Avgust slabši, maj rekorden
Tudi na turistično sezono v destinaciji Radovljica je letos pomembno vplivalo vreme, sploh avgusta, ko je bilo število gostov in nočitev bistveno nižje kot v primerljivem obdobju lani. A so po drugi strani v Radovljici beležili zelo dobro predsezono, kar je skladno z njihovo usmeritvijo v trajnostni turizem.
Zaradi slabega vremena je bil avgusta upad nočitev kar 14-odstoten. Največjo rast števila gostov in nočitev so zabeležili maja, ko je bil dvig nočitev kar 70-odstoten, aprila pa je bilo nočitev 25 odstotkov več.
Radovljica – Skupno je bilo v prvih osmih mesecih letošnjega leta na območju celotne občine Radovljica zabeleženih več kot 141 tisoč gostov ter ustvarjenih več kot 383 tisoč nočitev. »Po lanskih rekordnih številkah je bil letos v avgustu upad nočitev kar 14-odstoten, kar je posledica slabega vremena. Vreme je namreč močno zmanjšalo predvsem obisk v kampih, ki sicer ustvarjajo na območju destinacije največ nočitev. Tako je bil letos mesec z največ gosti in nočitvami julij, ko je bilo ustvarjenih dobrih 141 tisoč nočitev, kar je pet odstotkov več kot lani,« je pojasnila direktorica javnega zavoda Turizem in kultura Radovljica Kaja Beton.
Spomladi rekordno povečanje števila gostov
»Dobrim predsezonskim mesecem, ko je bilo med januarjem in majem ustvarjenih skoraj 16 tisoč nočitev več kot lani, pa se moramo zahvaliti, da je skupno število nočitev v prvih osmih mesecih kljub slabšemu avgustu na enaki ravni kot lani, ko smo v prvih osmih mesecih zabeležili 140.059 gostov, letos pa 141.673. Nočitev je bilo lani v enakem obdobju 382.351, letos pa 383.452.«
Zanimivo, največjo rast števila gostov in nočitev so zabeležili maja, ko je bil dvig nočitev kar 70-odstoten, aprila pa je bilo nočitev 25 odstotkov več. Našteli so jih dobrih 12.500, s čimer so prvič po letu 2019 presegli število deset tisoč.
»Z vidika razvoja turizma je dvig nočitev v mesecih pred sezono pomemben kazalec dobrega dela, saj je prav večanje števila gostov in nočitev izven glavne sezone eden ključnih ciljev razvoja turizma v destinaciji,« poudarja direktorica Kaja Beton.
Med tujci največ Nemcev, Slovencev manj kot prej
Med tujimi gosti je bilo sicer še vedno največ, dobrih 30 odstotkov, Nemcev, na drugem mestu so z 18 odstotki Nizozemci, sledijo Čehi in Belgijci s po petimi odstotki in nato Francozi. »V primerjavi z lani je bil v osmih mesecih letošnjega leta zaznan največji porast gostov iz Španije, Velike Britanije, Francije in Madžarske, medtem ko je bilo gostov iz Nemčije, Nizozemske in Češke manj,« je še povedala. Število slovenskih gostov je upadlo za kar 50 odstotkov in se vrnilo v predkoronske okvire, a je doba njihovega bivanja daljša kot prej.
Ukrepi na trajnostni razvoj
Zavod za turizem je sicer za obdobje treh let pripravil akcijski načrt ukrepov za trajnostni razvoj destinacije, ki ga je prejšnji teden potrdil občinski svet. Radovljica je namreč del Zelene sheme slovenskega turizma, v okviru katere je najprej pridobila zlati, nato pa srebrni znak. Z ukrepi iz akcijskega načrta želijo izboljšati stanje na tistih področjih, ki jih je Slovenska turistična organizacija ocenila kot šibkejša; medtem ko je bila občina najbolje ocenjena na področju kulture in tradicije, kjer je prejela vse možne točke, je bilo skromneje ocenjeno področje poslovanja turističnih podjetij. Izboljšave so potrebne tudi na področju destinacijskega menedžmenta in okolja ter podnebja, zato so tem področjem v akcijskem načrtu namenili večji poudarek.