Polanšek prvič tudi v nemščini
V vseavstrijsko akcijo z imenom Dolga noč muzejev – njena pobudnica je avstrijska radiotelevizija ORF – so bili z dvojezičnega območja vključeni tudi muzej Wernerja Berga iz Pliberka, Forum Zarja iz Železne Kaple in Muzej Peršman v Podpeci. Kot poročajo sosedje, je bil obisk dober, tudi v treh omenjenih ustanovah.
Sobotni večer v pasaži Foruma Zarja v središču Železne Kaple je bil nekaj posebnega. Na njem so predstavili nemški prevod prvega dela romana Valentina Polanška Bratska jesen. Izdajo je omogočila Slovenska prosvetna zveza in pomeni prvi prevod enega od številnih Polanškovih del v nemščino. Valentin Polanšek, rojen februarja leta 1928 v Lepeni, dolgoletni ravnatelj in učitelj na ljudski šoli na Obirskem, kulturno-politični delavec, pesnik in pisatelj in zborovodja, ki je umrl 27. avgusta leta 1985 v bolnišnici na Dunaju, v romanu z nemškim naslovom Schicksalsherbst der Bruder piše o usodi bratov Šorli iz Lepene. Oba, Domen in Matevž, sta bila mobilizirana v nemško vojsko, oba sta se pridružila partizanom in oba jeseni leta 1944 tudi padla. O Valentinu Polanšku sta pripovedovala predsednik Slovenskega prosvetnega društva Valentin Polanšek z Obirskega dr. Avguštin Brumnik in Polanškova hči Marta Polanšek, ki se je zahvalila vsem, ki so pomagali pri organizaciji prireditve in prevodu očetovega romana v nemščino. Odlomke iz knjige je bral dramski igralec Aleksander Tolmaier.
Lutkovni festival v Šmihelu
Lutke so v Šmihelu pri Pliberku doma. V sredo, 18. oktobra, ob 18. uri bodo v občinskem uradu odprli že 23. mednarodni lutkovni festival z imenom Cikl Cakl. Trajal bo do 22. oktobra. Predstave bodo v farni dvorani, v občinskem uradu pa bo razstava lutk iz arhiva Katoliškega prosvetnega društva Šmihel.
V Celovcu pa se bodo nadaljevali Primorski dnevi na Koroškem. V ponedeljek, 16. oktobra, ob 11. uri bo v Mohorjevi hiši v Celovcu predstavitev knjižnih novosti iz obmejnih delov Italije, na katerih živijo Slovenci. V četrtek, 19. oktobra, ob 18. uri pa bo prav tako v Tišlerjevi dvorani Mohorjeve hiše predstavitev filma z naslovom Slovenci v Kanalski dolini.