Denar na varčevalnem računu je bolj varen
Potrošniki imajo poleg osebnega računa, na katerega dobivajo plačo, pokojnino in druge prejemke, lahko tudi varčevalni račun, na katerega si nakazujejo denar, ki ga ne potrebujejo za sprotno porabo.
Varčevalni računi je za komitente brezplačen. Nekatere banke in hranilnice denar na njem tudi malenkostno obrestujejo, vendar pa obresti niso glavni razlog za prenos denarja z osebnega na varčevalni račun. »Denar na varčevalnem računu je bolj varen pred našo porabo, saj vemo, da je namenjen nepričakovanim izdatkom oziroma da varčujemo za dosego določenega cilja,« pojasnjujejo v Zvezi potrošnikov Slovenije in dodajajo: »Prvi in izjemno pomemben finančni cilj je zlata rezerva. To je denar, ki nam bo prišel prav v hudih časih, ko pride do večjih nepričakovanih izdatkov – ko se nam doma kaj pokvari ali še posebej, če začasno izgubimo zaposlitev oziroma redni prihodek. Prav zato naj bi zlata rezerva predstavljala od tri do dvanajst odstotkov mesečnih stroškov.«
V zvezi potrošnikov opozarjajo, da vezava denarja (depozit) ni primerna za zlato rezervo, saj morajo komitenti v tem primeru za dvig denarja čakati več mesecev ali celo več let ali morajo za predčasni dvig banki plačati »kazen«; nekatere pa prekinitve vezave niti ne dovolijo. Varčevalni račun, za razliko od vezave denarja, omogoča komitentom, da jim je denar vedno in takoj na voljo.
Denar na varčevalnem računu je manj izpostavljen spletnim zlorabam kot na osebnem računu, vendar tudi tam ni povsem varen. Goljufi, ki so vdrli v komitentovo spletno banko, lahko denar z varčevalnega računa prenesejo na osebni račun, s katerega pa ga potlej lahko nakažejo kamorkoli.