V knjižnico tokrat po hlače in pulover
Radovljiška Knjižnica A. T. Linharta je prejšnji teden spet gostila izmenjevalnico oblačil. To je že tretja zapored, prvo je Komunala Radovljica skupaj s Fundacijo Vincenca Drakslerja in Ljudsko univerzo Radovljica pripravila pred letom dni, jo ponovila spomladi, zdaj pa zaradi velikega zanimanja projekt izmenjave sezonskih oblačil in hišnih tekstilij nadaljujejo.
Posebno jih veseli, da prihajajo mladi, pri katerih je izmenjava oblačil v zadnjih letih postala pravi trend.
Radovljica – Tudi tokrat so udeležence pozvali, naj prinesejo čista, uporabna in lepo ohranjena sezoni primerna oblačila, sprejemali pa so tudi posteljnino, rjuhe, pregrinjala, prešite odeje, brisače, prte in zavese ter metrsko blago. Prineseno so ob prihodu sprejeli organizatorji, ki so oblačila sortirali in razporedili, obiskovalcem je bila za pomerjanje na voljo improvizirana kabina.
»Izmenjevalnico organiziramo v okviru projekta Zero Waste, h kateremu sta občina in Komunala Radovljica pristopili že leta 2016 in ga neprestano nadgrajujemo. Gre za še enega od projektov, ki pripomore k zmanjšanju odpadkov, v tem primeru tekstilnih. Organiziramo ga dvakrat letno in želimo si, da bi tudi v prihodnje privabil toliko udeležencev, kot jih je doslej,« je poudaril direktor Komunale Matija Žiberna.
»Zadovoljni smo, da ljudje spoznavajo, da je izmenjava tistega, kar je še uporabno, a za nekoga nepotrebno, drugemu pa pride prav, pravi način za trajnostni razvoj.«
Povedal je še, da je z enakim namenom vzpostavljena tudi trgovina Brvač, ki deluje v okviru Zbirnega centra Radovljica. »Kaže se trend ozaveščenosti ljudi, da je prihodnost zagotovo v ponovni uporabi. S tem pripomoremo k manjšemu obremenjevanju okolja z odpadki, po drugi strani v trgovini omogočamo delo težje zaposljivim osebam, tistim z manjšimi prihodki pa, da za relativno ugodno ceno lahko pridejo do lepih in uporabnih izdelkov. Želimo pa si, da bi se ideja ponovne rabe med ljudmi še bolj razširila.«
Z dogodkom so bili zadovoljni tudi v Fundaciji Vincenca Drakslerja. »Veseli smo lepe udeležbe, ljudje ne le prinesejo, ampak tudi odnesejo veliko oblačil, tako da že lahko rečemo, da se je tudi ta način 'nabave' tekstila lepo prijel,« je povedal Gregor Tomše, generalni sekretar fundacije. Posebno, pravi, jih veseli, da prihajajo mladi, pri katerih je izmenjava oblačil v zadnjih letih postala pravi trend; pa tudi starejšim se ne zdi več sramotno, če oblečejo nekaj, kar je pred njimi nosil nekdo drug.«
Vsak je lahko prinesel toliko oblačil, kot je želel, in jih tudi toliko, kot je želel, odnesel s seboj. Predmete, ki niso zamenjali lastnika, pa so organizatorji podarili Fundaciji Vincenca Drakslerja, ki sicer organizira izmenjevalnice tudi v Kranju in, letos prvič, v Medvodah.