Nad Preddvorom stojita zmagovalki
Deveta sezona akcije Naj planinska koča Planinske zveze Slovenije (PZS) in Siol.net je zmagoviti kažipot usmerila proti Preddvoru, nad katerim stojita obe zmagovalki: planinska koča na Sv. Jakobu kot naj planinska in Zavetišče v Hudičevem borštu kot naj visokogorska planinska koča.
Ljubljana – V deveti sezoni, ki je trajala od 31. maja do 5. septembra, so bralci Siol.net z glasovanjem med 152 kočami izbrali tisti, ki se odlikujeta po urejenosti, gostoljubju in ponudbi. Za naj planinsko kočo 2023 so okronali planinsko kočo na Sv. Jakobu (961 m n. m.), za naj visokogorsko planinsko kočo 2023 pa Zavetišče v Hudičevem borštu (1328 m n. m.). Letos prvič sta šli obe lovoriki v isto planinsko društvo (PD) – PD Preddvor.
Sinonim za domačnost
»Čestitamo PD Preddvor, ki upravlja obe planinski koči, ki sta prejeli največ glasov. Planinska koča na Sv. Jakobu ni presenečenje, saj se celotna ekipa društva že vrsto let trudi, da so planinci in ostali gostje res zadovoljni. Koča skupaj z osebjem je sinonim za domačnost. Ob tem pomaga tudi zelo lep razgled in ravno prav težka oz. lahka pot do nje. Koča je bila nedavno tudi energetsko prenovljena v okviru sofinanciranja pristojnega ministrstva. Manjše presenečenje pa je zmaga Zavetišča v Hudičevem borštu v kategoriji visokogorskih planinskih koč. Kljub temu da koča morda ni tipično visokogorska, smo še toliko bolj veseli, da so tudi manj poznane in obiskane koče vseeno prepoznane kot gostoljubne, urejene in s prijaznimi oskrbniki,« je poudaril strokovni sodelavec PZS Dušan Prašnikar.
Pestra ponudba in prijazne cene
Vesele novice se je razveselil tudi predsednik PD Preddvor Aleš Drekonja. »Zelo smo se angažirali na obeh kočah in obiskovalce povabili k sodelovanju, tudi ves kraj je dihal z nami. Delamo dobro in to se vidi na zunaj. Imamo urejene koče in ves čas vlagamo vanje. Poudaril bi še odlično sodelovanje z občino Preddvor in županom Rokom Roblekom,« je povedal. Planinska koča na Sv. Jakobu je prava družinska postojanka, saj je oskrbnica Mojca Markun predsednikova žena, nepogrešljiva je tudi pomoč njune hčerke in podpredsednika PD z družino. »Odlikujejo nas pestra ponudba in prijazne cene. Poleti, ko je sicer pri nas mrtva sezona, saj gre večina v visokogorje, prihajajo turisti in se čudijo nizkim cenam. Pomembna je tudi dobra, kakovostna hrana, trudimo se na vseh področjih.«
Zelo velik izziv je oskrbovanje
... saj je po Drekonjevih besedah ena koča relativno lahko dostopna, pozimi pa sta obe nedostopni z avtomobilom. Za oskrbovanje Zavetišča v Hudičevem borštu jim kmet, prijatelj, zvozi robo najvišje mogoče, potem pa jo v krošnjah znosijo do koče. Tako pozimi oskrbujejo tudi kočo na Jakobu. Njeno oskrbovanje je v kopnem delu leta zdaj spet malo lažje, ker je po lanskem požaru na Potoški planini, ko je bila cesta uničena zaradi tovornjakov, ta zdaj obnovljena in je koča normalno dostopna. »Obračamo se po vremenski napovedi in pred napovedanim sneženjem napolnimo zaloge v obeh kočah. V Borštu je pozimi plazovito, in če je preveč snega, zavetišče preventivno zapremo, to je naša moralna odgovornost,« tudi pri oskrbniškem delu ne pozabijo, da je varnost na prvem mestu.