O izkušnji šolanja v Ameriki
Dva odlična mlada atleta Filip Jakob Demšar in Rok Markelj sta spregovorila o tem, kako so ju uspehi v športu pripeljali na študij v Združene države Amerike.
Kranj – Filip Jakob Demšar in Rok Markelj sta izvrstna mlada atleta, ki sta Slovenijo zastopala na številnih mladinskih evropskih in svetovnih atletskih prvenstvih. Prvi blesti v teku na 110 metrov z ovirami, drugi dosega sijajne rezultate v teku na 800 in 1500 metrov. Filip in Rok sta na atletskih stezah preživela večji del svojega prostega časa. Ljubezen do teka in vnema po uresničevanju športnih ambicij pa sta ju po končani srednji šoli ponesla v Ameriko. Filip se je vpisal na študij fizike na Univerzi v Južni Karolini, Roka pa je želja po morju in soncu popeljala na mednarodno Univerzo v Miamiju na Floridi.
Iskalci talentov odpirajo vrata v svet
»V Ameriki sem iskal konkurenco, ki je v Sloveniji nisem imel,« je o razlogih za odhod na Univerzo v Južni Karolini povedal Filip Jakob, ki je letos uspešno diplomiral iz fizike in se po treh letih vrnil domov. Filipa so po visoki uvrstitvi na svetovnem prvenstvu za mlajše mladince, ki je pred dobrimi petimi leti potekalo v Keniji, opazili ameriški skavti, iskalci mladih športnih upov. »Pred tem o študiju v Ameriki niti nisem razmišljal, ko pa sem v kratkem času po svetovnem prvenstvu prejel več kot deset ponudb z različnih ameriških univerz, sem videl, da je to zame odlična priložnost,« je dodal.
Rok je ponudbo za študij v Miamiju prav tako dobil od skavtov, ki se udeležujejo večjih tekmovanj in iščejo talentirane športnike, ki bi lahko uspešno zastopali njihove univerze. »Dobil sem ponudbo za štipendijo, ki je nisem mogel zavrniti. K moji odločitvi pa so veliko težo dodali tudi izvrstni pogoji za treninge in dobra atletska ekipa,« doda Rok, ki je tako kot Filip prejel polno športno štipendijo, ki mu je krila stroške šolnine, hrane in bivanja na kampusu. »V moj študij in trening je univerza letno vložila več kot 50 tisoč evrov, v zameno se je od mene pričakovalo, da se aktivno udeležujem tekmovanj ter dosegam najboljše rezultate,« razloži Filip, ki si letos želi priteči uvrstitev na poletne olimpijske igre v Parizu.
Blesteti v športnih in akademskih vodah
Rokov dan v Miamiju se je običajno začel ob petih zjutraj, ko so bile temperature za prvi trening še dokaj znosne in akademskega urnika niso zapolnjevala predavanja. Treningu so sledile terapije in regeneracija, nato pa zajtrk, dopoldanska in popoldanska predavanja pa trening moči, ki se je včasih raztegnil v večer, ki ga je zaključil z učenjem in sprotnimi nalogami. »Ves čas si z nečim zaposlen in potrebno je bilo veliko discipline in vztrajnosti, da sem sledil svojim sošolcem,« pripomni Rok.
Ameriški sistem šolanja se od slovenskega razlikuje predvsem po številnih sprotnih nalogah, ki jih morajo študenti tedensko oddajati profesorjem, vsaka od njih pa predstavlja delež končne ocene, ki jo pridobijo z izpitom. »V Ameriki je bilo tako, da sem moral blesteti v športnih in hkrati v akademskih vodah. Dobre, visoke ocene imajo tam veliko težo. Ni pomembno le, da predmet narediš, pomembno je, koliko si pri tem uspešen,« študij opise Rok. »Nekateri profesorji se športnikom prilagodijo, drugi želijo, da si postaviš prioritete, ki so bile pri meni vedno usmerjene v šport,« na vprašanje o usklajevanju športa in študija odgovori Filip, oba pa z gotovostjo trdita, da jima je Amerika dala veliko – znanja, športnega napredka, vztrajnosti in odločnosti, predvsem pa novih poznanstev, ki so se med študijem razvila v dobra prijateljstva.
Čeprav je bila izkušnja v tujini za oba neprecenljiva, pa sta se tako Rok kot tudi Filip z veseljem vrnila v Slovenijo, kjer pridno nabirata nove tekaške kilometre in se veselita novih izzivov – tako v športnih kot tudi v študijskih vodah.