Še ena Demenci prijazna točka
Preddvorski dom starejših občanov je ob 75-letnici delovanja postal del razvejane mreže, ki nudi informacije in pomoč osebam z demenco, njihovim svojcem in drugim, ki se srečujejo z boleznijo
Preddvor – Zgodovina Doma starejših občanov Preddvor se začenja 17. novembra 1948, ko so v grad Turn v Potočah s premestitvijo iz domov slepih v Škofji Loki in na Okroglem pri Kranju prišli prvi stanovalci. »Zavod takrat ni bil samostojen niti ni imel svojega imena, ampak je deloval v sklopu Kmetijskega posestva Preddvor,« je pojasnila direktorica Lidija Kos. Grajska stavba je nudila štirideset postelj, kot je razbrati iz zapisov, pa je bila v slabem stanju.
»Popravila so začeli izvajati takoj, po zmožnosti glede na finančna sredstva. Leta 1962 so bili narejeni prvi projekti za adaptacijo, popolnoma prenovljen pa je bil grad leta 1975,« je povedala Lidija Kos. V tem letu so se začele tudi priprave na izgradnjo novega objekta – Novega doma, kot ga imenujejo, s katerim se je kapaciteta povečala na 130, po adaptaciji podstrehe dobrih deset let kasneje pa še za okoli 40 postelj. Vmes so zgradili prizidek s prostori za ambulanto, fizioterapijo, delovno terapijo, večnamenskim prostorom …, v gradu so uredili negovalni oddelek ter izvedli še nekaj drugih naložb. »Dom in zaposleni so se in se še vedno trudimo, da nudimo kvalitetno in varno oskrbo našim stanovalcem, čeprav so po vzponih prišli tudi padci in s tem težji časi, ki jih vedno znova z veliko volje, pripadnosti in optimizma skušamo izboljšati,« je ob praznovanju obletnice dejala direktorica.
Na osrednjem dogodku se je dom pridružil mreži Demenci prijaznih točk, ki jo je pred petimi leti začelo vzpostavljati Združenje Spominčica – Alzheimer Slovenija. »Kmalu bomo imeli petsto točk,« je izrazila zadovoljstvo predsednica združenja Štefanija Lukič Zlobec. Kot je dodala, se vključujejo najrazličnejše organizacije, s tem se širijo informacije o bolezni, lažje prepoznamo prve znake, znamo pomagati obolelim in jim omogočimo, da so vključeni v družbo. »Mi se moramo približati njim, saj se nam oni zaradi bolezni težje,« je poudarila.
V Domu starejših občanov Preddvor skrbijo za 28 stanovalcev z demenco. Na oddelku s povečano pozornostjo jim po besedah direktorice zagotavljajo individualni pristop, bolničarke, varuhinje in medicinske sestre skrbijo za aktivne dopoldneve in popoldneve, spremljajo jih na sprehode in v park ... »Delo na tem oddelku zahteva posebno pozornost in empatijo naših zaposlenih, kar pripomore k dobremu počutju stanovalcev. Seveda pa osebe z demenco še vedno ostajajo v domačem okolju, kjer zanje skrbijo svojci in velikokrat ostanejo sami in brez podpore. Z odprtjem Demenci prijazne točke v našem domu odpiramo možnost širši lokalni skupnosti, da nas v primeru stisk in težav pri spopadanju z boleznijo poiščejo, da jim pomagamo, jih usmerimo in smo jim v pomoč pri skrbi za njihovega svojca.«
Praznovanje domske obletnice je dobilo piko na i, ko so ob glasbeni spremljavi Tomaža Kobola, vodje Beneških fantov, in njegovega sina Primoža razrezali torto. Načrtovali so tudi gostovanje preddvorskih osnovnošolcev, a so njihov kulturni program – ker je ponagajalo zdravje – morali prestaviti.