Bobnarjeva o pritiskih na kadrovanje v policiji
Zaslišanji pred preiskovalno komisijo
V ponedeljek je preiskovalna komisija državnega zbora, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, zaslišala nekdanjo ministrico za notranje zadeve Tatjano Bobnar in nekdanjega v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava. Bobnarjeva je med drugim na odprtem delu seje preiskovalne komisije povedala, da je predsednik vlade Robert Golob od nje zahteval ravnanja, ki so bila po njenem prepričanju nedopustna in nesprejemljiva zato, ker se je neposredno vmešaval v kadrovanje v policiji. Tako naj bi jo v začetku novembra na sestanku v prostorih vlade tudi opozoril, da takratni v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav ni opravil svoje naloge glede čiščenja policije in da gre pri tem za izdajo, ker da ima okrog sebe določene ljudi. »Ga ni predsednika vlade, ki bi me lahko prepričal, da človeka, ki dela zakonito, strokovno in pošteno, odpustim zato, ker si je nekdo to izmislil. To bi bilo nedopustno zame kot človeka, še bolj pa kot vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije,« pa je dejal Lindav in dodal, da ni razlike med političnimi pritiski na delo policije med vlado Janeza Janše in vlado Roberta Goloba. »Eni so to naredili po vojaško, drugi pa tako, da veliko in lepo govorijo, delajo pa isto.« Premier Golob je v odzivu nekdanji notranji ministrici očital »veliko natolcevanja« pred preiskovalno komisijo. »Edina resnica, ki jo je povedala, je bila ta, da sva se maja, preden je bila imenovana, dogovorila, da ima eno samo nalogo, in to je, da očisti policijo janšistov,« je povedal. Poslanec SDS Žan Mahnič je zaradi te Golobove izjave na vlado naslovil pisno poslansko vprašanje, ali je predsednik vlade z omenjeno izjavo prekoračil svoja pooblastila. Iz NSi pa so sporočili, da po pričanju Bobnarjeve ocenjujejo, da je šlo za jasen političen vpliv Goloba na kadrovanje v policiji, zato bodo zahtevali sklic seje komisije državnega zbora za nadzor obveščevalnih služb, na kateri bodo preverjali, ali so bila dejanja predsednika vlade takšna, da bi lahko imela resen vpliv na nacionalno varnost. Po neuradnih informacijah POP TV naj bi namreč Bobnarjeva na zaprtem delu seje preiskovalne komisije dejala, da je v času, ko je bila ministrica, dobila tudi informacijo, da naj bi se premier osebno zavzel za preložitev aretacije ruskih vohunov z 28. novembra na 5. december, da novica o aretaciji ne bi zasenčila zmage na referendumih.
Žvižgač o podkupovanju za posle z Darsom
POP TV je v nedeljo objavila posnetek, v katerem davčni svetovalec Rok Snežič prejema pet tisoč evrov. Kot jim je povedal žvižgač, naj bi šlo za podkupnino za posel z Darsom. Snežič naj bi žvižgaču dejal, da ima na Darsu »kompletno oblast nad posli«, in sicer preko treh ljudi, med drugim tudi predsednika uprave Valentina Hajdinjaka. Snežič in Hajdinjak sta kasneje očitke zavrnila. Po objavljenem prispevku je televizijo obiskala policija in zaprosila za predajo posnetkov in dokumentacije, zanimala pa jo je tudi identiteta žvižgača, ki pa je POP TV zaradi zaščite vira ne bo razkrila. Medtem je Komisija za preprečevanje korupcije uvedla postopek predhodnega preizkusa. Preverili bodo vse sume kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Slovenski državni holding pa je nadzornike Darsa pozval, naj v okviru možnosti nemudoma skrbno presodijo ravnanja predsednika in članov uprave v zvezi z očitanimi nepravilnostmi, povezanimi z domnevnim podkupovanjem, v primeru ugotovljenih kršitev pa naj ukrepajo s krivdnim odpoklicem s funkcije. V omenjenem prispevku je žvižgač tudi navedel, da naj bi Snežič sredstva pridobival za SDS. Iz največje opozicijske stranke so to takoj demantirali. »Rok Snežič ni nikoli pridobival sredstev za stranko SDS,« so sporočili.
Janša: Oborožite se
Predsednik vlade Janez Janša je prejšnji teden na omrežju X delil posnetek skupine ljudi s palestinskimi zastavami, ki na Prešernovem trgu v arabščini vzklikajo Alah je velik. Objavi je pripisal: »Vrag je vzel šalo. Oborožite se. Legalno.« Tovrstne pozive so v koalicijskih strankah Gibanja Svoboda, SD in Levica v skupnem odzivu obsodili in označili za popolnoma neodgovorne, v NSi pa menijo, da je treba krepiti državne institucije, kot sta vojska in policija. Janšev poziv k oboroževanju je obsodila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar: »Tovrstne izjave je treba obravnavati z najvišjo stopnjo resnosti, saj povzročajo nepotrebno napetost v družbi in lahko spodbujajo nasilna ravnanja.« Janša je odgovoril, da je vsak upravičen in dolžan za zaščito svoje družine in države storiti vse, kar je v okviru ustavnega reda mogoče.