Moč je v skupnosti
Slovesnost ob prazniku Občine Cerklje je imela pečat uničujočih poplav in bližajoče se tridesete obletnice ustanovitve samostojne občine.
Adergas – Posledice vodne ujme v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika so osrednji dogodek ob prazniku Občine Cerklje prestavile v Adergas, nedeljsko slabo vreme pa v cerkev Marijinega oznanjenja – če ne bi deževalo, bi bila slovesnost na prostem. Župan Franc Čebulj se je v svojem nagovoru ozrl na pot, ki jo ima za seboj občina. »Lahko smo ponosni na to, kar smo skupaj naredili v 29 letih,« je dejal ter izrazil željo, da bi aktualni izzivi še bolj utrdili zavedanje o moči, ki jo ima skupnost. Poudaril je, da so poplave spremenile občinske načrte – prioriteta je sanacija –, in ob tem ocenil, da uradna politika preveč obljublja, kar se odraža v pričakovanjih občanov ter župane, glede na pristojnosti, ki jih imajo, postavlja v težak položaj.
Tudi slavnostni govornik, bivši predsednik republike Borut Pahor je poudaril pomen povezanosti ter vlogo lokalnih skupnosti pri tem. »Občutek, da se lahko zanesemo eden na drugega, posebej skrbno in pristno ohranja in krepi prav sodelovanje in pomoč ljudi na lokalni ravni.« Občine so v minulih desetletjih po njegovem mnenju tudi povsem izpolnile pričakovanja. Oris razdrobitve države je zaključil s čestitkami Občini Cerklje za njen razvoj.
Skupaj z županom je Pahor na slovesnosti podelil letošnjo malo in veliko plaketo občine – to je prejel Blaž Kaplenik, in sicer za zasluge, prostovoljstvo ter pozitivne dosežke na področju gasilstva v korist družbene skupnosti, za marljivo zagotavljanje požarne varnosti ter solidarno poveljstvo in predsedovanje. Z malo plaketo je bilo nagrajeno Avto moto društvo Cerklje, ki letos praznuje sedemdesetletnico delovanja in vsestranske aktivnosti na področju vzgoje in preventive v cestnem prometu.
Nagrado, hkrati pa tudi spominsko plaketo, je občina namenila Stanislavu Mačku za njegovo dolgoletno vestno in dosledno delo v cerkvi Marijinega oznanjenja in okoli nje, za prizadevno sodelovanje v vaški skupnosti in Kulturno umetniškem društvu (KUD) Pod Lipo Adergas.
Med prejemnike občinskih priznanj so se vpisali: Jože Teran z dolgoletnim prizadevnim sodelovanjem v Komornem moškem pevskem zboru Davorina Jenka, v Dramski skupini Pod Stražo in različnih ansamblih narodnozabavne glasbe, Jože Jerič z delovanjem in nastopi na kulturnem področju, Domen Tičar z neomajno voljo do dela pri cerkvi v Zalogu in okoli nje ter v tamkajšnjem gasilskem društvu, Miran Sirc z dolgoletnim prizadevnim prostovoljnim delom v PGD Zgornji Brnik, v Kulturnem društvu Davorina Jenka in Komornem moškem pevskem zboru Davorina Jenka, Ciril Pfeifer z dolgoletnim aktivnim prostovoljnim in povezovalnim delovanjem pri vzdrževanju sakralne stavbne dediščine ter z zavzeto podporo in pomočjo župniji in lokalni skupnosti ter Franc Petrič, ki je priznanje prejel posmrtno, in sicer za bogat slikarski in restavratorski opus ter pozitivne dosežke na umetniškem in kulturnem področju.
Spominski plaketi sta prejela še Mateja Stare Hribar za dolgoletno prizadevno delo na področju glasbene kulture z ohranjanjem cerkvenega zborovskega petja in njen prispevek k obogatitvi slovenske kulturne zakladnice ter Jan Kožuh za uspešno, prostovoljno in požrtvovalno delo na gasilskem področju.
S kulturnim programom so na slovesnosti navdušili učenci Osnovne šole Davorina Jenka in njene podružnice v Zalogu, ki so zapeli v združenem zboru pod vodstvom Irme Močnik, člani Komornega moškega pevskega zbora Davorina Jenka, Anika in Petra Zarnik iz KUD Pod lipo Adergas, recitatorja Franci Sirc, prav tako iz omenjenega društva, in Mira Gerkman iz Kulturnega društva Davorina Jenka, sekcija Pod stražo, ter Godba Cerklje.