Pokrajina ostaja priljubljen žanr
V Galeriji Mestne hiše je na ogled razstava nagrajenih fotografij letošnje 25. razstave Pokrajina, ki jo bienalno prireja Fotografsko društvo Janez Puhar Kranj.
Prvo razstavo Pokrajina so v Fotografskem društvu Janez Puhar organizirali leta 1973 na pobudo fotografskih legend Janeza Marenčiča, Marka Aljančiča in Ceneta Avguština.
Letošnja, že 25. bienalna razstava Pokrajina je jubilejna, saj z njo v Fotografskem društvu Janez Puhar beležijo petdeset let od prve razstave, ki je leta 1973 nastala na pobudo fotografskih legend Janeza Marenčiča, Marka Aljančiča in Ceneta Avguština. »Dolgoletna tradicija in številna udeležba kažeta na izredno priljubljenost razstave, kjer je sodelovanje za marsikoga izziv in možnost, da pokaže nove ustvarjalne pristope,« je k razstavi zapisal predsednik organizacijskega odbora Lado Kraljič; da se s tem dviguje tudi nivo kakovosti na razstavo prijavljenih del.
Prijavljenih več kot šeststo fotografij
Letos sta bili razpisani dve temi, in sicer črno-bela in barvna krajina. Na razstavo je prispelo kar 609 avtorskih del, ki jih je poslalo 79 fotografinj in fotografov iz 15 slovenskih fotografskih društev in klubov ter trije samostojni avtorji. Na temo A, črno-bela krajina, je prispelo 293 del, od katerih jih je bilo sprejetih 86, na temo B, barvna krajina, je prispelo 316 del, na razstavo pa je bilo sprejetih 90.
Kot je zapisal umetnostni zgodovinar in likovni kritik ddr. Damir Globočnik, so statistični podatki o 25. razstavi Pokrajina dovolj zgovorni in potrjujejo, da je krajinska motivika zanimiva tudi za sodobne fotografe. »Motivni razpon je sorazmerno širok. Pazljiv gledalec bo lahko zasledil pristope k fotografski interpretaciji krajine, ki jih – kot nekakšno rdečo nit – srečujemo na večini dosedanjih razstav.«
Svečanost ob odprtju razstave so letos prvič pripravili v veliki dvorani Glasbene šole Kranj, kjer se je krajinska fotografija lahko čudovito zlila z glasbeno krajino in plesnimi točkami, petdesetletna tradicija razstave pa z mladimi talenti. Na temo A so bili nagrajeni: Miran Krapež z zlato medaljo Fotografske zveze Slovenije za fotografijo Morning Gift 01, Silva Predalič s srebrno medaljo za fotografijo Refleksije in Danilo Lesjak z bronasto medaljo za delo Macesni v snegu. Medalje Janez Puhar pa so prejeli: zlato Simon Krejan za delo Med gorami, srebrno Janez Kramar za delo Zahodna puščava, bronasto pa za delo Kam? Niko Sladič.
V kategoriji B so medalje FZS prejeli: zlato Tine Založnik za Zimski večer, srebrno Uroš Florjančič za delo Večerna in bronasto Aleš Komovec za Pomlad na Barju. Medalje Janez Puhar pa so prejeli: zlato Miran Krapež za delo Mornin guard, srebrno Jure Kravanja za Ledeniško jezero in bronasto Rok Markun za delo Pot. Organizatorji so se za odlično dolgoletno sodelovanje zahvalili direktorici Gorenjskega muzeja Marjani Žibert in za letošnje prvo in kot kaže dolgoročno sodelovanje ravnateljici Glasbene šole Kraj Petri Mohorčič. Razstava nagrajenih fotografij v Galeriji Mestne hiše je podaljšana do konca leta.