Dijakinja nasilna do stanovalke v domu
Minister Maljevac: Nasilje ni dopustno
Ta teden nas je pretresel primer nasilja nad oskrbovanko Doma starejših občanov (DSO) Trebnje, zaradi katerega policija preiskuje sum kaznivega dejanja nasilništva, ki ga je osumljena 16-letnica z območja Novega mesta. V DSO Trebnje so namreč v začetku septembra prejeli anonimno sporočilo, da naj bi dijakinja med opravljanjem počitniškega dela fizično obračunala s starejšo stanovalko, jo vlekla za nos in lase, pred stanovalcem v invalidskem vozičku pa naj bi posmehljivo plesala. Svoje početje je posnela in ga objavila na družbenem omrežju Tik Tok. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, ki je bil v sredo na izrednem obisku v DSO Trebnje, kjer se je sestal z vodstvom, stanovalci in zaposlenimi, je dogodek najostreje obsodil, za predvidoma ponedeljek pa napovedal forum, na katerem bodo obravnavali problem nasilja. »Nasilje je nedopustno. Kot družba moramo imeti do njega ničelno toleranco, vsi skupaj pa moramo skrbeti, da se ne ponavlja in da do nasilja ne prihaja,« je poudaril. Vodstvo DSO mu je zagotovilo, da je bila žrtev zaščitena in so ji zagotovili vso ustrezno podporo, s primerom pa seznanili vse ustrezne organe. Direktorica doma Petra Kušar Stojakovič je povedala, da dogodek globoko obžalujejo, z žrtvami pa sočustvujejo. Potrdila je, da je šlo za mladoletno dijakinjo na začasnem počitniškem delu. Kot je dodala, so v domu ukrepali na podlagi anonimnih elektronskih sporočil z vsebino, ki je nakazovala na izsiljevanje. Takoj so se obrnili na policijo, ki je sprožila postopek preiskave, po seznanitvi s posnetki pa so najprej zaščitili žrtev in v domu sprejeli vse ukrepe v lastni pristojnosti. V domu tudi že poteka notranja revizija. »V domu se zavezujemo, da bomo kakršnokoli škodljivo neprimerno ravnanje absolutno sankcionirali. Kakršnokoli škodljivo ravnanje pa v našem domu ni dopustno,« je poudarila.
Oktobra bodo vztrajali do konca
Na Trgu republike v Ljubljani je v sredo popoldne vnovič potekal shod upokojencev, ki sta ga pripravila iniciativa Glas upokojencev in Inštitut 1. oktober, ki ga vodi bivši poslanec SDS in nekdanji tržiški župan Pavel Rupar. Ponovno so zahtevali dvig pokojnin, Rupar pa je napovedal tudi vložitev zakona, ki bi prinesel izredni dodatek k pokojninam. Kot je sporočil, bo oktobra potekal naslednji shod, na katerem bodo protestirali, dokler jim ne bo ustreženo. »Tu bomo spali, tu bomo živeli, tu bomo toliko časa, dokler Golob ne pride k nam,« je dejal Rupar. Protestnike je nagovorila tudi ljubljanska mestna svetnica in nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje v zadnji vladi Janeza Janše, ki je pozvala mlade, da se pridružijo naslednjim shodom. Zbirali so tudi sredstva za nakup novih pralnih strojev za upokojence, prizadete v poplavah. Tokratni shod je ob manjši udeležbi kot na spomladanskih shodih potekal na manjšem delu Trga republike, saj je bila večina trga zaradi priprav na teniški turnir zagrajena.
Mladostniki po spletu neovirano do alkohola
Nedavna raziskava Zveze potrošnikov Slovenije je pokazala, da lahko slovenski mladostniki po spletu brez ovir nakupujejo alkoholne pijače. Ob pomoči devetnajstletne osebe so namreč alkoholno pijačo naročili v desetih spletnih trgovinah – v petih dobro obiskanih splošnih spletnih trgovinah in pri petih specializiranih ponudnikih alkoholnih pijač. Kot so ugotovili, ni nihče od desetih trgovcev ali pogodbenih dostavljavcev od mlade osebe, ki je na domu prevzela alkoholno pijačo, zahteval osebnega dokumenta za preverjanje starosti. »To kaže na skrb vzbujajočo nedoslednost pri izvajanju zakonske zahteve za preverjanje starosti, ki je ključnega pomena za zaščito zdravja otrok in mladostnikov. O svojih ugotovitvah v okviru pregleda smo obvestili tudi pristojne organe,« je poudarila Nina Križnik z Zveze potrošnikov Slovenije. Maja Roškar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je ob tem povedala, da je mednarodna raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC), ki jo od leta 2002 v Sloveniji izvajajo vsake štiri leta, pokazala, da je alkoholne pijače v življenju že kdaj pilo 15 odstotkov 11-letnikov, 40 odstotkov 13-letnikov, 71 odstotkov 15-letnikov in 86 odstotkov 17-letnikov. Vsak četrti 15-letnik in vsak drugi 17-letnik pa je bil v življenju že vsaj dvakrat opit. »Delež pitja alkohola med mladostniki v Sloveniji sicer upada, a še vedno presegamo mednarodno povprečje. Mladostniki v Sloveniji odraščajo v okolju, kjer so alkoholne pijače lahko dostopne,« je opozorila.