Trgatev trte prijateljstva v Dupljah
Od blizu in daleč so v soboto pred Graščino Duplje prišli ljubitelji likovnega ustvarjanja in obreda trgatve grozdja na potomki najstarejše trte na svetu, ki so jo v Dupljah poimenovali trta prijateljstva.
Spodnje Duplje – Izmed vseh trt, ki rastejo v Sloveniji, ima ena poseben status, vsem dobro znana mariborska trta, ki je potrjeno najstarejša trta na svetu, ki so jo v Sloveniji posadili pred več kot 450 leti. Gre za sorto žametovka oziroma modra kavčina, njen cepič pa so leta 2016 tudi Dupljanci posadili na vrt Graščine Duplje. Minulo soboto so se zbrali, da bi bili priča trgatvi sadov, ki jih je letos obrodila potomka te najstarejše trte.
»Trgatev je pomemben del naše kulturne dediščine, saj jo poznamo že od nekdaj. Navadno je potekala oktobra in od tod ime vinotok. No, mi smo čas prehiteli za le en dan. Trgatve so bile družaben dogodek in prišlo je veliko ljudi, širša družina, prijatelji, znanci, sosedje, in prav tako je danes v Dupljah,« je povedala Dragica Perne, predsednica Kulturnega društva (KD) Tabor Podbrezje, glavnega organizatorja dogodka. Da pa se je vse to res dogajalo in zgodilo, je bil v prvi vrsti zaslužen domačin Branko Bandelj, ki je dogodek zasnoval in v rokah držal dirigentsko palico. »Bil je celo med tistimi, ki so bili v najrazličnejših uniformah najslikovitejša kulisa dogajanja,« je poudarila Pernetova. Da bo iz tega žlahtnega sadu nastalo sladko vino, je bil vesel tudi nakelski župan Ivan Meglič, ki je po blagoslovu trte, za kar je poskrbel župnik Roman Kušar, odrezal prve grozde.
Petje in zven harmonike
Trud je bil poplačan leta 2016, ko sta Rotary klub Škofja Loka in Tržič - Naklo sprejela odločitev, da prevzameta botrstvo te trte, je v imenu Rotary kluba Škofja Loka povedal Boštjan Cuznar in poudaril, da se ob trti vedno tkejo prijateljstva, prijateljstvo pa je temelj miru. »Tako globoke, kot so korenine trte, tako globoko so vgrajene tudi korenine rotarijskega prijateljstva.« V imenu Rotary kluba Tržič - Naklo je Jože Perne dodal, da rotarijci v svojem okolju delujejo dobro in dobrodelno in širijo prijateljstvo. Rotarijci so po letošnjih poplavah že blažili stiske posameznikom.
Vile rojenice so prikazale stiskanje grozdja na star način (z bosimi nogami). Prireditvi, ki so jo najavili s fanfarami, so naklonili pozornost gostje iz več slovenskih krajev, kjer raste ta posebna trta. V goste sta prišla tudi podžupana Mestne občine Nova Gorica Anton Harej in blejski podžupan Iztok Pesrl, z avtobusom so se pripeljali člani Društva ljubiteljev potomk stare trte Mladovita iz Dornberka ... Prireditev so popestrili rokovnjači Folklorne skupine Društva upokojencev Naklo, člani Kulturno-turističnega društva Pod Krivo jelko Duplje in zakonca Klančnik. Zapel je zbor iz Dornberka. »Ob delu so se ljudje zabavali in veselili. Tudi mi smo se, saj se je slišalo petje, vriskanje in zven harmonike. Dišalo je po golažu, cesarskem pražencu in Podbreški potici,« je povzela Dragica Perne.
Pipica za samopostrežbo ...
Za ta dogodek so likovniki, ki delujejo v sklopu KD Tabor Podbrezje, pripravili unikatno razstavo, polno presenetljivih inštalacij in tehnik slikanja, in prav vse so sestavile veličastno zgodbo vinske trte. Presenetile so v notranjosti razstavnih prostorov Graščine Duplje, ki jo vsako leto sproti zunaj in znotraj lepšata in negujeta zakonca Metka in Matjaž Mauser. Poleg glavnega idejnega nosilca Branka Bandlja skupino likovnikov vodi in koordinira Ronka Kozjek. Bandelj je za razstavo prispeval tudi največji triptih. V srednji del je vgradil sodček z nekaj litri vina in pipico za samopostrežbo ...