Golniški simpozij
Na Golniškem simpoziju o napredkih pri diagnostiki in zdravljenju pljučnih bolezni
Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik je med 5. in 7. oktobrom na Bledu organizirala tradicionalni Golniški simpozij, največji pulmološki dogodek v Sloveniji z mednarodno udeležbo. V hotelu Rikli Balance sta potekala kongresna programa za zdravnike in zaposlene v zdravstveni negi, delavnice pa so potekale skozi vse leto na Golniku.
»Golniški simpozij je največji pulmološki dogodek v Sloveniji, ki se ga vsako leto udeležijo vrhunski strokovnjaki s področja pulmologije in alergologije. Domači in tuji strokovnjaki so predstavili najnovejša dognanja in terapevtske pristope s področij, kot so zgodnji rak pljuč, koristi in slabosti zgodnjega odkrivanja prek presejalnih testov, razliko med benigno in maligno naravo tumorjev ter prihodnost obravnave bolnikov s pljučnim rakom. Tridnevni simpozijski program je zajel tudi predavanja in diskusije o motnjah dihanja v spanju, alergijskem rinitisu, obstruktivnih boleznih pljuč in vodenju kroničnega pljučnega bolnika na domu,« je povzel prim. Izidor Kern s Klinike Golnik.
Strokovnjaki s Klinike Golnik so med drugim predstavili uporabo najnovejše tehnologije za odkrivanje pljučnih rakov manjše velikosti. Tehnologija pridobivanja tridimenzionalnih slik pljuč s pomočjo obogatene resničnosti omogoča natančnejšo diagnostiko, pomaga pri načrtovanju zdravljenja in tudi občutno zmanjša sevanje.
Program za zaposlene v zdravstveni negi je zajemal teme, kot so komunikacija z bolniki, svojci in sodelavci, kardiologija, varnost pri ravnanju z zdravili, prednosti timske obravnave bolnika, pomen zdravstvene vzgoje bolnikov s pljučno boleznijo ter vključevanje podpornih služb v obravnavo bolnika s pljučno boleznijo.
Rak pljuč
... je najpogostejše rakavo obolenje in najpogostejši vzrok smrti za rakom na svetu. »V Sloveniji je tretji najpogostejši rak, vsako leto zboli okrog 1600 novih bolnikov. Na Kliniki Golnik, kot so povedali, vsako leto diagnosticirajo štirideset odstotkov vseh slovenskih bolnikov in jih tudi zdravijo s sistemsko terapijo in operacijo.
Glede na agresivnost bolezni raka pljuč in na dejstvo, da se rak pljuč pojavlja običajno pri starejših bolnikih s številnimi pridruženimi boleznimi, včasih zdravljenje kljub postavljeni diagnozi ni možno. Za te bolnike je primerno lajšanje simptomov, ki jih rakava bolezen prinaša. Lajšanje simptomov bolezni sicer poteka vzporedno s specifičnim onkološkim zdravljenjem raka, še posebno pa je pomembno v času, ko to zdravljenje ni več možno. Ker je na Gorenjskem paliativna mreža s specialistično paliativno enoto (SPE) in mobilno paliativno enoto (MPE) zelo dobro razvita in ima že dolgo tradicijo, so se leta 2020 odločili za sodelovanje med Enoto za internistično onkologijo Klinike Golnik in MPE. Bolnike, ki so doma na Gorenjskem in imajo na Kliniki Golnik diagnosticiranega neozdravljivega raka pljuč, že ob diagnozi vključijo v obravnavo MPE. MPE presodi, ali je bolnik glede na simptomatiko in druge okoliščine lahko voden ambulantno ali potrebuje specialistično oskrbo tima na domu. V obravnavi imajo ves čas približno od trideset do štirideset skupnih bolnikov. To je t. i. pristop zgodnje paliativne oskrbe, ki ima v svetu pri raku pljuč dokazane številne dobrobiti za bolnika in svojce.