Mobilne aplikacije za kolesarje
Kolesarji običajno želimo svoje kolesarske podvige dokumentirati. Seveda lahko vsak dan po kolesarjenju v zvezek zapišemo podatke o prevoženih kilometrih, povprečni hitrosti, višinskih metrih in druge informacije, ki jih nudijo običajni kolesarski števci. Toda tako kot na druga področja je digitalizacija prodrla tudi v šport in rekreacijo. Tovrstna ponudba za kolesarje je zelo pestra.
Profesionalni kolesarji in kolesarski navdušenci se običajno odločijo za nakup kolesarskega računalnika. Pri nas so najbolj razširjeni izdelki podjetja Garmin, ki poleg kolesarskih računalnikov nudi široko paleto dodatkov: senzor hitrosti, senzor kadence (hitrost pedaliranja), merilnik srčnega utripa, merilnik moči, radar za spremljanje dogajanja za kolesom.
Namesto takšnih kolesarskih računalnikov lahko uporabljamo tudi mobilne aplikacije za kolesarje. Ponudba le teh je zelo pestra. Naštejmo jih le nekaj: Bikemap, Komoot, Strava, Ride with GPS, OsmAnd, Mapy. Večino aplikacij lahko brezplačno namestimo na pametni telefon. Po opravljeni registraciji lahko uporabljamo osnovne funkcionalnosti, ki jih nudi brezplačna verzija. Za začetek snemanja dejavnosti pritisnemo gumb Sart, na cilju pa gumb End/Stop za zaključek snemanja in shranimo dejavnost. Dejavnosti so shranjene na spletu. Za delovanje aplikacije je potrebna povezava z internetom. Ko se podamo na kolesarjenje po poteh, ki jih ne poznamo, v aplikaciji načrtujemo pot in uporabimo navigacijo, da nas usmerja. Če kolesarimo po gozdnih in hribovskih poteh, kjer ni dostopa do interneta, je pomembna možnost uporabe zemljevidov brez uporabe interneta (offline maps). To funkcionalnost potrebujemo tudi na kolesarskih potepanjih izven EU, kjer imamo zaradi dodatnih stroškov običajno izključene mobilne podatke. Pomembno je tudi, da aplikacija omogoča uvoz in izvoz datotek GPX za izmenjavo med napravami za navigacijo in aplikacijami. Datoteke GPX s kolesarskimi potmi, ki smo jih načrtovali ali prevozili, lahko pošljemo prijateljem ali jih uvozimo v napravo za navigacijo. Veliko zanimivih kolesarskih poti najdemo tudi na spletu, kjer je običajno možen tudi prenos datotek GPX. V večini mobilnih aplikacij za kolesarje nekatere pomembne funkcionalnosti v brezplačnih različicah že nekaj časa niso več na voljo in je treba preiti na plačljive verzije. Če uporabljamo telefon za navigacijo, se moramo tudi zavedati, da je poraba energije zelo velika in da nas lahko ujame tudi dež. Zato je nujno, da si vsaj na daljših poteh omislimo polnilno baterijo (powerbank) in zaščito proti dežju.
Strava ima poleg vsega omenjenega tudi odseke (segments), kjer se lahko primerjamo z drugimi kolesarskimi navdušenci.