Načrtovanje kolesarskih poti in navigacija
Z načrtovanjem kolesarskih potovanj, še zlasti večdnevnih, je kar dosti dela, saj si želimo, da bo na potovanju vse potekalo brez večjih zapletov. S samo organizacijo potovanja, kot so prevozi, rezervacije prenočišč, ogled turističnih znamenitosti in vse, kar še spada zraven, se tu ne bomo posebej ukvarjali. Je pa seveda tudi ta del zelo pomemben in je tesno povezan z načrtovanjem dnevnih etap in poti, po katerih bomo kolesarili.
Za načrtovanje poti se uporabljajo različne spletne ali mobilne aplikacije. Za naša »ar-kolo-navtska« kolesarska potepanja poti načrtuje Milan Selan v specializirani spletni aplikaciji za kolesarje Bikemap. Pot načrtuje po dnevih od hotela do hotela. Aplikacija zelo pomaga pri načrtovanju, ker praviloma ponudi primerne poti za kolesarje. Poleg Bikemapa imamo na voljo še veliko podobnih spletnih aplikacij za načrtovanje poti: Komoot, AllTrails, Ride with GPS, OsmAnd, Mapy, Strava, Garmin Connect …. Pred leti so v brezplačnih verzijah delovale praktično vse funkcionalnosti, ki smo jih potrebovali. V zadnjem času pa v teh verzijah pomembne funkcionalnosti ne delujejo več in je treba preiti na plačljivo verzijo. Kot primer naj navedem, da v brezplačni spletni aplikaciji Bikemap že nekaj časa ni več možno izvoziti načrtovane poti v datoteko GPX, ki jo potrebujemo za uvoz v napravo Garmin oziroma v mobilno aplikacijo za potrebe navigacije.
Pred vsakim kolesarskim potovanjem načrtovane poti iz aplikacije, kjer smo pot ustvarili (npr. Bikemap), izvozimo v datoteke GPX, ki so namenjene za izmenjavo med aplikacijami in navigacijskimi napravami. Poti običajno ustvari vodja kolesarjenja in jih izvozi v datoteke GPX ter pošlje ostalim udeležencem. Udeleženci datoteke GPX prenesemo v svojo Garmin napravo ali mobilno aplikacijo za navigacijo na telefonu. Na kolesarskih računalnikih Garmin na začetku kolesarjenja izberemo pot in pritisnemo gumb Start/Stop za začetek/zaustavitev dejavnosti (zgodovina se beleži le, ko časovnik dejavnosti teče). Navigacijska naprava nas usmerja po načrtovani poti. Po zaključenem kolesarjenju z istim gumbom zaustavimo dejavnost in shranimo. Podatki o prevoženi poti se na sodobnejših kolesarskih računalnikih Garmin samodejno prenesejo najprej v mobilno aplikacijo Garmin Connect na telefonu, nato še v spletno aplikacijo in v vse povezane spletne aplikacije. Garmin Connect namreč lahko povežemo z različnimi spletnimi aplikacijami: Strava, Relive, Komoot, Bikemap ….
Strava je ena najbolj priljubljenih aplikacij, ki jo pozna že skoraj vsak kolesar in deluje kot družbeno omrežje, kjer vse svoje aktivnosti lahko delimo s kolesarskimi prijatelji.