Vrt je še vedno bujen in cvetoč
Tudi sezono na biodinamičnem učnem vrtu v Radovljici je letos krojilo vreme, a vrt, urejen med tamkajšnjima osnovno šolo in vrtcem, je še pozno v jesen videti poln, lep in cvetoč. Od začetka novega šolskega leta naprej ga redno obiskujejo učenci in učitelji bližnjih šol.
Po toči so uporabili biodinamične pripravke iz naravnih zdravilnih rastlin ter tako rehabilitirali in regenerirali rastline, ki so jeseni vendarle lepo obrodile.
Radovljica – »Po tem, ko smo se lani spopadali s hudo sušo, je letos dvakrat pustošila toča, nato pa je svoje dodalo še julijsko dolgotrajno deževje. Zdaj, jeseni, je sicer vrt zelo lep in cvetoč, tudi nekaj pridelka bo, kot rečeno, pa se tudi tu pozna vpliv vremena v poletnih mesecih,« je povedal Aleš Jezeršek, ki skrbi za vrt.
»Po toči smo uporabili biodinamične pripravke iz naravnih zdravilnih rastlin, na primer njivske preslice, rmana, kamilice in drugih zdravilnih rastlin, ter na ta način rehabilitirali in regenerirali rastline,« je pojasnila dr. Maja Kolar, ki ob podpori instituta Ekosemena nudi strokovno podporo.
Med najbolj rednimi obiskovalci biodinamičnega vrta so učenci in učitelji bližnjih dveh osnovnih šol, OŠ A. Janše in OŠ A. T. Linharta. »Tisti, ki hodijo redno, lahko tu od blizu spremljajo procese, ki se dogajajo v naravi. Skupin šolarjev je v letošnjem šolskem letu bistveno več kot v preteklosti, zaradi česar smo res veseli in zadovoljni,« je še povedala Maja Kolar. Občasno, pravi, sploh jeseni, na vrt pridejo tudi dijaki Srednje gostinske in turistične šole z mentorji.
Pridelke večinoma oddajo v kuhinjo bližnjega vrtca, ko je več buč in zelja, pa tudi šolski kuhinji. Vse, kar pridelajo na vrtu, pa s pridom uporabljajo tudi na OŠ Antona Janše. Med drugim iz rastlin, ki so zrasle na šolskem biodinamičnem vrtu, pripravljajo zeliščne in čajne mešanice.
Učiteljica Nataša Zonik tako že skoraj desetletje vrt vključuje v redno šolsko delo. Začela je s prvošolci, ki so tam spoznavali rastline in vadili fino motoriko, videli so, od kod pride hrana, ki jo dobimo na krožnik, spoznali, kaj vse je treba narediti za dober pridelek, in opazovali, kako se v naravi spreminjajo letni časi.
Otroci radi prihajajo na vrt, pravi Nataša Zonik, ki letos uči četrtošolce. »Tu se sprostijo, marsikdo celo odkrije kakšne skrite talente ali ročne spretnosti, spoznavajo rastline in se kakšno snov, ker so v naravi, tudi lažje naučijo – včasih se še zavedajo ne, da se učijo.«
Na vrt prihajajo skorajda vsak teden, običajno ob petkih, za kar ima veliko podporo tako vodstva šole kot staršev. »Nikoli ni bilo nobenih pripomb, pa čeprav so z vrta prišli umazani, strgani ali mokri.«
Radovljiški biodinamični vrt ima poleg ekološkega tudi certifikat Demeter. Gre za blagovno znamko, ki označuje hrano najvišje kakovosti za prehrano ljudi, pridelano po načelih biodinamike in ob upoštevanju strogih standardov pridelave in predelave. Šolski učni vrt s certifikatom Demeter sicer že nekaj let obstaja tudi v Kranjski Gori, kjer bodo letos vzpostavili vrtnarski krožek, tako da bo še bolj zaživel, je še povedala Maja Kolar.