Davor Špehar, diplomirani agronom, med prijatelji pa vrtnar / Foto: osebni arhiv

Zagotovo želite svojim rastlinam najboljše

Septembra je z vrta treba odstraniti plesniv paradižnik in poskrbeti za preprečevanje razraščanja plevela. »Na prazne grede je treba sejati rastline, ki prekrijejo in izboljšajo zemljo. Poskrbite tudi za zračenje rastlinjaka in organsko zastirko na vrtu, če je to potrebno in ni dolgotrajnih padavin,« svetuje Davor Špehar iz Zelenega sveta.

»Borovnice in ostalo jagodičje je bolje saditi jeseni kot spomladi. Septembra in oktobra je zemlja še topla in se rastline dobro ukoreninijo do zime. V tem obdobju je tudi veliko dežja in dodatno zalivanje ni potrebno. Občasno pa jih je treba zaliti, če je zima suha in ni snega, da se sadike ne izsušijo. V primeru spomladanskega sajenja se sadike slabše ukoreninijo in so poleti bolj občutljive na sušo, saj do poletja niso samooskrbne z vodo.«

Davor Špehar, diplomirani agronom, med prijatelji pa vrtnar, je opozoril na nekaj največjih napak vrtičkarjev v tem času leta, med drugim na plesniv paradižnik, če je ta še vedno na vrtnih gredah. »Okužene liste na paradižniku je bilo treba izrezati ob prvem pojavu okužbe s krompirjevo plesnijo. Potem vsaj tri dni zaporedoma škropimo z žajbljevim čajem. V primeru, da tega ne naredimo, širimo okužbe na sosednje vrtove in ohranjamo plesen na domačem vrtu, saj spore prezimijo in naslednje leto ponovno okužijo krompir in paradižnik.« To leto je bilo izjemno deževno in se je paradižnik poslovil z gred že v avgustu, zato čim prej izrežemo plesniv paradižnik z vrta in ga zažgemo ali vržemo v ekološki zabojnik. Pred tem poberemo še zadnje plodove, ki ne propadajo in jih še ni okužila plesen.

Na vrtičkih, ki se množično sadijo samo v spomladanskem času, sogovornik opaža, da so ti v jesenskem času pogosto zaraščeni. Kot svetuje sogovornik, se plevela na vrtu enostavno znebimo z nihajno motiko, s katero rahljanje tal, okopavanje in odstranjevanje plevela opravimo v pokončni drži, brez bolečin v križu. »Z rednim okopavanjem in rahljanjem tal izboljšamo pogoje za rast rastlin in ugodno vplivamo na talni živi svet.«

Zastirke za gredice

»Gredice, na katerih rastejo vrtnine, ki smo jih sadili konec poletja, začetek jeseni, je dobro zastreti z organsko zastirko. V toplih septembrskih dneh je tako treba manj zalivati, saj poskrbite za boljše zadrževanje vlage v tleh. Rastline posledično bolje napredujejo v rasti, izboljša se tudi ukoreninjenje sadik.« Tla na vrtu tudi ne bodo zbita zaradi jesenskega dežja, če so pokrita z zastirko iz trave, listja ali slame.

Po spravilu vrtnih, ki smo jih sadili in sejali konec pomladi in v poletnem času, je treba poskrbeti za setev rastlin, ki izboljšajo tla. »Do sredine septembra še vedno lahko sejemo facelijo, ki odlično prekrije tla pred zimo in prepreči razraščanje plevela. Od sredine septembra do sredine oktobra je priporočljivo sejati tudi ozimna žita.«

Kaj sejemo v oktobru

V oktobru sogovornik svetuje sajenje jesenskega česna in čebule. »Čebulo iz čebulčka sadimo v začetku oktobra, optimalen čas za sajenje česna pa je zadnja dva tedna v oktobru oziroma tudi v začetku novembra. Oboje velja za osrednjo Slovenijo in nižje lege. Na višjih legah se obdobje sajenja premakne za kakšen teden. Gredice, ki jih rezerviramo za česen in čebulo, ne gnojimo z gnojem in kupljenimi organskimi gnojili.« Kot pa še dodaja, je vse odvisno od vremena in dolgoročne vremenske napovedi, saj naj bi jeseni česen sadili dva do tri tedne pred zmrzovanjem zemlje.

Na prazne vrtne gredice sejemo tudi rastline za zeleno gnojenje, v oktobru so to ozimna žita. »Setev opravimo do polovice oktobra ali celo do konca meseca, če vreme to dopušča. Tako bomo v tla vnesli nekaj organske mase. Spomladi (april) potem ozimna žita vdelamo v tla in na to mesto sadimo paradižnik, papriko in ostale plodovke.« Ne pozabite pa tudi na jesensko sajenje boba. »Tako bo na vrtu manj težav z ušmi, ki pogosto napadajo to vrtnino v spomladanskem času. Gredice za setev ali sajenje je dobro pripraviti v začetku oktobra, ker so težja tla v novembru pogosto prevlažna za obdelavo.«

Oktobra še vedno lahko sejete motovilec, rukolo, špinačo, azijske listnate rastline in prezimni tolščak. »Oktober je primeren tudi za setev zimskih sort solat, čas setve pa je odvisen predvsem od dolgoročne vremenske napovedi. V primeru hladne jeseni bodo bolje prezimile zgodnje setve konec septembra.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Posvet o trajnostni energiji

Kamnik - V prostorih Občine Kamnik je v torek in sredo potekal mednarodni posvet z naslovom Zasnova in izdelava akcijskih načrtov za trajnostno energijo (SEAP) v Sloveniji, ki so...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 16. september 2019 / 20:56

Pri podiranju drevesa se je smrtno ponesrečil Davo Karničar

Kranj – Kranjski policisti so danes popoldan v okolici Kranja obravnavali smrtno nesrečo pri podiranju drevesa na zasebnem zemljišču. »Okoliščine kažejo, da se je pri žaganju višje drevo prelomilo...

Slovenija / ponedeljek, 16. september 2019 / 20:43

V delovni gozdarski nesreči umrl alpinist in ekstremni smučar Davo Karničar

V nesreči je danes umrl 56-letni slovenski alpinist in ekstremni alpski smučar Davor Karničar, ki je leta 2000 kot prvi Zemljan smučal z vrha Mount Everesta, so potrdili na Planinski zvezi Slovenije....

GG Plus / ponedeljek, 16. september 2019 / 16:40

Domotožje ostaja

Pred časom so na Voglu organizirali brazilski večer. Gostila ga je restavracija Panorama – Viharnik, glavna tema večera pa je bila kulinarika. Za hrano je tokrat poskrbela Rosangele Rodrigues oziroma...

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 16. september 2019 / 16:39

V dveh letih poplavno varnejši

Predstavniki Občine Gorenja vas - Poljane, republiške direkcije za vode in izbranega izvajalca, Gorenjske gradbene družbe, so v sredo v Poljanah podpisali pogodbo za izvedbo ukrepov za povečanje popla...

Zanimivosti / ponedeljek, 16. september 2019 / 16:38

Zgodba kranjske sivke

V čebelarskem domu v Brodeh so ob izteku projekta Med-o-vita odprli čebelarsko zbirko, dislocirano enoto Loškega muzeja.