Enosmerno
Na Jesenicah se je zgodila peticija. Nekaj sto podpisnikov ne želi uvedbe enosmernega prometa na delu Kejžarjeve ceste, od nekdanje gostilne Pr' Kobal do nekdanje pekarne Vidic. Gre zgolj za kakih sto metrov dolg odsek, a kot pravijo podpisniki, jim bo taka prometna ureditev poslabšala in celo omejila dostop do domov. Na Občini Jesenice so se na peticijo odzvali z daljšim strokovnim pojasnilom, sredi tedna pa je potekal tudi sestanek s predstavniki krajanov in krajevne skupnosti. Kot so pojasnili v občinski upravi, so tako občinske kot zunanje strokovne službe ugotovile, da bi dvosmerni promet na tem odseku bistveno poslabšal prometno varnost. Ob obnovi ceste so namreč na obeh straneh ceste uredili pločnika, preostalo vozišče pa je zdaj široko le štiri metre, kar za dvosmerni promet ni dovolj. Kot so poudarili, bodo prebivalci omenjenega območja res imeli nekoliko daljšo pot domov, vendar da morajo poskrbeti zlasti za najranljivejše udeležence v prometu, to je otroke (tu vodi šolska pot) in kolesarje.
Podoben problem z nasprotovanjem uvedbi enosmernih ulic imajo v Kranju. Pred kratkim so tako krajani Primskovega na sestanku s kranjskim županom glasno povedali, da nočejo enosmernih ulic, ker ničesar ne izboljšujejo, kvečjemu poslabšujejo prometno varnost in podaljšujejo njihove poti do doma. Pojasnila župana, da se za to niso odločili na pamet, temveč na osnovi strokovne, mobilnostne študije, ki jo je pripravil zunanji izvajalec za celotni Kranj in je pokazala, da je uvedba enosmernih ulic v naseljih zelo primerna za povečanje prometne varnosti, so naletela na gluha ušesa.
Tudi na Jesenicah odgovorni poudarjajo, da je osnova za uvedbo enosmernega prometa elaborat prometne ureditve, ki so ga pripravili strokovnjaki, z njim pa se je – sicer res že leta 2018 – strinjala tudi krajevna skupnost. In prav v tem se bržkone skriva bistvo problema. V času sprejemanja tega pomembnega dokumenta namreč med krajani ni bilo zanimanja za vsebino in nihče ni razmišljal, kako bo sprejetje vplivalo na njihovo vsakodnevno življenje. Dokument je bil od leta 2020 tudi objavljen na občinski spletni strani, a je bržkone imel le peščico klikov … Zdaj, ko so spremembe tu, pa se je zgodil upor … Morda so se odgovorni v Kranju zadeve lotili na pametnejši način, saj se je župan s krajani pogovoril, še preden so spremembe zares uvedli. Na Jesenicah so to priložnost zamudili. Zdaj, ko je na mizi peticija in se na družbenih omrežjih »razliva gnojnica«, je dialog težavnejši.
Ne enosmerne ulice, zdi se, da večje težave v tem in podobnih primerih uvajanja sprememb povzroči – enosmerna komunikacija ...