Obnovljeni kal na planini Konjščica, za katerega skrbi Agrarna skupnost Srednja vas iz Bohinja / Foto: Vesna Stanić, TNP

Živina se napaja tudi v kalih

V Triglavskem narodnem parku to jesen zaključujejo obnovo sedemnajstih kalov, štirih na primorski in trinajstih na gorenjski strani parka, s katerimi bodo zagotovili boljšo stalnost vode na planinah, obenem pa tudi izboljšali pogoje za življenje dvoživk.

»Na naši planini se pase okoli 115 glav živine in v zadnjih letih vidimo, da je poleti vode vse manj. Zato smo bili zelo veseli, da smo lahko obnovili tudi enega od svojih kalov.«

Rudno polje – Kali so plitve kotanje v kraških tleh, ki imajo dno prekrito z neprepustno plastjo, zato se v njih zbira deževnica. Nekateri so nastali naravno, druge so izkopali ljudje, večinoma pa so se uporabljali za napajanje živine na pašnikih. Danes so zelo pomembni tudi zaradi ohranjanja biotske raznovrstnosti, saj so življenjski prostor številnih, tudi ogroženih živalskih vrst, med njimi nekaterih dvoživk, ki se v njih razmnožujejo – krastača, zelena rega in veliki pupek.

Kot je poudarila Tatjana Grilc, kmetijska svetovalka Kmetijsko-gozdarskega zavoda Kranj, je kmetijstvo na planinah in pašnikih še posebej odvisno od povezanosti z naravo.

Za obnovljeni kal Zlate vode na planini Konjščica bo skrbela Agrarna skupnost Srednja vas v Bohinju, ki je na tej planini lastnica zemljišč in je s svojim znanjem in izkušnjami sodelovala tudi pri izvedbi obnove. Predsednik agrarne skupnosti Janko Cvetek je poudaril, da so zelo zadovoljni z obnovo. »Na naši planini se pase okoli 115 glav živine in v zadnjih letih vidimo, da je poleti vode vse manj. Zato smo bili zelo veseli, da smo lahko v projektu VrH Julijcev obnovili tudi enega od svojih kalov.«

Andrej Arih, vodja večletnega in široko zastavljenega projekta Triglavskega narodnega parka VrH Julijcev, ob tem poudari pomen partnerstva varstva narave, kmetijstva, gozdarstva, planinstva in turizma za ohranjanje narave edinega slovenskega nacionalnega parka.

»Visokogorski svet in zavarovano območje zahteva še posebno veliko sodelovanja pri uresničevanju naravovarstvenih ukrepov na terenu, zato se ob tej priložnosti še posebej zahvaljujem vsem sodelujočim – partnerjem projekta, lastnikom zemljišč, agrarnim in pašnim skupnostim, izvajalcem in strokovnim sodelavcem. Le s sodelovanjem lahko dosegamo konkretne rezultate za varstvo narave.«

Vrednost obnove vseh kalov je 400 tisoč evrov, so še pojasnili na Triglavskem narodnem parku. Obnova posameznega kala traja od 10 do 14 dni, pri čemer sodelujejo strokovnjaki različnih strok, tudi arheologi, ki opravijo podroben pregled lokacij zaradi morebitnih arheoloških ostalin, in biologi, ki pred začetkom del izvedejo varovalne ukrepe za dvoživke: tiste, ki so že v kalu, izlovijo, prenesejo na varno in jih po končanih delih vrnejo v obnovljeni kal, preostalim pa v času del omejijo dostop.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Književnost kot živa digitalna kultura

"Z nelagodjem in z zadovoljstvom obenem," odgovori prof. dr. Miran Hladnik na vprašanje, kako je sprejel državno nagrado za življenjsko delo na področju visokega šolstva.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / četrtek, 7. februar 2008 / 07:00

Pustno rajanje s smučarskimi legendami

Tokrat je bilo tekmovanje smučarskih legend v Kranjski Gori oziroma Ski Legends Hit Challenge (by Jure Košir) na pustno soboto, ki pa je bila žal deževna, v večernih urah pa je dež prešel v sneg. Zmag...

Gospodarstvo / četrtek, 7. februar 2008 / 07:00

Delavci prestrašeni, direktor brez informacij

Preprodaja lastništva nekdanjega kranjskega ponosa, tekstilne industrije IBI vedno bolj buri duhove. O novem lastniku in njegovih načrtih ni mogoče dobiti informacij, saj se izmika.

Prosti čas / četrtek, 7. februar 2008 / 07:00

Razglednice iz ledenega pekla

Bohinjska alpinista Stane Klemenc in Andrej Podlipnik sta lani v 27 dneh prečila Grenlandijo. Na 600 kilometrov dolgi naporni poti ju je spremljala tudi kamera. Kaj vse sta doživela, si bo to in priho...

Slovenija / četrtek, 7. februar 2008 / 07:00

Začelo se je Trubarjevo leto

Danes bo predsednik republike Danilo Türk v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani odkril kip Primoža Trubarja.

Kranj / četrtek, 7. februar 2008 / 07:00

Kako zmanjšati breme raka

Danes in jutri na Brdu poteka evropska konferenca z naslovom Kako zmanjšati breme raka.