Avtor knjige Janez Bizjak in njen urednik Martin Šolar na predstavitvi v Slovenskem planinskem muzeju / Foto: Tina Dokl

Juliana in njene zgodbe v knjigi

Po štirih letih od odprtja poti Juliana Trail, pohodniške poti okoli Julijskih Alp, in zgodbi snovanja poti, ki je stara skoraj toliko kot sam Triglavski narodni park, je pot dobila tudi svojo knjigo. Pod okriljem Skupnosti Julijske Alpe je izšla knjiga Janeza Bizjaka Pohodniška pot Juliana in njene zgodbe.

»Zgodbe o Juliani niso opisi poti, ampak tihi sopotniki, da bi nam ta pot ostala v spominu. Poljudno, a strokovno preverjeno je predstavljen izbor zgodb s poudarkom na zgodovinskih, krajinskih in kulturnih posebnostih, z nekaterimi utrinki iz neponovljive narave ter o ljudeh, pomembnih za posamezne kraje.«

V Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani so na nedavnem Muzejskem večeru, ki ga je vodila kustodinja pedagoginja Natalija Štular, predstavili novo knjigo Pohodniška pot Juliana in njene zgodbe avtorja Janeza Bizjaka, arhitekta, naravovarstvenika, izjemnega poznavalca Julijskih Alp, publicista in nekdanjega direktorja Javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP). Kot je v spremni besedi knjige zapisal njen urednik, podpredsednik Planinske zveze Slovenije in prav tako nekdanji direktor javnega zavoda TNP Martin Šolar, je Bizjakov prispevek na področju raziskovanja in varovanja Julijskih Alp ter ozaveščanja o njihovem pomenu neprecenljiv. Knjigo je v imenu Skupnosti Julijske Alpe izdal Turizem Bohinj (koordinator Klemen Langus).

Sodelovanje občin znotraj Julijskih Alp ima dolgo zgodovino. Eden pomembnih korakov k uresničevanju skupnih ciljev je bil leta 2015 sprejeti razvojni načrt območja kot turistične destinacije, ki so ga skupaj z javnim zavodom TNP sprejele turistične organizacije destinacij v Julijskih Alpah. Zavzele so se za trajnostni razvojni model za uravnoteženje razvoja turizma z ohranjanjem naravnih ter kulturnih vrednot. Viziji trajnostnega razvoja sledi tudi skupni produkt Juliana Trail. Juliana ima sicer že dva vodnika, elektronskega in v tiskani žepni obliki, z naslovom Juliana Trail – daljinska pohodniška pot, ki podrobno opisujeta etape 267 kilometrov dolge poti okrog Julijskih Alp, ki so jo od njenega odprtja v letu 2019 prehodili številni pohodniki, doživela je tudi dobre odzive doma in po svetu.

Knjiga Janeza Bizjaka Pohodniška pot Juliana in njene zgodbe ni tehničen opis poti, ampak dodana vrednost videnemu in doživetemu na tej poti. Popotnica iskanju miru in skritih draguljev naravne in kulturne dediščine na pohodniški poti Juliana Trail, ki so v knjigi dobili svoje zgodbe. Svojo globino in širino. Bogato slikovno gradivo več avtorjev. Kot je zapisano v uvodnem delu: »Zgodbe so namenjene iskateljskim in radovednim popotnikom, obzirnim do narave, okolja in ljudi, ki so ob poti doma. Pohodnikom, ki ne hitijo in ne gledajo na uro, ampak si znajo vzeti čas zase, znajo poiskati mirne kotičke ob poti, se oddahniti, začutiti utrip pokrajine in v komaj opaznih malenkostih iz nežive in žive narave prepoznavati brezhibnosti naravnega reda Stvarstva, v katerem ni nepomembnih, nepotrebnih in manj vrednih življenjskih oblik, ampak so vse potrebne, enako pomembne in enakovredne.«

Izbor zgodb je razdeljen na območja posameznih občin, njihov vrstni red sledi krožnemu vrstnemu redu iz omenjenega žepnega vodnika od Kranjske Gore čez Gorenjsko in Tolminsko do Bovca. Predstavitve posameznih območij so razširjene s posebnostmi širše okolice in nagovarjajo pohodnike za enodnevni obisk tudi zunaj glavne trase: v Vrata, Breginjski kot in po soški poti v Trento.

Triglav ali Terglou? Od kdaj današnje ime Triglav? Ali pa: Domneva o Gorjancih iz Gorij kot dedičih prvih rudarjev v Julijcih je izzivalna in verjetna. Zgodbe, zares številne, ki vzbudijo radovednost ...

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2008 / 07:00

Sindikati za socialno Evropo

Kranjska Gora - Danes se v Kranjski Gori končuje 9. mednarodna konferenca Fundacije Otto Brenner, na kateri se je o vprašanjih vloge sindikatov v novi Evropi pogovarjalo 250 pred...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:53

Stabilnost ni nikjer ogrožena

Nedavna nesreča v Genovi je sprožila tudi vprašanja o varnosti viaduktov na naših avtocestah. Pri Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars) zagotavljajo, da na nobenem premostitvenem objektu ni...

Gospodarstvo / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:52

Razrešili direktorja Lamete

Družba pooblaščenka Lameta je dobila nov nadzorni odbor in novega direktorja, to je postal dr. Andro Ocvirk. Poseben revizor bo preveril posle zdaj že nekdanjega direktorja, zoper nekdanje vodstvo pa...

Kultura / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:51

Mladi so mu navdih in največje ogledalo

Sedemindvajsetletni Erik Šmid iz Hotemaž živi in diha za glasbo. Začel je kot pevec in pianist, danes se z glasbo ukvarja profesionalno kot zborovodja, dirigent in profesor glasbe.

Rekreacija / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:47

Podržajev dosežek za knjigo rekordov

Šenčurski lokostrelec Marjan Podržaj je na svetovnem prvenstvu za veterane v Lozani osvojil naslov svetovnega prvaka v disciplini field z golim lokom.

Šport / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:40

Po sedmih letih na evropsko prvenstvo

Slovenska mladinska vaterpolska reprezentanca se je po sedmih letih uvrstila na evropsko prvenstvo, ki bo v Minsku v Belorusiji.