Razdelili za šest milijonov donacij
Vrednost materialne in finančne pomoči iz prejetih donacij, ki jo je Slovenska karitas doslej razdelila med prizadete v avgustovski vremenski ujmi, znaša šest milijonov evrov. Na območju širše Gorenjske je gospodinjstvom nakazala okoli 1,4 milijona evrov.
Kranj – Škofijske karitas so po katastrofalni ujmi prejele več kot štiri tisoč prošenj za pomoč, največ iz savinjske regije (blizu 1900), sledi pa območje ljubljanske in gorenjske regije s 1616 prošnjami. Na transakcijske račune prizadetih gospodinjstev so iz darov posameznikov in podjetij nakazali 4.969.458,46 evra, pomagali pa so tudi s kupljeno hrano in gospodinjskimi aparati, vrednostnimi boni in razvlažilci ter nudili psihosocialno pomoč. Poleg tega so razdelili hrano, ki so jo poklonili posamezniki in podjetja; skupaj z materialom v pošiljki Karitas Poljske in večjo donacijo toplotnih črpalk je vrednost podarjene materialne pomoči znašala nekaj več kot pol milijona evrov.
S finančnimi donacijami je Slovenska karitas doslej zbrala 7.753.288,24 evra. Največji del predstavljajo donacije posameznikov, ki presegajo 4,2 milijona evrov, od tega je 40.220 oseb s SMS-sporočili prispevalo 409.338 evrov. V nabirkah po slovenskih cerkvah je bilo zbranih 945.539,93 evra, podjetja in ustanove so podarili 1,6 milijona evrov, med prejetimi sredstvi pa so tudi darovi, ki so jih zbrali v poljskih cerkvah in mreži evropskih organizacij Karitas v višini 1,4 milijona evrov. »Gre za rekorden obseg donacij na Slovenski karitas, a gre na žalost tudi za rekorden obseg števila prizadetih gospodinjstev in res velikih potreb po pomoči.« Kot so še dodali, zato nadaljujejo zbiranje finančnih prispevkov, in sicer na transakcijskem računu Slovenske karitas ter s SMS-sporočili KARITAS5 in KARITAS10 na 1919.
V naslednjih mesecih nameravajo pomagati predvsem tistim, ki so utrpeli najhujšo škodo. Denarja po besedah strokovne sodelavke Škofijske karitas Ljubljana Alenke Petek večinoma ne bodo več nakazovali, temveč bodo plačevali (pred)račune, povezane s sanacijo, nudili pa bodo tudi psihosocialno pomoč.
Razbremenilni pogovori
Po tednih, ko je k njim z vseh strani prihajala pomoč, so ljudje ostali sami s svojimi težavami, zato so psihosocialna pomoč in razbremenilni pogovori zelo pomembni, je poudaril generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič. Kot je pojasnil, tovrstno pomoč nudi dvanajst strokovnjakov in sodelavci župnijskih karitas, ki opravljajo laične razbremenilne pogovore s prizadetimi prebivalci. Od avgusta do vključno 12. novembra so strokovnjaki opravili 989 ur razbremenilnih pogovorov na terenu, pretežno v Savinjski dolini, nekaj na Koroškem in Gorenjskem. Prostovoljci Karitasa so opravili več kot 1500 pogovorov in dodatno obiskali večino gospodinjstev pri zbiranju prošenj in razdeljevanju prve pomoči v obliki bonov. Kot so še pojasnili, mlajše usmerjajo v spletno psihosocialno svetovanje in spremljanje po aplikaciji Slovenske karitas eSOS. »Trenutno je vključenih šest oseb, ki so bile prepoznane ob terenskem delu na Savinjskem in Gorenjskem.«
Pol milijona v Komendo
Poročilo o dosedanji pomoči je Slovenska karitas dopolnila s podatki za posamezne občine. Iz poročila je razvidno, da so največ doniranih finančnih sredstev nakazali prizadetim v občini Komenda – 482 gospodinjstev je prejelo skupno 511.900 evrov. V Mengšu so med 189 gospodinjstev razdelili 375.872 evrov, v kamniški občini so pomagali z 206.550 evri, ki jih je prejelo 174 gospodinjstev, med višjimi pa je tudi znesek nakazil v Škofji Loki, kjer je 157 gospodinjstev prejelo 115.100 evrov.
Finančno pomoč so prejela gospodinjstva (88) še v desetih drugih gorenjskih občinah – skupno 100.800 evrov. Po besedah generalnega tajnika Slovenske karitas Petra Tomažiča so bili pri razdeljevanju sredstev pozorni ne le na povzročeno škodo, ampak tudi na socialno ogroženost gospodinjstev.