Konec tedna devet reševanj s helikopterjem
Policijska helikopterska posadka je minuli konec tedna skupaj z dežurno ekipo Gorske reševalne zveze Slovenije na Brniku izvedla devet reševanj planincev z gora in nedostopnih terenov.
Kranj – »Situacija v gorah se s spremembo vremena že spreminja, spremembe pa bodo sčasoma tudi vse bolj intenzivne. Temperature so že nižje, tla so dlje časa vlažna, hitreje je tema. Prilagodite se in pazite nase,« po minulem koncu tedna, ki je bil znova naporen za gorske reševalce in posadko policijskega helikopterja, opozarjajo na Policijski upravi Kranj. Kot poudarjajo, raznovrstnost vzrokov zadnjih gorskih nesreč kaže na zahtevnost slovenskih gora in nevarnosti, ki so jim izpostavljeni pohodniki in alpinisti. Kot ugotavljajo, so pri pohodnikih še vedno najpogostejši padci, zdrsi, onemoglost in bolezenska stanja, vsi pogosto v kombinaciji s slabšo telesno pripravljenostjo, utrujenostjo in neustrezno pripravo na turo. Pri alpinistih je najpogostejši vzrok nesreč padajoče kamenje in odlomi skal.
Policijska helikopterska posadka je namreč minuli konec tedna skupaj z dežurno ekipo Gorske reševalne zveze Slovenije na Brniku z gora in nedostopnih terenov v devetih reševanjih zaradi različnih vzrokov prepeljala enajst oseb. Šest rešenih je bilo Slovencev, ostali so bili državljani Poljske, Nizozemske, Savdske Arabije, Francije in Izraela. Štiri reševanja so opravili v soboto, pet v nedeljo. Zadnje nedeljsko reševanje na Razorju je potekalo že v temi.
Intervencije so potekale na Stolu, Lokavcu v Ajdovščini, na Črni prsti, Triglavskih jezerih, Škrlatici, Skuti, Studorskem prevalu in Razorju. Na Stolu sta v soboto potekali dve reševanji; enkrat zaradi poškodbe noge udeleženca organiziranega teka, drugič zaradi onemoglosti tekača. V Lokavcu se je moški poškodoval pri podiranju drevesa, na Črni prsti si je pohodnica pri zdrsu poškodovala nogo.
Na območju Triglavskih jezer so v nedeljo rešili nenadoma obolelega otroka, ki so ga skupaj z očetom s helikopterjem prepeljali v dolino. V južnem razu Škrlatice je alpinistko med plezanjem poškodovala padajoča skala. Ekipa je z gore prepeljala tudi nepoškodovanega soplezalca. Na Skuti je ostal onemogel in zaplezan francoski pohodnik. Na Studorskem prevalu in območju Razorja pa so rešili onemogli pohodnici, obe nepripravljeni za dolg pohod. Reševanje na Razorju, s čimer se je zaključil zahteven reševalni konec tedna, je potekalo v temi.
Nekaj reševanj so gorski reševalci v zadnjih dneh izvedli tudi brez pomoči dežurne ekipe z Brnika. V nedeljo dopoldne si je pohodnik pri sestopu z Zelenice poškodoval nogo. Gorski reševalci Tržiča so ga oskrbeli na kraju in prepeljali v zdravstveni dom Kranj. Popoldne pa sta v dolini Kamniške Bistrice v bližini Rokovnjaških jam planinca zašla s poti in se zaplezala. Kamniški gorski reševalci so izgubljena planinca poiskali in nepoškodovana varno pospremili v dolino.
Že minuli četrtek pa so v Domu Planika pod Triglavom tri obolele osebe potrebovale pomoč. S policijskim helikopterjem so jih prepeljali na letališče v Lescah, od tam pa so reševalci enega odpeljali v jeseniško bolnišnico. Isti dan popoldne sta se v Slovenski smeri v Severni steni Triglava zaplezala alpinista, eden se je tudi poškodoval. S helikopterjem Slovenske vojske so ga odpeljali v jeseniško bolnišnico.