Kdo v dolini Radovne izziva nevarnost!?
Posek in spravilo v vetrolomu podrtega drevja v dolini Radovne po oceni pristojnih poteka zelo dobro. Cesta po dolini je zaradi nevarnosti in nemotenega poteka sanacije zaprta za ves promet, a številni izzivajo nevarnost in ne spoštujejo zapore.
Dr. Darij Krajčič je dejal, da je spoštovanje cestne zapore v dolini Radovne pomembno zato, da bi sanacijo lahko čim prej končali in območje odprli za obiskovalce, hkrati pa s hitro sanacijo preprečili nadaljnje širjenje lubadarja.
Radovna – Državni sekretar ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Darij Krajčič se je prejšnji torek skupaj s sodelavci ministrstva ter predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije mudil na Gorenjskem, kjer si je ogledal potek sanacije vetroloma v Šenčurju in v dolini Radovne ter posledice plazu v okolici Završnice. Direktor zavoda za gozdove Gregor Danev, v. d. glavnega inšpektorja inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo Igor Kotnik ter v. d. direktorice gozdarske inšpekcije Urška Ahačič Pogačnik so ob tem državnemu sekretarju predstavili tudi aktualne izzive, predvsem glede režima uporabe gozdnih cest, nadzora voženj v naravnem okolju, nadzora izvajalcev del ter kadrovskih okrepitev.
Obiskovalci ne spoštujejo zapore ceste
Kot je po ogledu vetroloma v Radovni dejal državni sekretar dr. Darij Krajčič, so lastniki, med katerimi prevladujejo lastniki večjih gozdnih posesti, za delo izbrali profesionalne izvajalce, tako da je sanacija doslej potekala zelo dobro. Velik problem je v tem, da obiskovalci Radovne ne spoštujejo zapore ceste, ki jo je direkcija za infrastrukturo v sodelovanju z lokalno skupnostjo zaradi sanacijskih del in zagotavljanja varnosti udeležencev prometa sredi julija zaprla za ves promet, tako za motorna vozila kot za kolesa. »Obiskovalcem svetujemo, da se držijo cestnoprometnih predpisov in s tem omogočijo lažji potek del ter preprečijo nepotrebne nesreče,« je dejal dr. Krajčič.
Lahko se zgodi nesreča
Ker gre za državno cesto, je nadzor nad spoštovanjem zapore v pristojnosti policije, zato jo bo gozdarska inšpekcija zaprosila, naj temu nameni več pozornosti. »Lahko se zgodi huda nesreča. Drevesa so nagnjena tudi čez cesto. Izvajalci delajo na obeh straneh ceste in se vozijo čez cesto, pri tem pa ne vidijo in ne slišijo, ko se po cesti pripelje kolesar,« je opozorila Urška Ahačič Pogačnik in dodala, da gozdarska inšpekcija nadzira tudi potek sanacije. Pri izvajalcih del glede usposobljenosti za nevarno delo v gozdovih ni ugotovila kršitev, zaznala pa je določene pomanjkljivosti pri dokumentaciji, ki spremlja les pri odvozu in je pomembna za morebitno preprečitev kraje lesa – kdaj in kje bil les posekan, čigav je les in kam je namenjen.
Sanacija dobro poteka
Veter je po podatkih zavoda za gozdove v dolini Radovne podrl in poškodoval okoli trideset tisoč kubičnih metrov drevja. Kot je povedal direktor zavoda Gregor Danev, je zavod ta mesec izdal lastnikom odločbe za posek in spravilo 17 tisoč kubičnih metrov drevja. Lastniki so doslej posekali 4500 »kubikov« drevja, od tega so ga približno 2500 kubičnih metrov že tudi odpeljali iz gozdov, zaradi nevarnosti širjenja lubadarja pa se mudi tudi z odvozom preostalega lesa. Če bo sanacija še naprej potekala tako dobro kot doslej in če bo izvajalcem del naklonjeno še vreme, bi glavna dela lahko končali do konca letošnje jeseni, celotno sanacijo pa do konca prihodnjega leta. Cesto v dolini Radovne bi lahko odprli za promet ob koncu septembra, cesto v dolino Krme pa spomladi prihodnje leto.