Predlog zakona o zaščiti živali
V državnem zboru poteka obravnava predloga novele zakona o zaščiti živali. Novi zakon naj bi med drugim vseboval tudi popolno prepoved privezovanja psov in uporabo vseh živali za namene nastopanja v cirkusih, obvezen videonadzor v klavnicah ...
Cilj novega zakona je po mnenju predlagateljev zmanjševanje števila zapuščenih in trpinčenih živali.
Ljubljana – Predlog so vložili poslanci koalicijskih poslanskih skupin s prvopodpisano Meiro Hot iz poslanske skupine Socialnih demokratov. Kot so zapisali v predlogu, je temeljni cilj predlaganih sprememb »okrepitev odgovornega lastništva živali kot čutečih bitij, zmanjševanje števila zapuščenih in trpinčenih živali ter poglabljanje zavedanja med prebivalci Republike Slovenije o najnaprednejših civilizacijskih vrednotah ravnanja z živalmi«. Prelog novele zakona opredeljuje rešitve, ki naj bi pripomogle k dvigu ozaveščenosti skrbnikov živali, dejavne vključitve nevladnih organizacij pri odkrivanju in preprečevanju kršitev krepile pa naj bi tudi načelo humanega ravnanja in odgovornega lastništva na podlagi preprečevanja trpljenja in mučenja živali. Novi zakon naj bi med drugim predvidel ustanavljanje prehodnih hlevov za odvzete živali, zakonsko osnovo za vzpostavitev mobilnih klavnic, ustanovitev specializirane inšpekcije za zaščito živali, popolno prepoved privezovanja psov in uporabo vseh živali za namene nastopanja v cirkusih, obvezen videonadzor v klavnicah itd.
»Boj za pravice živali gre z roko v roki z bojem za pravice ljudi, zlasti tistih, ki so tudi sami v kapitalističnem sistemu zreducirani na blago, na delovno silo, ki se kupuje in prodaja na trgu. Zakaj je zakon potreben? Zakon, ki smo ga predlagali, je v primerjavi z zakonom, ki smo ga sprejeli v prejšnjem mandatu, korak od simbolnega h konkretnemu,« je dejala poslanka Levice Tatjana Greif, ena od predlagateljic zakona.
Ostre kritike društev
»Potrebujemo nov, jasen in nedvoumen zakon o zaščiti živali, ki ne bo napisan zato, da bo všečen javnosti in kmetom, pač pa bo resnično izboljšal dobrobit živali v praksi! To je ne nazadnje dolžnost nas vseh, tako posameznikov kot društev in še posebej stroke,« so bile v sporočilu za javnost jasne podpisane organizacije za zaščito živali, ki so izrazile veliko razočaranje zaradi izključenosti iz razprave.
Na seji so člani odbora državnega zbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano podprli več dopolnil. Z njimi se institut pooblaščenega svetovalca spreminja v institut kvalificiranega prijavitelja. Tako je že iz imena razvidno, da gre za osebe, katerih naloge bodo primarno v odkrivanju ter prijavljanju mučenja in zanemarjanja živali, ozaveščanju in sodelovanju v inšpekcijskih postopkih, je dopolnilo obrazložila koalicija. Ob tem določa, da prijavitelj ne sme vstopiti na zasebno zemljišče, zaradi varstva osebnih podatkov pa so lahko na fotografijah zajete samo živali, ne pa tudi ljudje. Poleg tega predlog zakona po novem določa tudi oblikovanje posebne enote uradnih veterinarjev, ki bo opravljala preglede, nadzorovala pogoje nastanitev in izvajala ukrepe na ozemlju celotne države. Kljub temu da je predlog predvideval tudi obvezno čipiranje mačk, pa so člani odbora s sprejetimi dopolnili to ureditev iz zakona umaknili.