Slovenec je celovški podžupan
Izvolitev dveh Slovencev v celovški občinski svet je izjemen uspeh. Mag. Lojze Dolinar je tudi prvi Slovenec v mestnem svetu in prvi celovški podžupan slovenskega rodu. Tokratna izvolitev pa ni prvi Dolinarjev politični uspeh. Leta 2013 je bil skupaj z Zalko Kuchling, sedanjo ravnateljico Slovenske gimnazije v Celovcu, izvoljen za poslanca koroškega deželnega zbora.
Z drugim krogom volitev županov so se v nedeljo na avstrijskem Koroškem končale lokalne volitve. Slovenska javnost je bila pozorna predvsem na uspehe slovenskih list in slovenskih županskih kandidatov – v Globasnici je Bernard Sadovnik uspel, v Železni Kapli pa Franc Jožef Smrtnik žal ni –, manj pa na uspeh Slovencev na strankarskih listah. In prav tu se je zgodilo marsikaj prelomnega, še posebej v deželni prestolnici Celovec.
V celovškem občinskem svetu bosta v prihodnjih šestih letih sedela dva koroška Slovenca: Sonja Koschier, profesorica slovenščine, glasbene vzgoje in tudi zborovodkinja šolskega pevskega zbora na Višji šoli za gospodarske poklice v Št. Petru v Rožu, in mag. Lojze Dolinar, upokojeni profesor na Slovenski gimnaziji v Celovcu. Sonja Koschier je kandidirala na listi Zelenih in je bila izvoljena v svet, v katerem ima stranka štiri mandate. Lojze Dolinar je kandidiral na novi listi Team Kärnten, ki jo je ustanovil nekdanji celovški svobodnjaški župan Christian Scheider. Stranka je nepričakovano dobila 22 odstotkov glasov in osvojila enajst mandatov, Scheider pa je po drugem krogu postal znova celovški župan. Lojze Dolinar, njegova mama je že pokojna Jelka Mrak, rojena v Kranjski Gori, je bil četrti na listi in ni zgolj občinski svetnik, ampak je dobil tudi položaj mestnega svetnika in drugega podžupana. Zakon določa, da mora imeti vsaka občina dva podžupana: prvi je iz zmagovite stranke, ta je v celovškem primeru socialdemokratska, drugi pa iz po uspehu druge stranke, in ta je v celovškem primeru Team Kärnten.
»V volilnem boju sem nagovarjal vse Slovence, ki živijo v Celovcu, tiste, ki so se tu rodili in živijo v našem mestu, in Slovence iz Slovenije, ki imajo v mestu prebivališče in pravico voliti na občinskih volitvah. Prvih je okrog dva tisoč, drugih pa okrog pet tisoč. Slovenci si končno zaslužijo, da imajo v občinskem svetu svojega zagovornika, v mestu pa so tudi številne slovenske ustanove, na katere je lahko mesto ponosno,« je za Gorenjski glas povedal Lojze Dolinar. Sonja Koschier pa je po izvolitvi povedala, da je slovenska skupnost v Celovcu njena srčna zadeva. Prizadevala si bo za ohranjanje dvojezičnosti, Celovec pa mora biti po njenem mnenju poleg dvojezičnosti tudi mesto ekologije in kulture.