Srebro na naravoslovni olimpijadi za Izadoro Kopač
Dijakinja prvega letnika Gimnazije Škofja Loka Izadora Kopač je prejela srebrno medaljo na mednarodni mladinski naravoslovni olimpijadi v Bangkoku.
Izadora Kopač je poudarila, da je bilo tekmovanje izredno zahtevno, saj je bilo treba usvojiti snov, ki presega šolsko znanje za prvi letnik gimnazije.
Ljubljana – Na 20. Mednarodni mladinski naravoslovni olimpijadi, ki je med 1. in 10. decembrom potekala v Bangkoku, se lahko z izjemnim uspehom pohvali tudi slovenska ekipa mladih naravoslovcev, saj so vsi osvojili odličja – eno zlato, štiri srebrna in eno bronasto. Med njimi je tudi dijakinja prvega letnika Gimnazije Škofja Loka Izadora Kopač, ki je prejela srebrno medaljo, so sporočili z Zveze za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS).
Mladi naravoslovci iz Slovenije so na olimpijadi sodelovali četrtič, pomerili pa so se s konkurenco 304 mladih iz 54 držav. »Mladi Slovenci so postali tretja najuspešnejša izmed evropskih ekip in s tem prekosili bistveno večje evropske države. Malce uspešnejši sta bili le ekipi Nemčije in Madžarske. Letošnji rezultat ekipe je tudi najboljši rezultat slovenske ekipe doslej,« so še pojasnili na ZOTKS. Naravoslovci so tekmovali v iskanju rešitev interdisciplinarnih nalog s področja znanstvenih ved naravoslovja – biologije, kemije in fizike. »Vse znanstvene vede so bile na tekmovanju zastopane približno enakomerno.« Takšni uspehi, so še poudarili v ZOTKS, se ne zgodijo sami od sebe, ampak je bilo vloženega ogromno truda vsakega posameznika iz ekipe in vseh mentorjev, ki so ekipo pripravljali za olimpijado. »V treh tednih intenzivnih priprav, ki so potekale v zadnjem tednu junija, konec avgusta in med jesenskimi počitnicami, so mladi v več kot 110 urah predelali dodatne in predvsem srednješolske vsebine iz fizike, kemije, biologije in tudi matematike.« Po pripravah v živo so še ves mesec do odhoda na tekmovanje potekale debate o snovi na Vibru, z mentorji so se nekajkrat srečali tudi na Zoomu. »Na celotnih pripravah se je z mladimi naravoslovci ukvarjalo 13 mentorjev - docentov, asistentov, mladih raziskovalcev in študentov, biologov, kemikov in fizikov.« Sodelovanje mladih na olimpijadi je bil skupni projekt ZOTKS in DMFA Slovenije.
Izadora Kopač je poudarila, da je bilo tekmovanje izredno zahtevno, saj je bilo treba usvojiti snov, ki presega šolsko znanje za prvi letnik gimnazije, ki ga obiskuje. »To je samo osnova. Predvsem pri biologiji se je bilo treba naučiti veliko novih stvari, saj ni tako kot pri drugih naravoslovnih predmetih, kjer je najbolj pomembno, da poznaš formule.« Priznala je, da ni pričakovala, da se bo uvrstila tako visoko, tudi sicer pa ji bo ta izkušnja ostala v lepem spominu tudi zaradi druženja s tekmovalci iz drugih držav.