Trajnostno tudi na Jošta
V Kranju so v tednu mobilnosti med drugim povabili na Jošta in spodbujali trajnostni prihod na izhodišče hriba – peš, s kolesom, skirojem … Udeležence so nagradili z malico.
Kranj – Danes se izteka Evropski teden mobilnosti, ki tokrat v ospredje postavlja temo Varčne poti in odločitev za racionalnejše načine potovanj. Mestna občina Kranj (MOK) se mu pridružuje že sedemnajstič, aktivnosti pa tokrat potekajo pod okriljem Centra za trajnostno mobilnost (CTM). Predvčerajšnjim so denimo povabili na dogodek Trajnostno na malco na Jošta. »Namen je ljudi ozavestiti, da lahko tudi na izhodišče hriba pridejo trajnostno – peš, s kolesom, skirojem … Morda bi kdaj v prihodnje tu postavili tudi kolesarsko postajo, da bi bil dejansko občanom omogočen tak prihod. Na ta način bi tudi razbremenili parkirišča pod Joštom, ki so zelo obremenjena. Pogosto bi občani iz Kranja na izhodišče lahko prišli s kolesom, a mnogi pridejo vsak s svojim avtom,« je povedala vodja CTM Mojca Koligar.
Trajnostno se je na Jošt tokrat odpravilo okoli 50 udeležencev, ki so jih na vrhu nagradili z jabolčnim zavitkom in čajem. Med tistimi, ki so pod priljubljeni hrib pripešačili, sta bili Ranka Kondič iz Stražišča in Radmila Hrka iz Savske Loke. Tudi sicer imata pod Jošt navado priti peš. Breda in Peter Arnež iz Hrastja pa sta se pripeljala s kolesom, a ne sama – Peter je namreč za kolo imel pripeto še prikolico s pasjima prijateljema. Arneževa sta redna obiskovalca Jošta, letno nabereta tudi 150 vzponov, občasno pa se na izhodišče pripeljeta s kolesom. Trudita se, da sta trajnostno naravnana. Ko sta bila še zaposlena, sta se v službo vozila s kolesom – pozimi in poleti, sta nam zaupala. Na vrhu so se udeleženci lahko udeležili še delavnice sproščanja in meritev krvnega tlaka, ki jih je izvajala ekipa Centra za krepitev zdravja (CKZ) Kranj.
Že pred tem so v torek v sodelovanju s CKZ v medgeneracijskem centru izvedli preverjanje telesne pripravljenosti, za včeraj pa so skupaj s taborniki predvideli orientacijski kolesarski izlet. Današnji zaključni dogodek – Odprto ulico Kranja – so zaradi slabe vremenske napovedi prestavili za teden dni. Potekala bo torej naslednji petek med 16. in 18. uro na Glavnem trgu. Skupaj s partnerji projekta bodo predstavili različne možnosti za varčne vsakodnevne poti, udeleženci se bodo lahko preizkusili tudi v menjavi zračnice, zavrteli kolo sreče, preverili telesno pripravljenost, preizkusili sistem KRsKOLESOM …
V Kranju sicer ves september poteka tudi akcija Trajnostno v službo in šolo, s katero spodbujajo trajnostni prihod na delo in v šolo, v njej pa sodeluje pet šol in štiri podjetja. V četrtek, 28. septembra, načrtujejo odprtje parkirišča Park&Ride (parkiraj in se pelji) na Zlatem polju, popoldne pa bo v centru trajnostne mobilnosti športni bazar.