V družbi direktorja podjetja Marjana Pogačnika si je pametno tovarno ogledal tudi predsednik državnega sveta Marko Lotrič. / Foto: Gorazd Kavčič

Investicija v pametno tovarno

V družbi Iskra Mehanizmi so predstavili največjo investicijo v digitalizacijo v zgodovini podjetja. Stala je okoli pet milijonov evrov, od tega so pridobili dva milijona evrov nepovratnih sredstev.

»Glavni izziv, s katerim se srečujemo, je, kako uporabiti digitalizacijo, da bo konkurenčnost podjetja zares večja in bodo produkti služili nam, zaposlenim,« pravi direktor Marjan Pogačnik.

»Prav bi nam prišel center za pametne tovarne, kjer bi lahko velika in tudi srednja in mala podjetja tehnologije najprej testirala, preden bi jih uvedla v lastno poslovanje, saj je to tudi finančno precej bolj ugodno,« pravi Andreja Hlišč, direktorica Zbornice elektronske in elektroindustrije pri GZS.

Zgornji Brnik – Projekt digitalizacije, ki so ga v podjetju poimenovali SmartIM – Pametna tovarna Iskra Mehanizmi, je zaradi kompleksnosti razdeljen na 15 podprojektov, ki so jih v Iskri Mehanizmi osnovali v partnerstvu s še štirimi podjetji. Med njimi sta poleg ljubljanskega Pareto AI in Comcoma iz Idrije tudi kranjski Genis in Flexido iz Šenčurja.

»Rdeča nit projekta je, da digitaliziramo vse procese, od nabave, razvoja, prodaje, proizvodnje, logistike, kakovosti, financ, kadrov ...« našteva Jaka Toman, direktor informatike in procesov v podjetju. Družba je trenutno že v fazi implementacije. Projekt so sicer začeli aprila lani, do konca marca pa ga nameravajo tudi dokončati. Investicija v vrednosti petih milijonov evrov predstavlja največjo v zgodovini družbe, zanjo pa so pridobili tudi dva milijona evrov nepovratnih sredstev preko gospodarskega ministrstva in Sklada za okrevanje in odpornost Evropske unije. »Gre za dobrodošlo spodbudo, brez katere bi za to delo potrebovali kakšni dve leti več,« ocenjuje Toman. Po proizvodnji se tako denimo že vozijo avtonomni AMR roboti, zaposleni pa uporabljajo očala za obogateno realnost, s katerimi si precej olajšajo delo na daljavo, s programskimi rešitvami so precej olajšali tudi druge procese.

»Glavni izziv, s katerim se srečujemo, je, kako uporabiti digitalizacijo, da bo konkurenčnost podjetja zares večja in bodo produkti služili nam, zaposlenim,« je poudaril direktor podjetja Marjan Pogačnik, ki dodaja, da je danes z visokimi vložki sicer možno skoraj vse, vprašanje pa je, kako to vpliva na konkurenčnost podjetja. Zato so se digitalizacije procesov lotili premišljeno in s fokusom na ekonomičnost podjetja.

Potrebnega več povezovanja

Kot še dodaja Pogačnik, je pomoč države več kot dobrodošla, prav tako pa poudarja pomen ostalih partnerjev v konzorciju, s čimer se v Sloveniji lahko »združi znanje, s katerim lahko naredimo občuten korak naprej«. Tovrstno sodelovanje poudarja tudi Andreja Hlišč, direktorica Zbornice elektronske in elektroindustrije pri GZS. »Prav bi nam prišel center za pametne tovarne, kjer bi lahko velika in tudi srednja in mala podjetja tehnologije najprej testirala, preden bi jih uvedla v lastno poslovanje, saj je to tudi finančno precej bolj ugodno,« pravi Hliščeva, ki meni, da je proces digitalizacije pomemben tudi s stališča konkurenčnosti gospodarstva. Z avtomatizacijo in robotizacijo bi bila podjetja manj odvisna od delovne sile, ki je že tako primanjkuje, po drugi strani pa bi potrebovala visoko izobražen kader za implementacijo tovrstnih rešitev.

O pomenu kadrov je spregovoril tudi predsednik Državnega sveta Marko Lotrič. »Naš cilj mora biti, da vzpostavimo izobraževalni sistem, ki bo sledil potrebam gospodarstva, in to v čim krajšem času,« je dejal.

»Pot do pametne tovarne ni enostavna, saj so investicije precejšnje, prav tako je veliko tudi tehnologij, zato podjetja včasih ne vedo, kam vlagati,« poudarja Hliščeva, ki je prepričana, da bo Slovenija na tem področju morala storiti še precej, če želi ohraniti konkurenčnost gospodarstva.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 26. november 2018 / 15:16

Razume, kako razmišlja umetnik

Novi minister za kulturo Dejan Prešiček je prvi glasbenik na tem položaju v samostojni Sloveniji. Čeprav je velik del življenja preživel v tujini, v zadnjem desetletju pa je bil kot glasbenik in direk...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 11. september 2023 / 13:19

Tesno povezani že stoletja

Letos v Motniku beležijo šeststo let od podelitve trških pravic in devetsto let od prve omembe kraja, ki zaradi pestrega dogajanja danes velja za enega najbolj živahnih v kamniški občini.

Kultura / ponedeljek, 11. september 2023 / 13:17

Rimljani v Naklem

Zadnje dni avgusta in v začetku septembra so na Polici pri Naklem potekala arheološka izkopavanja. Ekipa Centra za preventivno arheologijo pri Zavodu za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije...

Gospodarstvo / ponedeljek, 11. september 2023 / 13:13

Trgovci z nizkimi dobički

Spar Slovenija, ki velja za enega največjih trgovcev pri nas, je lani ustvaril za dobro milijardo evrov bruto prometa oz. dobro desetino več kot leto prej, a je bila dobičkonosnost prihodkov nizka.

Škofja Loka / ponedeljek, 11. september 2023 / 13:08

Kot da vmes ne bi bilo počitnic

Kot smo že poročali, gradnja Osnovne šole Jela Janežiča še ni končana, zato bodo nekateri učenke in učenci prve tedne in mesece novega šolskega leta preživeli na nadomestnih lokacijah. »Učenci so v pe...

Kranj / ponedeljek, 11. september 2023 / 13:07

Zeleni ključ tudi na Brdu

Javni gospodarski zavod Brdo je za Elegans hotel Brdo, Kongresni center Brdo, Grad Strmol in Vilo Bled pridobili mednarodni trajnostni certifikat Zeleni ključ.