Poudarek tudi občanskemu raziskovanju
V Muzeju Žiri bodo jutri zvečer predstavili nov Žirovski občasnik, ki je tudi letos sestavljen iz dveh zvezkov: 53. številke in knjige z naslovom Sto let po smrti Tavčar še živi avtorja Miha Nagliča.
Žirovskemu občasniku so letos dodali še knjigo Miha Nagliča z naslovom Sto let po smrti Tavčar še živi.
Žiri – Tokratna številka Žirovskega občasnika med drugim prinaša uvodnika Mirana Hladnika in Mihe Nagliča, intervjuja z Apolonijo Klančar in Nado Demšar, zadnje risbe Tomaža Kržišnika (1943–2023) ter več raziskovalnih člankov. Spomnili so se tudi stote obletnice smrti Ivana Tavčarja in pesnika Franceta Kopača, ki bi letos dopolnil sedemdeset let. Ob tem je v novi številki mogoče najti še prvo objavo »poznih leposlovnih poskusov dveh občasnikarjev«, kot se je izrazil Miha Naglič, in sicer kratke zgodbe Alojza Demšarja in pesmi Mihe Nagliča, ki pod razno opiše še svoje srečanje z medvedom, saj kot pravi, so pretekle objave, tudi v Gorenjskem glasu, naletele na izjemen odziv. Skupaj je pri pripravi Žirovskega občasnika sodelovalo 22 avtorjev.
V svojih uvodnikih tako Hladnik kot Naglič pišeta o spominu na 23. oktober 1943, ko so se Nemci umaknili iz Žirov. Sledita intervjuja z jezikoslovko, prevajalko in zdravstveno svetovalko Apolonijo Klančar ter Nado Demšar, ki povsem sama upravlja kmetijo na Dobračevi. Precej prostora so tokrat namenili tudi znanstvenemu in občanskemu raziskovanju, k čemur jih je po besedah urednika Žirovskega občasnika Miha Nagliča spodbudil lanski podvig Zdravka Mlinarja, ki je uredil zbornik Izzivi občanskega raziskovanja oziroma žirovsko knjigo knjig, kot ji pravijo. Svoje raziskovalne članke so prispevali Milka Bokal, ki bo izdala Žirovski slovar, Martina Horvat raziskuje neznanstveno rodoslovje, Janez Jereb je v Žireh našel še nove borce za severno mejo, Petra Leben pa nadaljuje serijo o priimkih – tokrat so na vrsti priimki na I in J. Miha Mlinar je napisal strokovni članek o arheoloških najdbah iz rimske dobe na Žirku, Janez Stanonik pa piše o tem, kako se je kmetovalo po starem. »V tem delu sem tako združil znanstveno in občansko, kar mogoče komu ne bo všeč; avtorje pa sem razvrstil po abecedi.« V nadaljevanju so dodali še odzive na knjigo Izzivi občanskega raziskovanja, je pojasnil Naglič.
Žirovski občasnik prinaša še več prispevkov ob stoletnici smrti Ivana Tavčarja, pri čemer je Naglič omenil članek Tončke Stanonik, ki piše o Tavčarjevi hiši na Bregu v Ljubljani, iz poglavja Spominski utrinki pa je v ospredje postavil članek Dušice Herman, ki je pripravila topel portret nekdanjega novinarskega kolega Nejka Podobnika. Z dvema prispevkoma so se spomnili tudi letos preminulega nekdanjega direktorja Etikete Antona Oblaka, ki je bil po Nagličevih besedah velik podpornik Žirovskega občasnika. Barvna likovna priloga med drugim prinaša zadnje risbe prav tako letos preminulega Tomaža Kržišnika. V rubriki Pod razno pa je objavljen tudi govor Boruta Pahorja na lanski Maistrovi proslavi v Žireh.
Žirovskemu občasniku so letos dodali še knjigo z naslovom Sto let po smrti Tavčar še živi Miha Nagliča. »Letos praznujemo Tavčarjevo leto in ob tem sem se spomnil, da sem leta 2001, ob 150. obletnici Tavčarjevega rojstva, v Gorenjskem glasu pisal podlistek z več kot 70 nadaljevanji, ki sem jih zdaj zbral in po temah objavil v knjigi,« je pojasnil Naglič in dodal, da je ob tem v knjigi objavil še dva intervjuja z Miranom Hladnikom iz Snovanj.