»Razgibane« zgodbe
Loški muzej Škofja Loka je minulo soboto za otroke pripravil pravljično-športne delavnice Zgodbe v gibanju, na katerih so spoznavanje zgodovine Škofje Loke prepletli z zabavnimi športnimi aktivnostmi.
Za otroke so na grajskem vrtu pripravili šest postaj, na katerih so najprej prisluhnili eni od pripovedk iz knjige Kamniti most Lojzeta Zupanca, nato pa so opravili še z zgodbo povezan športni preizkus. Skozi športne aktivnosti so spoznavali osnove ritmične gimnastike in premagovali različne spretnostne poligone. Spoznavanje škofjeloške zgodovine so tako organizatorji spretno prepletli z usvajanjem športnih veščin.
»Naš cilj je, da otroke seznanimo z loško tradicijo oziroma zgodovino tega območja prek loških legend. Otroci se zabavajo na informativen način,« je pojasnila vodja delavnic Lucija Maček iz Loškega muzeja, ki je otroke na prvi postaji seznanila z legendo o loškem grbu. Otroci so ji napeto prisluhnili, potem pa so se oboroženi z vodnimi balončki podali na reševanje škofa Abrahama pred medvedom. Potrudili so se, da so nadvse natančno ciljali, da bi čim več balončkov zadelo medveda. Ob tej aktivnosti so otroci zelo uživali, zato so potrebovali kar nekaj spodbude in priganjanja, da so se odpravili naprej še na ostale postaje, kjer so jih čakale nove pripovedke in novi preizkusi spretnosti. Prisluhnili so še zgodbam o Kamnitem mostu, starem gradu, lubniškem škratu, okamnelih grajskih lovcih in ribji kraljici. V eni od pustolovščin, ki jih je čakala na poti, so morali recimo preveriti, ali se bo kača po poljubu spremenila nazaj v grajsko hčer. Po vsaki opravljeni športni aktivnosti so prejeli nalepko, ki so jo prilepili na poseben karton. Ko so zbrali vse nalepke, se je sestavila slika loškega gradu. Prav izpolnjen karton pa je odklenil tudi nagrado: spust po napihljivem gradu.
Pravljično obarvane športne dogodivščine so v grajski park privabile več kot sto otrok, ki so se zelo zabavali. Po besedah Lucije Maček bodo glede na izjemen interes delavnice zagotovo še ponovili.