Meso se bo podražilo
Rdeče meso in mesni izdelki se bodo do konca leta v povprečju podražili za petnajst odstotkov. Prvo od tri- do petodstotno zvišanje cen bo že ta mesec, druge podražitve bodo do konca leta.
Kranj – Kot je povedal Boris Jež, direktor Gospodarskega interesnega združenja Mesne industrije, naraščanje cen surovin in reprodukcijskega materiala ter drugih stroškov mesno-predelovalnim obratom ne omogoča več rentabilnega poslovanja, zato imajo samo dve možnosti – ali podražitev mesa in mesnih izdelkov v povprečju za petnajst odstotkov ali pa zaprtje obratov. Če mesa in izdelkov ne bodo podražili, bo to ogrozilo več kot dvajset obratov in več kot dva tisoč delovnih mest, posredno pa tudi domačo rejo govedi in prašičev. In kaj naj bi bil razlog za novo krizo v mesni predelavi? Kot pojasnjuje Jež, se je delež vhodnih surovin v celotnih stroških mesne predelave v zadnjem letu povečal s 70 na 80 odstotkov, pri tem pa mesno predelovalne obrate tepe tudi to, da podražitev surovin niso sproti »prelivali« v maloprodajne cene. Zdaj nimajo več nobene notranje rezerve, na to, da bi jih iskali na račun kakovosti izdelkov, pa tudi ne pristajajo. Še večja usmeritev na izvozne trge jim ne daje prave možnosti za preživetje, ugotavljajo pa, da se je v zadnjih letih zelo povečal uvoz mesa iz evropskih držav. »Pri tem se nihče posebej ne ukvarja s kakovostjo. Ta sicer tehnično že lahko ustreza zakonsko določenim standardom in drugim predpisom, toda za zdravo prehrano je potrebno še veliko več,« pravi Boris Jež in navaja, da so maloprodajne cene mesa in mesnih izdelkov v Sloveniji skoraj za četrtino nižje od povprečja Evropske unije, v Italiji in Avstriji, ki sta neposredni tekmici slovenske mesne predelave, pa so od povprečja višje za šest oz. osem odstotkov.
Večina pridelkov se je pocenila
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano navajajo, da so se v zadnjem obdobju odkupne cene večine kmetijskih pridelkov znižale, njihova povprečna višina je tako letos nižja kot lani. Cena pšenice je po podatkih tržno informacijskega sistema agencije za kmetijske trge v letošnjem 37. tednu znašala 207 evrov za tono in je bila od devet do petnajst odstotkov nižja kot v enakem lanskem obdobju. Cena koruze je v 37. tednu znašala 183 evrov za tono in je bila v primerjavi z lani nižja za dobrih 26 odstotkov. Cena krmnega žita se je zaradi izjemne ponudbe v Evropski uniji znižala občutno, na Madžarskem je padla na 114 evrov za tono in se je že približala intervencijski odkupni ceni. Odkupne cene živine so v Sloveniji nižje kot v Evropski uniji, povprečna cena bikov, starih do dve leti, je nižja za 3,5 odstotka, cena telic za dobrih 19 odstotkov in cena krav za 25 odstotkov. Cena mladega pitanega goveda je bila v letošnjem 37. tednu v primerjavi z enakim lanskim obdobjem višja za deset odstotkov, cena prašičjega mesa pa za dobrih štirinajst odstotkov.