bo lokacijska preveritev uspešna, pa znova nameščali,« meni Koren.
Ocena škode
Člani Društva za varstvo okolja Bled, Društva Spoštujmo Bled in Vesna, zelena stranka Bled, ki se zavzemajo za odstranitev pustolovskega parka na Straži, so v izjavi za javnost med drugim opozorili, da je škoda na drevesih nepopravljiva, z ekološkega in estetskega vidika pa jo bo težko finančno ovrednotiti. »Gozd bo treba sanirati, kdo bo plačnik povzročene škode, še ne vemo. Ker se zavedamo dejstva, da člen pogodbe, ki določa, da mora najemnik prostor vrniti v prejšnje stanje, praktično ni izvedljiv, zahtevamo od sedanje občinske uprave, da poskrbi za oceno škode ter jo od povzročitelja izterja tudi po sodni poti, če bo to potrebno,« so navedli.