Praznovanje jubileja začeli na Planini v Lazu
Združenje kmečkih sirarjev Slovenije je ob jubileju prvega od petih pogovorov o siru pripravilo na bohinjski Planini v Lazu.
Studor – Združenje kmečkih sirarjev Slovenije praznuje letos petindvajset let delovanja. V tem obdobju je odigralo pomembno vlogo pri strokovnem izobraževanju članov, dvigu kakovosti mlečnih izdelkov ter pri promociji kmečkih sirov in sirarskega poklica. Združuje 145 kmečkih sirarjev, samo v zadnjem letu se mu je pridružilo 15 novih sirarjev.
Kot je ob jubileju dejal predsednik združenja in uspešen sirar Milan Brence iz Gorenje vasi, ga veseli, da se članstvo v združenju pomlajuje in da je povprečna starost članov od trideset do štirideset let, kar je bistveno boljše od povprečne starosti kmečkih gospodarjev. »Mladi sirarji verjamejo v delo svojih staršev, ga s ponosom nadaljujejo in uspešno nadgrajujejo,« je dejal in poudaril, da je to velika perspektiva za nadaljnji razvoj slovenskega sirarstva. Da je med člani združenja po novem tudi Inštitut za mlekarstvo in probiotike, se mu zdi pomembno zaradi prenosa strokovnega znanja na kmečke sirarje. »Povodenj je naredila veliko rano v naravno okolje in podeželje, a pomembno je, da jo zacelimo pametno ter s tem ohranimo okolje ali ga še izboljšamo,« je dejal Brence.
Združenje bo ob jubileju na sirarskih planinah in kmetijah pripravilo pet pogovorov o siru. Prvi je bil v nedeljo, 20. avgusta, na bohinjski Planini v Lazu, kjer družina Gartner iz Studora pase živino in namolzeno mleko predeluje v mlečne izdelke, ki jih potlej ponudi obiskovalcem planine. Pogovor je potekal v slikovitem gorskem okolju, na 1560 metrih nadmorske višine, ob enem od pastirskih stanov in »v kulisi« krav, ki so se pasle v bližini. Gostiteljica je bila domača sirarka, sicer strokovna tajnica združenja Lucija Gartner, ki je udeležencem tudi predstavila planino in predelavo mleka. Obiskovalci, med katerimi je bila tudi dolgoletna predsednica združenja Irena Orešnik, so z zanimanjem prisluhnili dr. Žigu Zwittru s Filozofske fakultete v Ljubljani, ki je v predavanju z naslovom Od zgodovinskih zgledov k zgodovinsko navdihnjeni trajnostni inovativnosti med drugim dejal, da bo vprašanje trajnosti, to je iskanje kompromisov med družbeno pravičnim gospodarskim in okoljsko sprejemljivim kmetovanjem, v prihodnje velik izziv tudi za kmečke sirarje.