Rokodelci se predstavijo
V Mestni knjižnici Kranj so v okviru dogodkov ob Dnevih evropske kutlurne dediščine rokodelci predstavili vse bolj redke rokodelske veščine.
Kranj – Z dogodkom Rokodelci se predstavijo so se tudi v Mestni knjižnici Kranj vključili v letošnji program Dnevov evropske kulturne dediščine, ki je posvečen redkim in dragocenim znanjem, spretnostim in poklicem. Svoje spretnosti so v vseh treh etažah knjižnice prikazale gorenjske mojstrice in mojstri, ki ohranjajo izročilo različnih rokodelskih veščin. Gre za dragocene, vse redkejše veščine, ki so jih posamezniki usvojili s prenašanjem znanja iz roda v rod.
V knjižnici so tako minulo sredo pripravili pester program. Med 17. in 19. uro so obiskovalci ob 13 stojnicah lahko ponekod v živo ponekod v pogovoru spoznavali veščine mojstric in mojstrov starih obrti. Že v spodnji etaži sta znanje pasarstva predstavljala Anton in Minca Marolt iz Kranja, ob njiju pa so bili na ogled izdelki umetnega kovača Janeza Globočnika iz Cerkelj. V prvem nadstropju sta svoje lončarske izdelke predstavila Barba Štembergar Zupan in Niko Zupan iz Vogelj, prikaz obdelave preje in polstenja volne pa smo si ogledali pri Miji Murovec z Jezerskega.
Pred dvorano so svoje stojnice postavili izdelovalec mozaikov Toni Papež iz Kranja, še en Kranjčan, Matjaž Golorej, je predstavil umetniško obdelavo lesa, Branko Mirt iz Strahinja pa je predstavil svoje vitraže.
Na drugem koncu knjižnice so se predstavili Zdenka Rakovec Vilfan iz Moravč s krpankami, iz istega kraja prihajata tudi Vedrana Golorej in Branka Bizjan, ki izdelujeta papirnato cvetje, v živo pa je svoje znanje prikazal mojster pletenja košar Jože Štefe s Srednje Bele.
Znanje knjigoveštva je prikazala konservatorsko-restavratorska svetnica Blanka Avguštin Florjanovič, ki je pred leti za Mestno knjižnico Kranj je restavrirala dragoceno Dalmatinovo Biblijo iz leta 1584, ki je bila tokrat tudi na ogled. V knjižnici so pripravili tudi rokodelsko uganko. Ob pravilno zapisanem geslu so si obiskovalci v klekljarskem kotičku pri Alojziji Mrgole in Zdenki Zajc iz Cerkelj pridobili nagrado. Član črnogorskega društva Morača Kranj je igral na starodavno frulico. V knjižnici so tudi predvajali filme o rokodelskih veščinah, otroci pa so lahko poslušali pravljico in se nato zabavali z ustvarjanjem izdelkov iz glini podobnih materialov.
Z dogodkom so v knjižnici želeli poudariti, kako pomembno je ohranjanje snovne in nesnovne kulturne dediščine, saj je ključno za naš kolektivni spomin, za našo identiteto, iz katere črpamo izkušnje, znanje in vrednote za življenje v sedanjosti in v prihodnje.