Bojan Taneski je med najboljšimi našimi tekmovalci v footgolfu, med seniorji pa želi biti tudi med najboljšimi v Evropi. / Foto: osebni arhiv

Nov in vsako leto tudi bolj priljubljen šport

To je footgolf, ki združuje ljubitelje nogometa in golfa vseh starosti. Najboljši med seniorji v državi je letos postal Kranjčan Bojan Taneski, ki se uveljavlja tudi v mednarodni konkurenci.

Kranj – Nekdanji nogometaš Bojan Taneski se zadnji dve leti navdušuje nad novim športom, ki mu bliskovito raste priljubljenost po svetu, prepoznaven pa je postal tudi v Sloveniji. Footgolf združuje nogomet in golf, več o njem pa je za naš časopis razkril kar Bojan Taneski.

Dolga leta ste bili nogometaš, zdaj se navdušujete nad footgolfom. Zakaj?

Nogometaš sem bil od sedmega leta starosti naprej. Doma sem iz Šorlijeve ulice, in ker je bilo igrišče blizu, sem začel nogomet igrati pri Triglavu. Kasneje sem prestopil v Maribor, nadaljeval v Dubrovniku, Avstriji, na Islandiji, v Živilih Naklo in končal pri Muri. Tako sem se profesionalno z nogometom ukvarjal dvanajst let. Kasneje sem igral tenis in tekel na dolge proge, saj sem tudi po nogometni karieri želel ostati povezan s športom. Prav tako sem nekaj časa še igral v Avstriji in bil nogometni trener, vse pa sem dal na stran, ko sem spoznal footgolf.

Lahko nekaj več poveste o tem športu?

Footgolf so se spomnili na Nizozemskem pred nekaj več kot desetimi leti. Je nekakšen hibrid med nogometom in golfom. Golfskih igrišč je vedno več in pred sedmimi leti je ta šport prišel tudi v Slovenijo. K nam sta ga pripeljala nekdanji predsednik Footgolf kluba Ptuj Matija Brodnjak in Aleks Kravanja, predsednik Footgolf kluba v Bovcu, ki je sedaj tudi predsednik svetovne zveze za footgolf (FIFG). Tako na Ptuju kot v Bovcu sta lepi igrišči za golf z 18 luknjami, in ko sta ta šport prvič videla na Nizozemskem, sta se odločila, da bi veljalo začeti tudi pri nas. Sedaj imamo združenje footgolf klubov, saj je v Sloveniji že šest klubov.

Član katerega kluba ste?

Najbližji Gorenjski in Kranju je klub v Stanežičah v Ljubljani in se imenuje Footgolf klub Ljubljana. Član tega kluba sem tudi jaz.

Kako pa ste se spoznali s footgolfom?

Ob neki priložnosti mi je Matija Brodnjak rekel, da bo na Ptuju turnir, in mi predlagal, da si ga ogledam. Priznam, da sem takrat prvič slišal za ta šport, vendar sem šel z veseljem na turnir, kamor vsako leto prihaja več kot sto tekmovalcev z vseh koncev sveta. Med njimi so bili tudi trije tekmovalci, ki so med desetimi najboljšimi na svetu. Tekmovalna pravila in pravila obnašanja so enaka kot pri golfu. Prav tako so enaka oblačila, sicer ne moreš na igrišče. Čeprav moram priznati, da sem ta šport na začetku podcenjeval, pa sem bil nato kmalu zelo navdušen.

Lahko na kratko razložite pravila?

Med tekmovanjem brcamo nogometno žogo, vsak pa ima svojo. Hkrati na luknjo nastopajo štirje igralci, vsakih deset minut pa se četvorka zamenja. Naj povem, da je naša luknja od luknje za golf oddaljena od dvajset do trideset metrov, je pa seveda večja in globlja. V njej je zastavica, tako kot pri golfu. Po končani igri se luknja zapre. Seveda ne igramo istočasno kot golfisti, vsa igrišča pa imajo določen dan, kdaj lahko igramo. V Ljubljani je to na primer ob torkih popoldne, na Ptuju ob četrtkih, v Bovcu ob petkih ... To je namerno, da lahko gremo vsak dan na trening drugam.

Kdaj ste začeli igrati in tekmovati?

Po koroni se je resno začelo lani. Naj povem, da so v footgolfu štiri kategorije, jaz pač sodim v kategorijo nad 55 let. V tej kategoriji je bilo letos šest tekem za državno prvenstvo, pet najboljših rezultatov pa je štelo za končno razvrstitev. Skupna zmaga je lep rezultat, saj sem nastopal šele drugo leto.

Bili ste tudi član naše reprezentance, ki je maja in junija nastopila na svetovnem prvenstvu na Floridi ...

Bil sem vesel, da sem lahko igral, saj lani še nisem imel najboljših rezultatov. Naša odprava je bila kar velika, saj nas je bilo 29. Jaz sem bil edini iz Gorenjske, vsi pa smo imeli smolo, saj je bilo pri nas marca in aprila zelo slabo vreme za treninge. Kljub temu smo bili ekipno dvanajsti od štiridesetih reprezentanc. Jaz sem imel pa celo čast, da sem prvi dan tekmovanja izvedel prvi udarec proti domačinom Američanom. Igrali smo na petih prelepih igriščih, okrog igrišč pa so nas spremljali aligatorji, kar je bilo res nenavadno.

Koliko je v Sloveniji igralcev footgolfa?

Mislim, da je trenutno registriranih okoli 250. Od tega je okoli deset odstotkov nekdanjih nogometašev. Želim si, da bi za ta šport, za katerega ni potrebnega veliko znanja niti kondicije, navdušili še koga. Letos je začel igrati tudi Boris Verbič, nekdanji nogometaš, ki je že zmagal na enem turnirju.

Kakšni so vaši cilji?

Za letos sem si postavil cilj, da pridem med najboljše v Sloveniji. Moj naslednji cilj je, da pridem med deset najboljših v svoji kategoriji v Evropi. Ta cilj bom skušal doseči.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / sreda, 26. november 2008 / 07:00

Na Prebačevem 32 upravičencev

Do vračila vlaganj v telekomunikacijsko omrežje je upravičenih 32 vaščanov Prebačevega.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 6. junij 2016 / 13:09

Mitja Lavtar – popotnik v domačem okolju

»Zdi se mi, da sem že eno leto in pol stalno na potovanju, spotoma pa študiram in delam,« pravi Mitja Lavtar, ki si je zadal zanimivo nalogo – obiskati vseh 6036 naselij v Sloveniji. Trenutno je na do...

Kronika / ponedeljek, 6. junij 2016 / 13:04

Prirejali preglede vozil

Med osumljenci korupcijskih kaznivih dejanj pri izvajanju tehničnih pregledov na območju Ljubljane se je znašel tudi nekdanji vodja poslovalnice AMZS Lesce Florjan Gašperin, ki zaradi enakih kaznivih...

GG Plus / ponedeljek, 6. junij 2016 / 13:01

Branka Sušnik: »Med Indijance!«

Pred 20 leti – 28. aprila 1996 – je v paragvajskem glavnem mestu Asuncion, ki leži ob reki Paragvaj, umrla antropologinja Branislava Sušnik. Rodila se je pa v Medvodah, tik ob sotočju gorenjskih rek S...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. junij 2016 / 12:38

Letos pet zlatih inovacij

Po izboru ocenjevalne komisije Gospodarske zbornice za Gorenjsko se bodo septembra za nacionalno priznanje potegovale inovacije M Sore, Acronija ter skupna inovacija Domela in Nela razvojnega centra....

Bohinj / ponedeljek, 6. junij 2016 / 12:37

Lovci so proslavili jubilej

Bohinjske lovske družine Stara Fužina, Bohijska Bistrica in Nomenj - Gorjuše so prejšnji petek skupno proslavile sedemdesetletnico delovanja, hkrati pa so obeležile tudi enaintrideset let sodelovanja...