Igralska skupina je poskrbela za pravcati ognjeni spektakel. / Foto: Gorazd Kavčič

Združevanje srednjeveške preteklosti s sedanjostjo

Minulo nedeljo je Turistično društvo Radovljica ob finančni podpori Občine Radovljica pripravilo že osemindvajseto prireditev Srečanje mest na Venerini poti, ki je poskrbela za pravi srednjeveški utrip Linhartovega trga.

Dogodek je tudi letos odprl viteški zmagovalec Gašper Lambergar z gradu Kamen, celotno dogajanja pa je pospremila tudi tržnica s slovenskimi rokodelskimi izdelki.

Radovljica – Linhartov trg se je minulo nedeljo spremenil v pravo srednjeveško kuliso, saj so pripravili že 28. Srečanje mest na Venerini poti. Kot je pojasnil predsednik TD Radovljica Srečko Pirih, se trudijo, da bi obujali in ohranili tradicionalno srednjeveško dogajanje in na radovljiške ulice starega dela mesta vnesli pozabljeno preteklost. »Ta projekt je začela Avstrija, ko so želeli obuditi kulturno dediščino srednjega veka. S projektom Venerina pot so obujali spomin na pesnika, potujočega viteza in trubadurja, k projektu pa so povabili tudi več slovenskih mest, po katerih je potoval slavni vitez. Stremimo k temu, da prireditev vsako leto znova izpeljemo in na ta način ponudimo druženje, zabavo, zgodovino in dediščino,« je pojasnil Pirih.

Dogodek je tudi letos odprl viteški zmagovalec Gašper Lambergar z gradu Kamen, celotno dogajanja pa je pospremila tudi tržnica s slovenskimi rokodelskimi izdelki. Spretne roke so kvačkale, izdelovale lesene izdelke, pletle košare ter poskrbele, da se je našlo kaj za vsakogar. Prireditev so s svojimi nastopi dopolnili Kulturno društvo Igralska skupina Gašperja Lambergarja, skupina Čupakabra, gostujoča skupina Šaleška gospoda iz Velenja, ki je dogajanje popestrila z grajskimi plesi, obiskovalci in vitezi pa so se lahko preizkusili tudi v lokostrelskem turnirju.

Prireditev je privabila številne domačine in pa tudi turiste. Hannes Naumann iz Nemčije se je dogodka udeležil s svojo družino. Kot je povedal, je bil prvič priča takšnemu dogodku, prijetno pa ga je presenetilo predvsem to, koliko različnih aspektov so zajeli organizatorji. »Vesel sem, da se združujeta zgodovina in zabava. Tudi za mojega najmlajšega se bo kaj našlo, sam pa se mogoče preizkusim v lokostrelstvu,« je dejal.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Podblegaške novice / petek, 23. junij 2023 / 08:34

Podblegaške novice, št. 5

Podblegaške novice, 23. junij 2023, št. 5

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 2. avgust 2021 / 17:17

Poziv k spoštovanju gozdnega bontona

Kranj – »Prost dostop v gozdove je civilizacijska pridobitev, na katero smo v Sloveniji lahko zelo ponosni, a je v gozdovih treba upoštevati tudi nekatere omejitve,« opozarjajo na ministrstvu za km...

Gorenjska / ponedeljek, 2. avgust 2021 / 17:12

Lani manj rojstev kot leto prej

Po podatkih državnega statističnega urada se je lani v Sloveniji rodilo 18.767 otrok ali 561 manj kot leto prej. Rodilo se je premalo otrok, da bi se prebivalstvo lahko obnavljalo po naravni poti.

Kranj / ponedeljek, 2. avgust 2021 / 17:10

Razstava Sto let Golnika

Kranj – V počastitev stoletnice so na Kliniki Golnik pripravili pregledno razstavo, na kateri si lahko na dvajsetih panojih ogledate razgibano pot te ustanove, katere zametki so nastali že leta 191...

Zanimivosti / ponedeljek, 2. avgust 2021 / 15:47

Pogled iz nove opazovalnice

Hraški mlaki sta eni redkih mokrišč v tem delu Slovenije. Obišče ju več kot sto različnih vrst ptic, kar predstavlja približno tretjino vseh opaženih vrst ptic v Sloveniji. Po novem jih lahko opazujem...

Gorenjska / ponedeljek, 2. avgust 2021 / 15:44

Od kaveljca do direktorja

»Trenutno se počutim, kot da bi bil na dopustu, ne v pokoju,« pravi Jože Veternik, ki je kar sedemindvajset let vodil Osnovno zdravstvo Gorenjske. Nekdanji sodelavci ga še povprašajo za 'drugo mnenje'...