Vila Rikli na Bledu je primer propadanja stavbne dediščine. / Foto: Gorazd Kavčič

Kulturna dediščina je obraz kraja

Krajevna skupnost Bled je pred kratkim organizirala predavanje o naravni in kulturni dediščini svojega kraja. Osrednja tema so bile vile na Bledu, ki »so svojevrsten zgodovinski moment in dajejo dušo strnjenim vaškim jedrom«.

Na predavanju je Nataša Ülen z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije predstavila tudi problematiko varstva stavbne dediščine na primeru vile Pongratz, poznane tudi kot Vila Viktorija.

Bled – Kulturna dediščina je obraz kraja in njegovih prebivalcev, meni Srečko Kunčič, predstavnik Krajevne skupnosti Bled in društva Spoštujmo Bled. Kot je pojasnil, stavbe, med katere sodijo tudi vile, niso uvrščene med kulturno dediščino le zaradi svojih arhitekturnih posebnosti, temveč tudi zato, ker imajo zgodovinski, arheološki, umetniški, znanstveni, družbeni ali tehniški pomen. Lahko so povezane s pomembnimi osebami in dogodki politične, gospodarske in kulturne zgodovine. V občini Bled obsega register kulturne dediščine 340 enot.

Celovito varstvo dediščine

Blejsko območje je skozi zgodovino očaralo tako zavojevalce kot plemstvo in bogate industrialce, ki so ob upoštevanju naravnih značilnosti gradili objekte za počitek, in ne objektov, namenjenih gospodarski dejavnosti, je dejal Kunčič. Danes so lepote prostora zaščitene tudi z omejitvami, ki jih določa Ambient Bleda. »Varstvo kulturne krajine je lahko uspešno le v sklopu celovitega varstva dediščine skozi sistem prostorskega načrtovanja in v sodelovanju z dejavniki, ki s prostorom gospodarijo. Od kmetijstva, gozdarstva, poselitve, razvitosti in razvejanosti infrastrukture ter deležnikov, ki se ukvarjajo s turistično dejavnostjo.«

Za varstvo stavbne dediščine skrbi država preko Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, občina ima ob tem lokalne urbanistične smernice, ki jih je treba upoštevati pri obnavljanju starih zgradb ali pri zamenjavi starih zgradb z novimi. »Praksa kaže, da so predpisane vsebine pogosto preohlapne in da jih investitorji velikokrat ne upoštevajo v celoti. Podobno se dogaja tudi z občinskim prostorskim načrtom, ki ni dovolj podroben, odstopanje od predpisanih norm pa se ne nadzira niti se ne kaznujejo kršitelji,« je dodal govornik.

Vsak poseg mora biti načrtovan

Domačini Bleda se ob tem zavzemajo za učinkovito zaščito zlasti območja Blejskega jezera in njegove okolice kot naravne in kulturne vrednote. »Vsak nameravan poseg vanj mora biti strogo načrtovan, dobro premišljen in mora upoštevati značilnosti krajine,« verjame Kunčič. Dodal je, da so pritiski na pozidavo elitnih lokacij v bližini jezera veliki.

Po njegovem mnenju je treba prekiniti prakso, ki posameznikom dovoljuje gradnjo na varovanih območjih. Preprečiti je treba možnost adaptacije vil na ta način, da se zgradijo ločene enote za turistično dejavnost, da se zmanjšujejo parkovne površine in vrt okoli vil. Zaustaviti je treba propadanje kulturne dediščine, ki lahko privede tudi do rušitve stavbe. Primer sta Vila Rikli in Vila Planika pod Stražo. Posamezne vile se po njegovem ne sme prodati več lastnikom niti dovoliti dostopa ter gradnje garaž za vsakega novega lastnika dela stavbe. »Določiti moramo standard za t. i. Blejsko vilo,« je poudaril.

Kunčič je prepričan, da so krajani dolžni skrbeti za kulturno dediščino in opozarjati pristojne inštitucije, če je ta ogrožena ali poškodovana. »Bled mora še bolj omejiti pozidavo pojezerja, če želi ohraniti posebno krajino, občina pa ob strokovni podpori državnih institucij sprejeti najvišje standarde zaščite in varovanja kulturne dediščine.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / torek, 25. november 2008 / 07:00

Odprto pismo Alpdomu

Z zamenjavo vodstva Alpdoma inženiring, d. d., Radovljica smo mnogi pričakovali, da se bo odnos upravnika do uporabnikov spremenil in sicer v pozitivno smer. Žal pa so zadnji dogodki p...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 1. januar 2009 / 07:00

Zadnja je bila Vita, prvi pa Urban

Na prehodu iz leta 2008 v leto 2009 je bilo v kranjski porodnišnici zelo živahno, saj se je le dobre pol ure pred polnočjo rodila Vita, slabe pol ure po polnoči pa je na svet prijokal Urban.

Kronika / četrtek, 1. januar 2009 / 07:00

Kriminal

Roparja poštarja takoj ujeli Jesenice – V ponedeljek ob 8.30 so na Jesenicah oropali poštarja. Policisti so kaj hitro prijeli dva osumljenca. Kot nam...

Zanimivosti / četrtek, 1. januar 2009 / 07:00

Jaslice pod Marijinim znamenjem

Člani Prosvetnega društva Sotočje so v božičnem času na Mestnem trgu pod Marijino znamenje postavili jaslice.

Bled / četrtek, 1. januar 2009 / 07:00

V teh dneh hoteli povsem polni

Bled - Na Bledu je v teh prazničnih dneh le težko dobiti prazno sobo. »Hoteli so zasedeni skoraj do zadnje sobe, kakšna soba je še prosta le pri zasebnikih,« je razložila direkto...

Zanimivosti / četrtek, 1. januar 2009 / 07:00

Italijanu se je spet nasmehnila sreča

Kranjska Gora - Že drugič se je nekemu italijanskemu gostu Hitove igralnice Korona v Kranjski Gori nasmehnila izjemna sreča. Prejšnji teden je namreč že po drugi uri igranja zade...