V spomin Valentinu Kokalju, 1. del
Zormanov mlin na Visokem
Osrednja osebnost prve polovice 20. stoletja na Visokem je bil nedvomno Valentin Kokalj, saj je s svojim delovanjem na različnih področjih tedanjega življenja najmočneje zaznamoval ne le naš kraj, temveč tudi širšo okolico.
Pred vojno je bil odličen mlinar in izvrsten žagarski mojster ter vsestranski kulturni delavec, po izbruhu vojne pa je postal še podpornik partizanskega gibanja, aktivist in partizan, predvsem pa je bil vse življenje dober človek z veliko ljubeznijo do svojega naroda, domače zemlje in slovenskega jezika. Bil je tudi eden izmed štirih domačinov, ki so v noči na 16. september 1941 prav v njegovem (Zormanovem) mlinu ustanovili Odbor OF za Visoko in Luže. In ker letos mineva osemdeset let od njegove mnogo prezgodnje tragične smrti v koncentracijskem taborišču Gusen, podružnici zloglasnega Mauthausna, smo se organizatorji letošnje spominske prireditve odločili, da njen osrednji del posvetimo prav Valentinu Kokalju, po domače Zormanovemu Tinetu, pionirju kulturnih dejavnosti na Visokem in vodji partizanskega odpora proti okupatorju v našem in sosednjih krajih.
Ker pa sem sama pred leti, ob stoti obletnici rojstva Valentina Kokalja, že napisala daljši članek o njegovem življenju in delu v kraju, so mi člani KO ZB za vrednote NOB Visoko zaupali tudi letošnji osrednji govor; nalogo sem sprejela z veliko odgovornostjo in z velikim spoštovanjem do zares izjemnega nekdanjega krajana in kulturnika, po katerem se od leta 1951 naprej imenuje tudi naše domače kulturno-umetniško društvo (Kulturno-umetniško društvo Valentin Kokalj Visoko).
Želeli smo namreč, da ob osvetlitvi Tinetove osebne življenjske zgodbe ponovno razmislimo o pomenu njegovega življenja in dela v kraju – ne le za krajane v času njegovega življenja (30. in 40. letih prejšnjega stoletja), temveč tudi za nas, njihove naslednike, v sedanjem času. Zato sem tudi na kratko predstavila celotno življenjsko, poklicno in vsestransko dejavno pot Valentina Kokalja, ki sta jo prekrižali kar dve svetovni vojni, ob tem pa so jo zaznamovale še številne bolezni, trpljenja, strah in negotovost celotnega slovenskega naroda. (Se nadaljuje)