Bogastvo
Ob tej besedi najprej pomislimo na materialno bogastvo. Kakšno hišo imam in koliko denarcev imam na računu, kakšna bo moja plača in kasneje pokojnina, katero nepremičnino bom še kupil, kaj sem prigospodaril v svojem življenju, kaj bom zapustil potomcem, dediščina ni bila pravična … Materialna osnova je seveda pomembna. Problem je le to, da nas je bogatunstvo obsedlo. Celoten zahodni svet več ali manj le preračunava evre in dolarje. Nič ne pretiravamo, če rečemo, da je denar sveta vladar, kolikor imaš, toliko veljaš. Ljudska modrost pove še več: denar ni vse, je pa veliko; denar ni vse, vendar pomirja; nedeljski dobiček ne gre v mošnjiček; kjer se dela vse nedelje, tam se sreča mimo pelje; denar pride, denar gre; denar je dober služabnik, vendar slab gospodar … Pridobivanju materialnega bogastva ljudje namenijo ogromno časa. Zahodni človek (kamor spadamo) je omrežen od denarja. To mu da pomembnost, navidezno moč nad Življenjem in Naravo, človek meni: več bogastva, več vpliva, več pomembnosti, skoraj najbolj pomemben na vasi in tem svetu. Vendar vsi vemo, kako zelo hitro se lahko vse spremeni. Požar, povodenj, vojna, potres, kraja – to nas lahko doleti; in smrt, ki zagotovo pride.
Zato je materialno bogastvo smiselno razširiti. Svoje bogastvo lahko nadgradimo z ustvarjalnostjo, za kar imamo obilo možnosti – petje, kulturna društva, vrtnarjenje, likovna umetnost in pisanje, gojenje cvetlic in krašenje domov z njimi, fotografiranje, umetniško kuhanje in peka, pisanje spominov, raziskovanje lokalnega okoliša, učenje jezikov in čebljanje s turisti v naših krajih … vse to in še kaj lahko počnemo, ko smo v pokoju in otroci odidejo od doma.
Bogastvo je seveda tudi zdravje. Nikoli ne bi smeli pozabiti na lastno odgovornost za svoje zdravje. Kot tudi ne bi smeli pustiti zdravja v rokah drugih ljudi. Najprej smo sami dolžni skrbeti za svoje bogato zdravje in šele nato obremenjevati zdravstveni sistem. Bogastvo je tudi izobrazba in znanje. Tega nam nihče ne more vzeti. Zaradi interneta imamo neizčrpne možnosti pridobivanja novega znanja – le vedeti moramo, kaj nas zanima.
Pravo in neizčrpno bogastvo je notranji mir in urejeni odnosi. Nekaj, kar se nam zdi tako enostavno, pa vendar se moramo za ta del bogastva potruditi. Brez nič ni nič in brez zavestnega truda ne bo dobrih odnosov. Pri gradnji dobrih odnosov je morda najboljše dejstvo, da jih lahko gradimo vsak dan. Brez stroškov, brez velikih premikov, brez velikih besed, brez velikih priprav. Z majhnimi koraki. Pohvalimo drug drugega, opravičimo se za zdrse in napake, svojo pomembnost dajmo malo na stran, posodimo ušesa – tudi moj bližnji ima kdaj prav, pokažimo zanimanje za svojega otroka, za svojega starša, za moža, za ženo, za nekoga, ki smo ga že pozabili.