Vaščane še vedno skrbi
»Bomo zdaj ob vsakem obilnejšem deževju trepetali in spali ob odprtih oknih, da bomo slišali sireno?« Tako se je prejšnji teden spraševal eden od vaščanov Koroške Bele, potem ko je nekaj dni spet močno deževalo, domačini pa so se zaskrbljeno ozirali na plaz nad vasjo, ki je z delnim premikom zagrozil prejšnji mesec in so del vasi preventivno evakuirali.
Nekateri vaščani so izrazili skrb, da sistem monitoringa na plazu ne deluje, saj je bila ob julijskem deževju ena od poteznih zank poškodovana. A kot je zatrdila dr. Tina Peternel z Geološkega zavoda Slovenije, sistem deluje in nadzor na vseh merilnih mestih izvajajo tako geološki zavod prek svojih strežnikov kot Civilna zaščita in GARS Jesenice. Stanje na plazovih spremljajo s kamerami (podatki se prenašajo v realnem času), spremljajo urne premike, urne količine padavin in podzemno vodo.
Koroška Bela – Civilna zaščita Jesenice je tudi ob tokratnem deževju prebivalce vasi obvestila, naj se – če se bodo sprožile sirene z znakom za navarnost – umaknejo na priporočena varna mesta. Alarm bi namreč pomenil, da obstaja nevarnost proženja zemeljskih plazov v zaledju Koroške Bele.
Med vaščani vlada zaskrbljenost, a kot so zapisali v Krajevni skupnosti Javornik - Koroška Bela, je stanje na plazu stabilno. Kljub temu pa to ne pomeni, da grožnje ni več. »Trenutno ni nobenega razloga za paniko, nikakor pa se ne sme zaspati in prenehati izvajati ukrepe za zagotavljanje varnosti ljudi v kraju,« so poudarili. Tudi zato so pred dnevi na Občino Jesenice naslovili več vprašanj glede ukrepanja v zvezi s plazom oziroma zagotavljanja varnosti. Med drugim jih zanima, kakšne kratkoročne ukrepe načrtujejo pred začetkom deževne sezone, obenem pa želijo izvedeti, kakšni bodo konkretni dolgoročni ukrepi in kdaj bodo izvedeni. Želijo tudi, da bi pristojni vaščane o vsem obveščali na rednih zborih krajanov.
Takoj po julijski grožnji s sprožitvijo plazu so sicer pristojni poskrbeli za več ukrepov, med drugim so ob veliki angažiranosti domačih gasilcev očistili zaplavne pregrade, pri osnovni šoli so namestili dodatno sireno, označili so evakuacijske poti, začeli sečnjo dreves ob strugi potoka Bela. Kot je povedala Živa Ozmec iz Civilne zaščite Jesenice, aktivnosti potekajo ves čas, sodelujejo pa Občina Jesenice in občinski štab Civilne zaščite, Geološki zavod Slovenije in država. Tako so ob začetku šolskega leta pripravili srečanja z zaposlenimi v vrtcu in šoli ter starši otrok, še ta mesec pa bodo skupaj s KS Javornik - Koroška Bela pripravili sestanek za vse krajane, na katerem bodo pristojni podrobno predstavili situacijo na plazu in odgovarjali na številna vprašanja krajanov.
Kaj pa dolgoročne rešitve? Že v začetku lanskega leta so predstavniki geološkega zavoda krajanom predstavili najpomembnejše ukrepe za stabilizacijo plazov in za zadrževanje materiala. Po časovnici naj bi jih izvedli do leta 2025, stali pa naj bi dobrih pet milijonov evrov. Iz študije izhaja, da je treba prioritetno izvesti pregrado ali razbijač na vršaju Koroške Bele, regulacijo in dreniranje izvirske vode, lovilno mrežno pregrado na strugi Čikle in sidranje apnenčastega bloka na plazu Čikla, hkrati pa tudi načrtovanje varovalne vloge gozda. Tako bi tudi ob morebitni sprožitvi plazu material uspeli zadržati zadrževalniki nad vasjo.
Na Občini Jesenice ob tem računajo na državo, da bo zagotovila sredstva za čim hitrejšo izvedbo omenjenih ukrepov.