Žita v shemi Izbrana kakovost
Specifikacija za shemo Izbrana kakovost – Slovenija natančno predpisuje pogoje pridelave in predelave, trženje, vodenje evidenc in nadzor.
Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je priznalo označbo Izbrana kakovost – Slovenija tudi za žita, ki so se s tem v shemi pridružila govejemu, prašičjemu in perutninskemu mesu ter mesu drobnice, mleku in sadju. Skupno vlogo za priznanje označbe za pridelavo in predelavo žit – pšenice, rži, ječmena, ovsa, pire, koruze, prosa in ajde – so na ministrstvo vložile Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, Zadružna zveza Slovenije in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije.
Specifikacija, ki jo je potrdilo ministrstvo, za žita v shemi Izbrana kakovost natančno predpisuje pogoje pridelave – od kolobarja, obdelave tal, gnojenja, varstva rastlin in žetve do parametrov kakovosti in skladiščenja pri pridelovalcu in predelovalcu, poleg tega pa določa tudi pogoje predelave in trženja, vodenje evidenc in nadzor. Za pridelavo je zahteva petletni načrt kolobarja, v katerem je prepovedana pridelava iste vrste žita dvakrat zapored ali ajde trikrat zapored na isti površini. Obvezna je zadelava organskih ostankov v tla, prepovedano je gnojenje z digestatom ali kompostom iz komunalnih čistilnih naprav, uporabljajo se lahko samo fitofarmacevtska sredstva, ki so pri nas dovoljena v integrirani ali ekološki pridelavi žit in ajde, prepovedana je uporaba sredstev za desikacijo. V času žetve je obvezna meritev deoksinivalenola (DON), ki je najpogostejši mikotoksin pri pridelavi žit. Žita in ajda morajo imeti kakovost, primerno za peko kruha in drugih pekovskih izdelkov. Vse sestavine za proizvodnjo izdelkov iz žit in ajde morajo imeti certifikat, prav tako tudi druge sestavine, za katere je že priznana uporaba označbe Izbrana kakovost – Slovenija, npr. skuta ali jabolka v zavitku.
Pridelovalci in predelovalci žit morajo pred uporabo označbe in zaščitnega znaka Izbrana kakovost pridobiti certifikat. Pridobijo ga pri certifikacijskem organu, ta pa potlej vsako leto preverja, ali pridelava in predelava potekata skladno z zahtevami iz specifikacije.