Ruardova graščina: za dokončanje obnove bi potrebovali še 3,5 milijona evrov. / Foto: Nik Bertoncelj

Graščina še vedno gradbišče

Obnova Ruardove graščine na Stari Savi na Jesenicah še vedno ni zaključena. Občina nima 3,5 milijona evrov, kolikor potrebuje za dokončanje del, na razpisu ministrstva za kulturo pa je bila ponovno neuspešna.

V občinskem proračunu za leto 2024 so predvideli 200 tisoč evrov za dela na fasadi, objekt ima tudi že nova lesena okna, tako da bo čez zimo lahko zaprt in se v njem ne bo delala škoda.

Jesenice – Eden največjih občinskih projektov zadnjih let na Jesenicah je obnova Ruardove graščine na Stari Savi, ki poteka že od leta 2018. Po prvotnem načrtu naj bi bila dela zaključena v začetku leta 2020, a so se močno zavlekla in tudi podražila. Izvajalci so naleteli na kar nekaj presenečenj, med drugim se je izkazalo, da je potrebna zamenjava celotnega ostrešja, poleg tega so v notranjosti odkrili nove poslikave, ki so jih morali pregledati konservatorji in restavratorji. Najhujše pa jih je šele čakalo, saj so pred tremi leti v objektu našli žarišča lesne gobe, ki je ena najbolj nevarnih razkrojevalk lesa. Odstranjevanje je bilo zahtevno in dolgotrajno, poleg tega pa tudi drago.

Na razpisu zmanjkala ena točka

Po prvotnih ocenah naj bi celotna obnova graščine stala 2,1 milijona evrov, a se je zaradi vseh nepredvidenih del podražila, po zadnjih ocenah bo treba zagotoviti kar 6,7 milijona evrov.

Kot je povedala direktorica občinske uprave Vera Djurić Drozdek, so za zdaj porabili 3,2 milijona evrov, kar pomeni, da še vedno manjka okoli 3,5 milijona evrov za zaključek investicije. »Občina teh sredstev nima,« je opozorila.

Zato so si prizadevali pridobiti tudi sredstva sofinanciranja, saj je bilo muzejsko območje Stara Sava proglašeno za kulturni spomenik državnega pomena. A je bila tako lani kot letos neuspešna na razpisu ministrstva za kulturo za sofinanciranje obnove. Občina se je na zadnjo odločitev pritožila, na razpisu je prejela eno točko premalo, zato je sprožila upravni spor; odločitve pa še ni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 17. maj 2007 / 07:00

Sedež parka naj bo v Bohinju

Pogovor z županom občine Bohinj Francem Kramarjem o osnutku novega zakona o Triglavskem narodnem parku.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 30. september 2015 / 13:04

Rokovski konec tedna

Minulo soboto je zaznamoval koncert Siddharte, ki je na kranjskem Bazenu predstavila novo ploščo, pri Sv. Duhu je nastopil legendarni Pero Lovšin, v KluBaru pa so temperaturo dvigovale vroče Hellcats....

Nasveti / sreda, 30. september 2015 / 12:48

Vzdušje na praznovanjih

Vsi radi praznujemo. Imamo veliko različnih priložnosti. Nekateri bi radi bili vedno povabljeni, sami pa težko organizirajo praznovanje. Kako hecno! Ne moremo vedno le dobivati, nekaj moramo tudi d...

Gorenjska / sreda, 30. september 2015 / 12:35

Žična ograja ni sprejemljiva

Odločitev Madžarske, da postavi ograjo na meji s Slovenijo, absolutno ni sprejemljiva, pravi v pogovoru o begunsko-migrantski problematiki državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic.

Zanimivosti / sreda, 30. september 2015 / 12:34

Mestni potniški promet

V anketi je sodelovalo 450 anketiranih. Sodelujoče smo vprašali, kako pogosto se vozijo z mestnim avtobusom v Kranju in ali menijo, da je razpored prog mestnega prometa ustrezen.

Kranj / sreda, 30. september 2015 / 12:28

Ob turizmu še kultura

Kranjski mestni svetniki so prejšnji teden podprli ustanovitev javnega zavoda, ki nadomešča sedanji Zavod za turizem, saj bo imel zdaj tudi vlogo zavoda za kulturo in se imenuje Zavod za turizem in ku...