Klinični psiholog Nejc Stanovnik je predstavil programa zdravljenja nekemičnih zasvojenosti v Psihiatrični bolnišnici Idrija, ki sta namenjena odraslim (od 19. leta dalje). Pomembna je motivacija pacienta, njegova prostovoljna odločitev za zdravljenje, spodbujajo tudi vključevanje in sodelovanje svojcev. / Foto: Tina Dokl

Čezmerna raba digitalnih tehnologij in zasvojenost

V slovenskem prostoru se pogosto srečujemo z zasvojenostjo z igrami na srečo, v zadnjem času vse pogosteje iščejo pomoč pacienti, ki imajo težave na področju trgovanja s kriptovalutami. Tudi na to so opozorili na Nacionalni konferenci obvladovanja nekemičnih zasvojenosti.

Vesna Marinko, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na Ministrstvu za zdravje, je povedala, da gre v praksi za dva programa specialistične zunajbolnišnične in bolnišnične dejavnosti na področju nekemičnih zasvojenosti tako za otroke in mladostnike kot odrasle, ki potrebujejo hospitalizacijo oziroma poglobljeno obravnavo ter dodatne podporne oblike pomoči. »Oba programa že uspešno pomagata ljudem, kar nas zelo veseli. Prizadevamo si namreč okrepiti celoten spekter ukrepov od ozaveščanja in preventivnih vsebin do pomoči in obravnave zdravljenja zasvojenosti, zato poleg programov nevladnih organizacij s področja nekemičnih zasvojenosti in preventivnih programov obravnave podpiramo tudi raziskovanje na tem področju.«

Brdo pri Kranju – Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje v okviru implementacije nacionalnega programa duševnega zdravja MIRA na začetku tega tedna organiziral drugo Nacionalno konferenco obvladovanja nekemičnih zasvojenosti. Dvodnevne konference z nosilnim sporočilom Z znanjem do zmernosti se je v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju udeležilo okoli dvesto strokovnjakov iz Slovenije in nekateri mednarodno priznani strokovnjaki s področja nekemičnih zasvojenosti, ki so izmenjali dobre prakse znanj in izkušenj za uspešno obvladovanje izzivov na tem področju.

Nekemične zasvojenosti predstavljajo tiste oblike zasvojenosti, ki ne nastanejo zaradi vnosa psihoaktivnih snovi v telo, temveč jih povzročajo različna vedenja. Opozoril v zvezi s tem pa je vse več.

Problematična raba digitalnih tehnologij

»Vsesplošna uporaba pametnih telefonov, tabličnih računalnikov in drugih digitalnih naprav, s katerimi dostopamo do interneta, je spremenila način našega druženja, informiranja, izobraževanja, dela in preživljanja prostega časa. Digitalnim tehnologijam so vse bolj zgodaj in v vse večji meri izpostavljeni tudi otroci in mladostniki, zato pomembno določajo način njihovega odraščanja in razvoja. Preprost in neprekinjen dostop do raznovrstnih in privlačnih spletnih vsebin v obliki objav na družbenih omrežjih, videoiger, iger na srečo in drugih spletnih platform otroke, mladostnike in tudi odrasle pogosto spodbuja k čezmerni rabi. Zaradi nagrajujočega učinka digitalnih vsebin na možgane uporabnikov se pri nekaterih postopoma razvijejo tudi znaki zasvojenosti.«

Vpliv na zdravje

Kot še opozarjajo strokovnjaki, imata čezmerna raba digitalnih tehnologij in zasvojenost lahko številne negativne učinke na zdravje in blagostanje posameznika – tveganje za razvoj duševnih motenj (npr. depresije, anksioznosti), težave in poslabšanje funkcioniranja na pomembnih življenjskih področjih, kot so spanje, telesna aktivnost, šolske in službene obveznosti, kakovostno prehranjevanje, socialna interakcija, pri mlajših otrocih pa obstaja tudi tveganje za različne razvojne zaostanke (npr. pri govornem, socialno-čustvenem, motoričnem razvoju) in vedenjske težave.

Po podatkih slovenske raziskave Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju (HBSC) iz leta 2022 lahko pri 8,9 odstotka slovenskih mladostnikov, starih 11, 13, 15 in 17 let, že prepoznamo znake problematične rabe družbenih omrežij. Ta delež je višji pri dekletih.

Igre na srečo, videoigre

Po besedah doc. dr. Davorja Bodorja, psihiatra in vodje dnevne bolnišnice za zasvojene z igrami na srečo na Kliniki za psihiatrijo Sveti Ivan v Zagrebu, k razvoju zasvojenosti z igrami na srečo ključno prispevajo spletne igralnice. V zadnjem času vse pogosteje iščejo pomoč tudi pacienti, ki imajo težave na področju trgovanja s kriptovalutami.

Kot kažejo podatki v slovenskem prostoru, je pri mlajših uporabnikih (od 15 do 19 let) in pri moških tveganje za zasvojenost z igrami na srečo izrazito višje. O znakih zasvojenosti z videoigrami pa je npr. v raziskavi HBSC iz lanskega leta poročalo 9,1 odstotka slovenskih mladostnikov (starih 11, 13, 15 ali 17 let), delež je bistveno višji pri fantih.

Igre na srečo in videoigre sta tudi uradno priznani obliki zasvojenosti v zadnji izdaji Mednarodne klasifikacije bolezni in sta hkrati tudi najbolj raziskani vrsti nekemičnih zasvojenosti. Na konferenci predstavljene ugotovitve in značilnosti s področja videoiger in iger na srečo so ponudile potencialne uvide tudi za druga, manj raziskana vedenja, pri katerih se opažajo vzorci zasvojenosti, npr. uporaba družbenih omrežij, pornografije, prehranjevanje, telesna aktivnost ...

Mreža pomoči

»V Sloveniji so se v zadnjih letih okrepile aktivnosti na tem področju raziskovanja, pa tudi promocija zdravja ter preventivne aktivnosti in obravnave nekemičnih zasvojenosti. Eden od ključnih uspehov, ki smo jih dosegli skupaj z Ministrstvom za zdravje, je vzpostavitev dveh subspecialističnih timov za obravnavo nekemičnih zasvojenosti pri otrocih in mladostnikih ter odraslih. To je pomembno predvsem z vidika širitve mreže virov pomoči s področja nekemičnih zasvojenosti in zagotavljanja poglobljene obravnave oseb, ki se srečujejo s tovrstnimi težavami,« je povedal direktor NIJZ Branko Gabrovec.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 4. oktober 2010 / 07:00

Poberimo pridelke

V uporabnem vrtu navadno posadimo zelenjavo, ki jo imamo najraje. Vedno bolj so priljubljene jedilne bučke, ki so imenitna dopolnitev naših jedilnikov.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Umetniški vtis

Pri izdelovanju blejskega laboda je bil pomemben predvsem umetniški vtis. Veslači so se naloge lotili zelo resno. Njihova kreacija je bila zmagovalna. Lesce so dobile novo oazo zabave, Finci pa so v L...

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Naša sreča, vaša sreča

Novinarska redakcija velikega brata se bo v novem letu selila v nove prostore. Mali brat ostaja vaš človek.

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Nominator 229

Lep čas je in zanimivi dnevi so. Tako in drugače. Pravzaprav ne mine dan, večer, ko se v različnih družabnih okoljih poslavlja od iztekajočega se leta. A vselej s približno enakim kontek...

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Glasbena šola za božič

Na Božičnih koncertih v ponedeljek in torek so se Kranjčanom predstavili mladi glasbeniki kranjske glasbene šole.

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Spet evforičen do srca

Veliki božični koncert na kranjski gimnaziji je še enkrat dokazal, kako briljantno glasbeno prihodnost imamo Kranjčani. S koncertno dvorano ta še bolj žlahtna.