Šolarje prvi dan pozdravila tudi Pika
Policisti: »Vsi si moramo prizadevati za varno šolsko in obšolsko okolje.«
Kranj – Tudi gorenjski policisti so se ob začetku šolskega leta v sodelovanju z drugimi organizacijami aktivno vključili v zagotavljanje varne poti otrok v šolo in iz nje. Posebno preventivno akcijo so v petek izpeljali pred Osnovno šolo Stražišče, kjer se jim je pridružila tudi policijska maskota Pika. »Policisti bomo naloge opravljali čez celo šolsko leto in ne samo ob začetku šole.« so ob tem zagotovili.
Policisti so v petek in bodo tudi še te dni skupaj z drugimi organizacijami izvajali varovanje otrok na šolski poti in pregeldovali ustreznost prometne signalizacije na njej in v okolici šol. V okolici šol tudi s postavitvijo stacionarnega radarja umirjajo hitrost in apelirajo na voznike, naj vozijo po omejitvah, zmanjšajo hitrost pred prehodi za pešce in pešcem dajo prednost. Ob tem opozarjajo starše, naj avtomobile, ko pripeljejo otroke v šolo, ustrezno parkirajo, poskrbijo naj tudi, da bodo med vožnjo v vozilu pripeti tudi otroci. »Posebno skrb naj vsak starš nameni otroku pri spoznavanju šolske poti in mu razloži osnove obnašanja v cestnem prometu itd.,« še svetujejo. Kot so še dodali, so pred začetkom šole v kratkem poostrenem nadzoru prišli do spoznanja, da se vozniki zavedajo pomena prvih šolskih dni.
Na Policijski upravi Kranj tudi poudarjajo, da si moramo vsi skupaj prizadevati za varno šolsko in obšolsko okolje, kamor spadajo šolske poti, igrišča, športni objekti, prireditveni prostori ter drugi javni kraji, kjer se zadržujejo otroci in mladostniki. »Staršem, učiteljem, pedagoškim delavcem, športnim trenerjem, zaposlenim v mladinskih organizacijah in vsem, ki pri svojem delu prihajate v stik z otroki in mladostniki, svetujemo, da bodite pozorni na znake, ki bi lahko nakazovali, da je otrok v šolskem, socialnem ali spletnem okolju žrtev medvrstniškega nasilja. Da je v stiski. K prijavi tako ne pozivamo le žrtve, temveč tudi vse tiste, ki so stisko, znake nasilja, nasilje opazili ali mu bili priča. Enako velja za vrstnike in sošolce, ki naj v imenu žrtve poiščejo pomoč, delijo informacijo o stiski vrstnika in mu tako zagotovijo varnost. Saj žrtev včasih ne zmore ali ne zna sama poiskati pomoči.«