Na Blaznikovem večeru je knjigo Udbovski učbenik: osnovni tečaj: strogo zaupno predstavil njen urednik ter avtor diplomatičnega prepisa in predgovora dr. Željko Oset. / Foto: Tina Dokl

Udbovski učbenik v slovenščini

Na Blaznikovem večeru, ki ga pripravlja Muzejsko društvo Škofja Loka, je knjigo, ki nosi naslov Udbovski učbenik: osnovni tečaj: strogo zaupno, predstavil njen urednik ter avtor diplomatičnega prepisa in predgovora dr. Željko Oset.

Prejšnji teden je v Miheličevi galeriji v Kašči potekal Blaznikov večer, ki je poimenovani po zgodovinarju dr. Pavletu Blazniku, ustanovitelju in dolgoletnemu predsedniku Muzejskega društva Škofja Loka. Kot je v uvodu povedala sedanja predsednica društva Helena Janežič, so se tokrat odločili predstaviti knjigo z naslovom Udbovski učbenik: osnovni tečaj: strogo zaupno.

Slovenska različica učbenika, ki ga kot tipkopis na mikrofilmu hrani Arhiv Republike Slovenije, se je ohranila po naključju in omogoča odličen vpogled v nastanek udbovskega žargona.

Zgodovinar Željko Oset je tipkopis za knjižno objavo diplomatično prepisal in učbeniku poleg vsebinskih opomb dodal še odlično kulturno-zgodovinsko študijo.

Dr. Željko Oset se raziskovalno ukvarja z zgodovino slovenskih znanstvenih institucij, proučuje kariere slovenskih znanstvenikov, mobilnost izobražencev, okoljsko zgodovino, osamosvojitev Republike Slovenije ter odnos državne oblasti do verskih skupnosti v 20. stoletju. Trenutno deluje na Inštitutu ASEF in pri projektu ERC Sovereignty, ki ga izvaja Inštitut za zgodovino Madžarske akademije znanosti.

»Največkrat smo za Željka Oseta slišali, ko je bil direktor Muzeja slovenske osamosvojitve, ki se je pripojil Muzeju novejše zgodovine. Tam je leta 2021 postal v. d. direktorja, leta 2022 direktor muzeja in letos januarja so ga odstavili,« je zbranim pojasnila Helena Janežič, o nastanku učbenika in udbovskem učbeniku pa je nato spregovoril Željko Oset.

»Gre za gradivo, ki je nastalo v letih 1947 in 1948 in predstavlja nekakšen presek stanja tistega časa. Osnovni namen nastanka tega učbenika, dejansko tečajev, pa je bil usposabljanje udbovskih agentov,« je pojasnil Oset in dodal, da so mnenja o Udbi (jugoslovanska tajna policija) zelo različna.

»Za ene je to klasična obveščevalna služba, na drugem spektru pa je prepoznana kot osnovni tečaj. Zato se mi zdi zelo pomembno, da se objavi originalno gradivo udbovske mreže, da si lahko vsak pri sebi ustvari mnenje, kaj je Udba dejansko bila. Je pa imela svoje predhodnike v VOS-u (Varnostno-obveščevalna služba) in OZNI (Oddelek za zaščito naroda),« je pojasnil Željko Oset in povedal, da se je precej udbovskih agentov usposabljalo v Moskvi, svoje znanje in veščine pa so širili in vladali med drugo svetovno vojno in še bolj v povojnem času.

»Udba je bila po drugi svetovni vojni del široke mreže nove komunistične oblasti, ki je želela vzpostaviti kar se da popoln nadzor. Tako je bila ključni del represivnega aparata in je bdela nad družbo. Oprijel se je je tudi sloves brutalne organizacije, čeprav je namen obveščevalnih služb ravno nasproten. To pomeni, da se čuti njihova prisotnost, se prepozna njihove aktivnosti, ne pa tudi, kdo stoji v ozadju. Ravno to pa se je dogajalo, saj so se, pijani od oblasti, udbovski agenti tudi javno razkrivali. Tudi pod vplivom alkohola je prišlo do številnih ekscesov. Zato je bil eden namenov udbovskega učbenika tudi, da usposobijo lastne agente, da bodo sposobni prikrito delovati,« je tudi povedal Željko Oset in pojasnil, da je učbenik originalno nastal v srbščini.

Za prevod v slovenščino so se odločili predvsem zato, ker je precej agentov in operativcev, predvsem s Primorske, zelo slabo znalo srbsko. Narejena je bila prestava učbenika v slovenščino, vendar jezik odstopa od takrat uveljavljenega knjižnega standarda, danes pa je mlajši generaciji praktično nerazumljiv.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 17. maj 2023 / 07:52

Muzeji usmerjeni v trajnostni razvoj in družbeno dobrobit

Tema, na katero se osredotoča letošnji mednarodni dan muzejev, je Muzeji, trajnostni razvoj in družbena dobrobit. Muzeji po vsej Sloveniji bodo praznik zaznamovali s številnimi dogodki in programi, mn...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 18. september 2014 / 13:42

Miss Slovenije Leščanka

Zmagovalka letošnjega izbora Miss Slovenije 2014 je postala 20-letna Julija Bizjak iz Lesc. Naziv prve spremljevalke je prejela Anja Mihelič, druga pa je bila Anja Kragelj. Julija bo tako zastopal...

Razvedrilo / četrtek, 18. september 2014 / 13:36

Dež jih ni pregnal

Kljub dežju je bilo živahno na tromeji, Hrastov memorial bo čez dve leti dopolnil dvajset let, najlepšo slovensko popevko je zapela Darja Švajger, sobotno pivsko in modno Jesen v mestu pa so zaradi de...

Kamnik / četrtek, 18. september 2014 / 13:33

Nošam zagodlo slabo vreme

V Kamniku so kljub kislemu vremenu izpeljali že 44. Dneve narodnih noš in oblačilne dediščine.

Gorenja vas-Poljane / četrtek, 18. september 2014 / 13:30

Marijina kapelica spet stoji

Na Poljanski cesti v Gorenji vasi so na mestu, kjer je nekoč že stala, znova postavili kapelico po originalnem načrtu Josipa Šubica.

Naklo / četrtek, 18. september 2014 / 13:29

Spomin na poslednji boj

V nedeljo je minilo 72 let od spopada drugega bataljona Kokrškega odreda z Nemci v Udin borštu, v katerem je bilo ubitih 24 partizanov.