Podobe nekdanjega Kranja
Danes zvečer bodo na vrtu gradu Khislstein pripravili prvo projekcijo filma in predstavitev knjige Podobe nekdanjega Kranja, ki sta nastala ob 70-letnici Gorenjskega muzeja.
Kranj – Današnji Torkov kulturni vdih pod lipo na vrtu gradu Khislstein z začetkom ob 20. uri bo še posebno zanimiv, saj bo občinstvo popeljal v zgodovino največjega gorenjskega mesta, ki se je skozi stoletja do danes časom primerno spreminjalo, se širilo in moderniziralo, ker so bili njegovi prebivalci aktivni ustvarjalci. Kranj, mesto na skali ob sotočju Save in Kokre, ima šesttisočletno preteklost, v kateri je bilo upravno, gospodarsko, cerkveno in kulturno središče.
Predstavili bodo knjigo Podobe nekdanjega Kranja, ki so jo pripravile sodelavke in sodelavci Gorenjskega muzeja, kot poudarjajo, pa je publikacija tudi muzejsko darilo Kranju in Kranjčanom. V Gorenjskem muzeju namreč zgodovino mesta in njegovih ljudi odkrivajo, raziskujejo ter interpretirajo že sedemdeset let, verjamejo pa, da bodo to strokovno, zavzeto in odgovorno opravljali še naprej.
V letu 2022 so muzejski sodelavci na razstavah pod skupnim imenom Podobe nekdanjega Kranja z bogatim slikovnim gradivom iz muzejskih zbirk popeljali v pretekla obdobja Kranja. »Želimo spodbuditi Kranjčane kot posameznike in skupnost k odkrivanju lastne preteklosti,« sporočajo iz muzeja.
V Torkovem kulturnem vdihu pa si bomo tokrat lahko ogledali tudi projekcijo filma, katerega avtor je Milan Lebar in je povzetek vsebine že omenjenih razstav, ki smo si jih lahko ogledali v lanskem letu.